اعتراضات در سوریه با وجود سرکوب حماة ادامه دارد

حماة حق نشر عکس AP
Image caption شاهدان عینی می گویند هنوز در بخش هایی از شهر حماة صدای شلیک گلوله شنیده می شود

با وجود سرکوب شدید معترضان در شهر حماة طی روزهای گذشته، دهها هزار نفر از مخالفان بشار اسد امروز جمعه، پنجم اوت ۲۰۱۱ میلادی، بار دیگر در شهرهای مختلف سوریه به خیابان ها آمده اند و خواستار کناره گیری او از قدرت شده اند.

فعالان سوری مخالف دولت می گویند که بر اثر حمله نیروهای دولتی به معترضان در نزدیکی دمشق دست کم ۷ نفر کشته اند.

گزارش ها حاکی است که یکی از معترضان هم در شهر حمص در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.

امروز همچنین تلویزیون دولتی سوریه تصاویر جدیدی از داخل شهر محاصره شده حماة منتشر کرده است که در آن تکه های سنگ در گوشه و کنار خیابان ها به چشم می خورد و برخی از ساختمان ها تخریب شده اند.

در گزارش خبری این شبکه تلویزیونی گفته شده است که نیروهای ارتش سوریه موفق شده اند یک شورش مسلحانه را در حماة سرکوب کنند و اکنون کنترل شهر را بار دیگر در دست گرفته اند.

اما ساکنان شهر و گروههای حقوق بشری می گویند که ارتش اقدام به بمباران حماة کرده است.

در بعضی تصاویر تانک های ارتش در حال کنار زدن سنگرهایی نشان داده شده اند که توسط معترضان در خیابان های شهر برپا شده است.

برخی از ساکنان شهر خبر می دهند که همچنان بخش هایی از این شهر زیر آتش توپخانه ارتش است.

شاهدان عینی از شهر حماة می گویند که تک تیراندازان و تانک ها به سوی شهروندان عادی شلیک می کنند و ذخیره آب و مواد غذایی در شهر رو به اتمام است.

با این حال تلویزیون دولتی سوریه در گزارش خود تصاویری از مردان مسلح در شهر حماة منتشر کرده است که خود را پشت اتومبیل ها مخفی کرده اند.

بشار اسد و نزدیکان او از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه بارها "گروههای خلافکار مسلح" که از سوی قدرت های خارجی حمایت می شوند را مسئول ایجاد ناآرامی ها معرفی کرده اند.

طی هفته های اخیر شهر حماة یکی از کانون های اصلی مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه بوده است که در نتیجه حملات نیروهای دولتی بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر کشته شده اند.

در تحولی دیگر نیروهای امنیتی سوریه ۴ نفر را در تظاهراتی که روز جمعه در نزدیکی شهر دمشق برگزار شده بود به ضرب گلوله کشته اند.

فعالان سیاسی مخالف دولت از مردم درخواست کرده بودند که امروز به روال هفته های گذشته بعد از برگزاری نماز جمعه در تظاهرات ضد دولتی شرکت کنند.

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در واکنش به اتفاقات اخیر در سوریه گفته است که اگر بشار اسد فورا نسبت به انجام اصلاحات در کشورش و مصالحه با مخالفان اقدامی نکند، با "سرنوشتی تلخ" روبرو خواهد شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی نیروهای امنیتی سوریه را متهم کرده است که از آغاز اعتراضات ضد دولتی در ماه مارس سال جاری دو هزار نفر از معترضان را کشته اند.

خانم کلینتون، دیروز بار دیگر تکرار کرد که حکومت بشار اسد "مشروعیت" خود را از دست داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم این هفته با انتشار بیانیه ای سرکوب اعتراضات در سوریه را محکوم کرد.

روسیه که به طور سنتی یکی از متحدان سوریه محسوب می شود هم به جمع منتقدان سرکوب های اخیر در سوریه پیوسته است.

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در واکنش به اتفاقات اخیر در سوریه گفته است که اگر بشار اسد فورا نسبت به انجام اصلاحات در کشورش و مصالحه با مخالفان اقدامی نکند، با "سرنوشتی تلخ" روبرو خواهد شد.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید ممکن است اظهارات اخیر آقای مدودف موجب شود مقامات سوری کمی در مورد گفته های او تامل کنند، اما ظاهرا هنوز در عمل و در خیابان های سوریه نشانه ای از تغییر رفتار حکومت سوریه در قبال معترضان مشاهده نشده است.

مطالب مرتبط