برنامه تفریحی تاجیکی، 29 ژوئیه

درود به شما، دوستداران برنامه تفریحی تاجیکی از بی بی سی!

برنامه این هفته را من زرینه و آرزو، همکار ختلانیم، اجرا کردیم.

محتوای برنامه این هفته

ارغنونی که ۳۰ سال خاموش بود، صدایش دوباره بلند می‌شود،

نعیم مانند بسیاری از جوانان مهاجر تاجیک به روسیه سالم رفته و معلول برگشته است،

افزایش معتادان تزریقی در تاجیکستان: سهراب سفرزاد نیز قربانی مواد مخدر بود،

نخستین مسابقه گروههای “Break Dance” در تاجیکستان،

و مصاحبه با خاصیت زرافشانی که ۵۰ ساله شد.

“ارغنون دیگر خاموش نخواهد بود”

این هفته مسئولان دانشگاه هنرهای زیبای به نام میرزا تورسون‌زاده ضمن برگزاری یک نشست خبری اعلام کردند که سالیانه تا چهار کنسرت هنرمندان وطنی و خارجی نوازندگان ارغنون را دایر خواهند کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

قرار است که کنسرت آینده ارغنون در این دانشگاه در ماه اکتبر با شرکت زلفیه خلیلاوه، نوازنده تاجیک که حالا در آلمان مشغول آموزش است، برگزار شود.

حق نشر عکس BBC World Service

اصل‌الدّین نظامی، رئیس این دانشگاه، در صحبتی اختصاصی به بی بی سی گفت که استادان دانشگاه یک نفر از نوازندگان پیانو را برای آموزش این ساز موسیقی آماده می‌کنند.

ساز ارغنون دانشگاه هنرهای زیبای تاجیکستان جدیدترین ساز در آسیای مرکزیست و ترمیم این ساز یک ماه قبل انجام یافته بود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نعیم به روسیه سالم رفت و معلول بازگشت

در سایت Youtube این هفته ویدیوی منتشر شد که در آن سه جوان ملتگرای روس فردی را که خود را تاجیک می‌خواند، مورد لت و کوب شدید قرار می‌دهند.

حق نشر عکس BBC World Service

مانند این جوان هزاران مهاجر کاری تاجیک دیگر نیز همه‌ساله در روسیه هدف آزار و اذیت نژادپرستان قرار می‌گیرند که یکی از این افراد نعیم است که حالا در قرغانتپه به سر می‌برد.

همکارم آرزو با نعیم کریم اف که قبلاً در روسیه لت و کوب شده و معلول به وطن بازگشته است، صحبتی انجام داده است.

مهاجرت کاری زندگی نعیم را تغییر داد. او تنها "نان آور خانه" بود، ولی حالا محتاج به پرستاری مادر پیرش شده و از طریق کالسکه معلولان روز می‌گذراند.

حق نشر عکس BBC World Service

نعیم می‌گوید که دهم فوریه سال ۲۰۰۹ کارمندان پلیس مسکو رمان سیلزنیف و دو نفر دیگر با نامهای کاندرتیوک و تیورین در یکی خیابانهای مرکزی شهر به سوی او تیر انداخته و او را زخمی کرده‌اند. نعیم حدود هشت ماه در بیمارستانها بستری بوده است.

مأموران پلیس که می‌خواستند او را از منزل زیستش اجباراً بیرون کنند، او را تهدید کرده و از پشتش به او تیر انداخته و بدنش را سوراخ کرده‌اند.

به گفته نعیم، پزشکان بیمارستان به نام سکلیفاسوفسکی او را گویا دوباره زنده کرده‌اند، زیرا او از حرام‌مغزش تیر خورده و فلج شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

نعیم کریم اف خواستار مجازات آنها شده، ولی مسئولان سازمان موسوم به "مساعدت شهروندی" به سببهای نامعلوم او را قبل از ارائه شکایتش به دادستانی اجباراً به تاجیکستان فرستاندند.

قربانیان روزافزون مواد مخدر

بر اساس آمار رسمی، در نیم سال گذشته در تاجیکستان تعداد معتادانی که از سرنگ (سوزن دارو) برای مصرف مواد مخدّر استفاده می‌کنند، دو برابر افزایش یافته است.

علی شیر تشریف اف، یک مسئول آژانس نظارت بر مواد مخدر، گفت که در سال جاری بیشتر مبتلایان به ویروس کمبود مصونیت انسانی (ویچ یا اچ-آی-وی) نیز از جمله معتادان به این مواد بوده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

اما آقای تشریف اف می‌گوید که سال تا سال کاهش سطح مصرف مواد مخدر در میان جوانان بالاتر از سن هجده به مشاهده می‌رسد.

وی گفت که در نیم سال گذشته تعداد معتادان تزریقی به بیش از دو هزار نفر رسیده است که این رقم حدود ۵۴ درصد از تعداد عمومی معتادان به مواد مخدر در تاجیکستان بوده است.

یکی از قربانیان مواد مخدر سهراب سفرزاد، آوازخوان جوانی بود که شش ماه پیش درگذشت.

حق نشر عکس BBC World Service

در آن زمان عده‌ای از شنوندگان برنامه و خوانندگان صفحه تاجیکی بی بی سی از ما گله کردند که سبب اصلی مرگ سهراب را به آنها نگفته‌ایم.

و این هفته مسئولان آژانس نظارت بر مواد مخدر تاجیکستان در مورد سبب اصلی مرگ سهراب به ما اطلاع دادند.

به گفته بختیار علی‌اف، معاون رئیس بخش بازرسی این آژانس، سهراب سفرزاد بر اثر "مصرف زیاد داروهایی که در ترکیبشان مواد مخدر دارند و همچنین، استعمال الکل" جان خود را از دست داده است.

حق نشر عکس BBC World Service

وی می‌گوید که بازرسان این نهاد سبزعلی حیدراف را که در منزل وی سهراب شب آخرین عمرش را سپری کرد و صبح جسدش را پیدا کردند، بازپرسی کرده‌اند، ولی آقای حیدراف نمی‌دانسته است که داروی نشئه‌دار را سهراب از کجا پیدا کرده است.

سهراب سفرزاد از اوایل سالهای ۲۰۰۰ روی صحنه آمد و در مدت کوتاه در میان جوانان هواداران زیادی پیدا کرد. یکی از مشهورترین ترانه‌های وی "از پنجره داری نگاه" بود.

بزن چرخ و بزن چرخ و بزن چرخ!

در شهر دوشنبه، در تالار ورزشی “قصر تنیس”، برای بار نخست در تاجیکستان مسابقه گروههای “Break Dance” دایر شد که در آن پنج گروه از مناطق مختلف کشور شرکت کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

در مجموع، در این آزمون که روز ۲۲ ژوئیه دایر شد، حدود ۴۰ ورزشگر و هنرمند این نوع رقص شرکت داشتند که دو نفر از آنها دختران بودند.

من هم رفتم قصر تنیس و با عده‌ای از مبتکران این مسابقه و رقصنده صحبت کردم.

حق نشر عکس BBC World Service

سعیدرحمان رحمان اف، رئیس هیئت داوران آزمون، می‌گوید که هدف از برگزاری این مسابقه جلب توجه جوانان به زندگی سالم و دور از مواد مخدر و الکل بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service

نرگس نبی‌ یوا، رئیس بخش ورزش کمیته جوانان و ورزش و جهانگردی تاجیکستان، می‌گوید که این مسابقه اوّلین بار دایر شده و تعداد دختران نیز کم بود. ولی او بر این باور است که در آینده تعداد دختران رقصنده زیاد خواهد شد.

حق نشر عکس BBC World Service

منیژه و کریستینا، دو دختر شرکت‌کننده این مسابقه از گروه “آریان” هستند. منیژه می‌گوید که دختران تاجیک نیز می‌توانند این نوع ورزش یا رقص را انتخاب کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

از این مسابقه سفارت آمریکا در تاجیکستان حمایت مالی کرده است. دمین وامپلیر، سخنگوی این سفارت، می‌گوید که هدف از برگزاری مسابقه “Break dancing” تقویت مهارتهای مختلف فرهنگی و ورزشی جوانان تاجیک است.

وی می‌گوید: “اینده تاجیکستان جوانان هستند. آمریکا در برنامه‌های مختلف ورزش و فرهنگی در تاجیکستان سرمایه‌گذاری می‌کند. همچنین آمریکا برای آموزش زبان انگلیسی برای جوانان تاجیک طرحهای مختلفی را راه‌اندازی کرده است.”

حق نشر عکس BBC World Service

دسته‌های رقصی “اریان” ، “Crazy guys” و “Desperados” از شهر دوشنبه، تیم “Region-۳” از ختلان و “City power” از ولایت سغد در این مسابقه در دو بخش نمایشنامه‌های کوچکی را پیشکش تماشاچیان مسابقه کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

داوران تا آخر برنامه نتوانستند مقامهای یک و دو را میان تیمهای “Crazy guys” و “Desperados” تقسیم کنند، ولی جایگاه سوم را گروه “City power” از ولایت سغد به خود اختصاص داد.

حق نشر عکس BBC World Service

قرار است گروههای پیروز‌در این مسابقه تاجیکستان را در مسابقات جهانی این نوع رقص و ورزش در آینده معرفی کنند.

خاصیت زرافشانی ۵۰ ساله شد

این هفته در تالار فیلارمونی دولتی تاجیکستان برنامه هنری خاصیت زرافشانی، یکی از آوازخوانهای سرشناس ترانه‌های سنتی، دایر شد.

این کنسرت به مناسبت ۵۰ مین سالگرد تولد این آوازخوان و ۳۰ مین سالگرد هنرنمایی او در صحنه دایر می‌شود. با خاصیتجان صحبتی داشتم و در کنسرتش شرکت کردم.

حق نشر عکس BBC World Service

خاصیتبانو می‌گوید همه ترانه هایی که وی در این برنامه کنسرتی اجرا کرده است، جدید بوده‌اند، به جز ترانه‌های قبلی که در میان دوستاران موسیقی خیلی مشهور هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

تالار فیلارمونی تاجیکستان پُر از تماشاچی بود و در جریان کنسرت دوستداران این آوازخوان روی صحنه می‌آمدند و خاصیت را با زادروزش شادباش می‌گفتند.

در این کنسرت خاصیت زرافشانی یکجا با هنرمندان دیگر ترانه هایی اجرا کرد.

هواداران عزیز برنامه تفریحی تاجیکی، این جا از من و آرزوجان پدروووووووووووووووووووود!

مطالب مرتبط