تاجیکستان به مسجد رفتن افراد سن زیر ۱۸ سال را ممنوع کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان ادعا دارد که تصویب قانون مسئولیت والدین در تاجیکستان برای بالا بردن سطح تربیت کودکان مساعدت خواهد کرد

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان قانونی را امضا کرده که به مسجد و کلیسا رفتن افراد سن کمتر از ۱۸ سال را ممنوع می‌کند.

قانون بحث برنگیز مسئولیت والدین در روز دوم ماه رمضان، ماهی که شمار زیاد از مردم تاجیکستان به مساجد می روند امضا شد.

یک منبع از دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان خبر امضای این قانون از سوی امام علی رحمان را تأیید کرد، ولی گفت که حالا این سند مورد اجرا قرار نگرفته است.

به گفته وی، طبق قوانین تاجیکستان، تنها بعد از انتشار متن قانون در رسانه‌های رسمی دولتی، مفاد اسناد مورد اجرا قرار می‌گیرند.

برخی از سازمانهای بین‌المللی و چهره‌های مذهبی تاجیکستان از رئیس جمهور تاجیکستان دعوت کرده بودند که از امضای این سند، حداقل در ماه رمضان خودداری کند.

طرح این قانون که به ابتکار آقای رحمان تهیه شده است، بعد از “بررسی عموم” از سوی پارلمان کشور تصویب شد. ولی طرح این قانون واکنشهای را در جامعه تاجیکستان به دنبال داشت.

هرچند، به گفته مقامات تاجیک، این قانون به منظور تقویت روند تربیت سالم نورسان (نوجوانان) تهیه شده است، ولی برخی از صاحب‌نظران ادعا دارند که این قانون تنها محدود ساختن حضور کودکان زیر ۱۸ سال در مسجد را هدف داشته است.

حاجی اکبر تورجانزاده، از چهره‌های سرشناس مذهبی تاجیکستان تصویب این قانون از سوی پارلمان را “مصیبتی” برای مسلمانان کشور ارزیابی کرده بود.

اخیراً وی از آقای رحمان دعوت کرده بود که از امضای این قانون حد اقل در ماه رمضان خودداری کند، تا از این راه امسال شرایط برای حضور جوانان زیر ۱۸ سال در نماز فراهم باشد.

وزارت خارجه آمریکا نیز طرح این قانون را مورد انتقاد قرار داده و اظهار داشت که برخی از مفاد آن با موازین بین‌المللی مخالفت دارند.

مولانا سعید جلال‌الدین عمری، رئیس جماعت اسلامی هند در اوایل تابستان امسال ضمن انتقاد از تصویب طرح این قانون در پارلمان تاجیکستان، از مقامات تاجیک دعوت کرده بود که “این سند غیرعادلانه، ضددینی و غیرمنطقی را" بازپس خوانند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تورجانزاده: "جوانان باید احکام الهی را پیروی کنند."

در بیانیه خود آقای عمری با ابراز "تاسف و تعجب" گفته بود: "امروزها بیشتر مردم جهان مادی گرایی و الحاد را انکار کرده و به دین رو آورده‌اند. تاجیکستان خودش هم شاهد پیامد سیاستهای ضددینی اتحاد شوروی بود."

"با وجود این، دولت تاجیکستان با تصویب قانون ظالمانه "مسئولیت والدین" که کودکان را از مسجد و معابد دور می‌سازد، علیه اراده مردمش توطئه چیده است."

در همین حال، آقای رحمان در تبریکات خود در رابطه به فرارسی ماه رمضان، تأکید کرده است که در تاجیکستان تمام شرایط برای آزادی وجدان فراهم شده است.

غضب چهره‌های مذهبی در پی امضای قانون

حاجی اکبر تورجانزاده، از منتقدان ارشد طرح این قانون، خبر امضای این سند از سوی رئیس جمهور تاجیکستان را "در ماه عبادت" نگران کننده خواند. وی افزود که "این امر مصیبت بزرگ در دین است."

به اعتقاد آقای تورجانزاده، "این قانون برای مسلمانان تاجیکستان امتحان بزرگ است، زیرا آنها باید برای خود انتخاب کنند که مسجد روی را ادامه‌ بدهند یا نه."

این چهره مذهبی سرشناس تاجیک افزود، "خداوند در قرآن هشدار داده است که به احکام من پیروی کنید، نه به احکام مخالف اهل خالق." وی گفت که "جوانان باید احکام الهی را پیروی کنند."

آقای تورجانزاده، بر این نظر است که "حالا در جامعه تاجیکستان دورویگی زیاد مشاهده می‌شود، ولی در دین این امر روا نیست."

حکمت‌الله سیف‌الله زاده، سردبیر "نجات"، نشریه حزب نهضت اسلام تاجیکستان بر این نظر است که امضای این سند، ثابت ساخته است که مبتکر تهیه طرح این قانون آقای رحمان می‌باشد.

وی افزود: "اگر جناب رحمان از امضای طرح این قانون خودداری و آن را برای بازنگری به پارلمان می‌فرستاد، ثابت می‌شد که لایحه این سند از سوی گروههای منفیعتدار پیشنهاد شده است. ولی، اکنون روشن شد که مبتکر اصلی این امر خود آقای رحمان است که در پی تحریکهای گروههای منفیعت دار برای تهیه آن دستور داده است."

آقای سیف‌الله زاده افزود که هدف تهیه این قانون، "در انزوا قرار دادن ارتباط رئیس جمهور تاجیکستان با قشر بزرگی از جمعیت این کشور است."

به اعتقاد حکمت‌الله سیف‌الله زاده، "آريالای رحمان را ضرور است به واکنشها در این زمینه توجه کرده و در مفاد این قانون بازنگری کند، زیرا اجرای کلیه مقررات ابن قانون برای جامعه تاجیکستان پییامدهای بدی به دنبال دارد."

محکومیت قانون از سوی یک فقیه ایرانی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فقیه ایرانی می‌گوید، دولت تاجیکستان تلاش دارد، "هویت اسلامی یک ملت مسلمان را از بین ببرد"

در همین حال، Presstv، شبکه تلویزیون انگلیسی زبان ایران گزارش کرده است که فقیه و اسلام‌شناس ایرانی، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در بیانیه ای از دولت تاجیکستان برای تصویب "قانون مسئولیت والدین" انتقاد شدید کرده است.

وی در بیانیه اش گفته: “منع رفتن نوجوانان به مساجد در ماه مقدس رمضان، نه تنها تحقیر ملت عزیز تاجیکستان، بلکه تحقیر مسلمانان کل جهان است.”

آیت‌الله صافی گلپایگانی ممنوع شدن حضور دختران حجابی در دانشگاهها را در تاجیکستان و تبلیغ این موضوع که والدین به فرزندانشان نام چهره‌های اسلامی، از جمله نام پیامبر اسلام را ندهند، محکوم کرد.

وی افزود که این اقدامهای دولت به آن روانه شده‌اند که "هویت اسلامی یک ملت مسلمان را از بین ببرد."

آیت‌الله صاف گلپایگانی از دولت تاجیکستان خواست که برای اقدامات "اسلام ستیزانه‌اش از مسلمانان تاجیکستان و جهان رسماً عذرخواهی کند."

مطالب مرتبط