چین اتهامات در مورد حملات سایبری را 'غیرمسئولانه' دانست

کامپیوتر حق نشر عکس science photo library
Image caption رسانه های دولتی چین اتهامات مربوط به دست داشتن این کشور در انجام حملات سایبری علیه سازمان های بین المللی را بی اساس دانسته اند

رسانه های دولتی چین در پاسخ به اتهاماتی علیه این کشور مبنی بر حمایت از حملات سایبری گسترده و سازماندهی شده در سراسر جهان، چنین اتهاماتی را "غیر مسئولانه" توصیف کرده اند.

اوایل این هفته شرکت امنیت رایانه ای مک‌آفی اعلام کرده بود که طی پنج سال گذشته بیش از هفتاد سازمان، از جمله شش دولت، سازمان ملل متحد و چندین شرکت امنیتی به دفعات توسط هکرها مورد حمله اینترنتی قرار گرفته اند.

با وجود اینکه شرکت مک‌آفی مستقیما این حملات را به دولت چین نسبت نداده است، اما بسیاری از کارشناسان، چین را به عنوان متهم اصلی در انجام این حملات معرفی می کنند.

روزنامه خلق چین، ارگان حزب کمونیست این کشور در شماره امروز خود نوشته است که ادعاهای شرکت مک‌آفی در مورد حمایت دولت چین از این حملات قابل اثبات نیست.

شرکت مک‌آفی ادعا کرده است که کمیته های ملی المپیک در برخی کشورهای آسیایی و کشورهای غربی و همچنین کمیته بین المللی المپیک و آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ از جمله موسسات دیگری بوده اند که اندک زمانی پیش از برگزاری المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ میلادی مورد حمله سایبری قرار گرفته اند.

در این گزارش از دولت های کانادا، هند، کره جنوبی، تایوان و آمریکا به عنوان برخی دیگر از قربانیان این حملات اینترنتی توسط گروه سازمان یافته ای از هکرها نام برده شده است.

شرکت مک‌آفی در بخش دیگری از گزارش خود ضمن اشاره به پیچیدگی برخی از این حملات عنوان کرده است که انجام چنین حملاتی با حمایت و هماهنگی یک دولت ممکن است زیرا به گفته متخصصان این شرکت امنیت اینترنتی، "احتمالا هیچ سود تجاری از طریق این حملات سایبری عاید نمی شود".

در بخشی از این حملات ایمیل هایی برای کارکنان شرکت ها و سازمان هایی که مورد حمله قرار گرفته اند ارسال شده است که پس از باز شدن این ایمیل ها توسط کاربران، یک کانال مخفی ارتباطی برای دسترسی به سرورهای کنترل و فرماندهی این سازمان ها ایجاد شده است.

پیش از این هم اتهاماتی علیه دولت چین در زمینه پشتیانی از انجام حملات سایبری علیه کشورهای دیگر جهان منتشر شده بود، اما دولت چین همواره چنین اتهاماتی را رد کرده و آن را بی اساس دانسته است.

در ماه ژوئن گذشته شرکت گوگل اعلام کرده بود که یک رشته حملات اینترنتی علیه ایمیل های برخی از مسئولان بلندپایه آمریکایی، پرسنل نظامی، خبرنگاران و فعالان سیاسی مخالف دولت چین صورت گرفته که بررسی های گوگل نشان می دهد منبع همه این حملات در داخل خاک چین بوده است.

مطالب مرتبط