شورای امنیت سرکوب غیرنظامیان در سوریه را محکوم کرد

تانک های سوریه در حماه حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین بیانیه شورای امنیت درباره خشونت های سوریه است

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در بیانیه ای نقض حقوق بشر و استفاده از زور علیه غیرنظامیان توسط نیروهای سوریه را محکوم کرده است.

این بیانیه در حالی صادر شد که تانک های ارتش سوریه پس از گلوله باران شدید، وارد میدان اصلی شهر حماه شده اند که صحنه اعتراضات ضد دولتی بوده است.

همزمان کاخ سفید موضع خود علیه بشار اسد رئیس جمهور سوریه را سخت کرده است و می گوید آمریکا او را سرمنشاء بی ثباتی در این کشور می داند.

بیانیه شورای امنیت بدون حمایت لبنان، همسایه سوریه که دمشق در آن نفوذ زیادی دارد، تصویب شد. شورای امنیت ۱۵ عضو دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک دیپلمات لبنانی در جلسه روز چهارشنبه شورا گفت که این بیانیه به پایان بحران سوریه "کمک" نخواهد کرد.

این اولین بیانیه شورای امنیت درباره بحران سوریه پس از چند ماه مذاکرات پرتنش میان اعضای شورا است.

این بیانیه خواستار "مسئول" شناخته شدن عوامل خشونت در سوریه می شود.

مارک لایال گرانت نماینده بریتانیا در سازمان ملل گفت که این بیانیه حاوی "پیامی روشن، بی ابهام و متحد برای حکومت سوریه است: اعمال وحشیانه باید در سوریه پایان یابد، این کشور باید راهی به سوی ثبات پیدا کند."

"این فقط از طریق پایان فوری خشونت ها و اجرای بدون معطلی اصلاحات عمیق سیاسی، احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی ممکن خواهد بود."

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل با استقبال از این بیانیه رویدادهای اخیر سوریه را "به طرز بی رحمانه ای تکان دهنده" خواند.

بیانیه شورای امنیت که به نام رئیس کنونی آن، هاردیپ سینگ پوری، صادر شد وزن کمتری از یک قطعنامه دارد. این بیانیه نقض "گسترده" حقوق بشر و استفاده از زور علیه غیرنظامیان را محکوم می کند.

این بیانیه اشاره به تحقیقات حقوق بشری که بریتانیا، فرانسه، آلمان و پرتغال در پیش نویس های قبلی خواستار آن شده بودند را از قلم می اندازد.

قدرت های اروپایی ابتدا دو ماه قبل خواستار صدور قطعنامه ای درباره تحولات سوریه شده بودند اما تا زمان بالا گرفتن مجدد خشونت ها در روزهای شنبه و یکشنبه، چین و روسیه تهدید به وتو کردن هر قطعنامه ای کرده بودند.

هند، برزیل و آفریقای جنوبی نیز با اقدام شورای امنیت مخالف بودند زیرا می گفتند ممکن است به دخالت نظامی، مانند آنچه در لیبی اتفاق افتاد، منجر شود.

با این حال گفته می شود که بیانیه ریاست شورا نیز وزن قابل توجهی دارد.

در همین حال کاخ سفید نیز موضع سخت تری در قبال بشار اسد در پیش گرفته است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت: "ما نمی خواهیم او به خاطر ثبات در سوریه بماند و در عوض او را سرمنشاء بی ثباتی در سوریه می دانیم."

دولت آمریکا تا پیش از این فقط می گفت که بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است اما صریحا خواستار کناره گیری او نشده بود.

این مقام کاخ سفید گفت آمریکا در جستجوی راه هایی برای فشار بیشتر بر دمشق است.

او گفت: "ما مسلما به جستجو برای یافتن راه هایی برای فشار آوردن بر حکومت سوریه ادامه می دهیم تا دست از خشونت بردارد. و به نظر ما به جرات می توان گفت که سوریه بدون آقای اسد جای بهتری خواهد بود."

دولت آمریکا قبلا تحریم هایی را بر بشار اسد و اعضای دولتش اعمال کرده است و تصور می شود درحال بررسی تحریم های تازه از جمله علیه صنایع نفت و گاز آن کشور باشد.

دولت سوریه گروه های مسلح تروریستی را عامل بیشتر کشتارها در ناآرامی های پنج ماه گذشته می داند و می گوید بیش از ۵۰۰ سرباز و مامور امنیتی کشته شده اند.

مخالفان و گروه های حقوق بشر می گویند بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی کشته شده اند.

مطالب مرتبط