فرماندهان جدید ارتش ترکیه منصوب شدند

ژنرال نجدت اوزل حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال نجدت اوزل به ریاست ستاد مشترک ارتش منصوب شده است

شش روز بعد از استعفای چهار فرمانده ارشد ارتش ترکیه، عبدالله گل، رئیس جمهور این کشور انتصاب رئیس جدید ستاد مشترک و فرماندهان سه گانه ارتش را رسما تایید کرده است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، ژنرال نجدت اوزل به سمت ریاست ستاد مشترک ارتش ترکیه منصوب شده است.

ژنرال اوزل بعد از کناره‌گیری جمعی فرماندهان ارتش ترکیه، به عنوان فرمانده نیروی زمینی و کفیل ریاست ستاد مشترک ارتش معرفی شد.

این نخستین بار است که یک دولت غیرنظامی در ترکیه درباره انتصاب فرماندهان ارشد ارتش تصمیم‌گیری می‌کند.

تاکنون عزل و نصب فرماندهان رده‌بالای ارتش ترکیه به صورت سنتی با تصمیم خود نظامیان و تحمیل آن به دولت صورت می‌گرفت، اما اکنون به نظر می‌آید دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه انتخاب‌های خود را به ارتش این کشور تحمیل کرده است.

فرماندهی نیروی هوایی ارتش ترکیه که به صورت سنتی به یک ژنرال چهارستاره می رسید، اکنون بر عهده ژنرال مهمت ارتن، ژنرال سه ستاره گذاشته شده است.

ژنرال خیری کیوریک‌اوغلو به عنوان فرمانده نیروی زمینی معرفی شده و دریاسالار امین مرات بیلگل هم فرماندهی نیروی دریایی را برعهده گرفته است.

فرماندهان سابق ارتش ترکیه در اعتراض به ادامه پیگرد قضایی حدود ۲۵۰ نفر از افسرانی که به اتهام توطئه علیه دولت آقای اردوغان دستگیر شده اند، کناره گیری کردند.

ژنرال ایشیک کوشانر، ریاست سابق ستاد مشترک ارتش و فرماندهان نیروی زمینی، دریایی و هوایی سابق، روز جمعه گذشته (۲۹ ژوئیه) ساعاتی بعد از اعلام اتهام‌های تازه علیه چندین ژنرال و افسر ارتش ترکیه استعفای خود را اعلام کردند.

طی دو سال گذشته و در پی اتهامات مطرح شده علیه برخی فرماندهان مبنی بر توطئه آنها برای انجام کودتا، تنش میان حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه و ارتش این کشور افزایش یافته است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در ترکیه می گوید رقابت میان نیروهای مسلح ترکیه و حزب حاکم این کشور، که ریشه های اسلامی دارد اکنون به اوج خود رسیده و تا اینجا به نطر می آید که آقای اردوغان برنده این مسابقه است.

مطالب مرتبط