شورشیان الشباب از پایتخت سومالی خارج شدند

حق نشر عکس reuters
Image caption هزاران نفر از مردم سومالی از نقاط تحت کنترل الشباب به پایتخت آمده‌اند

گروه اسلامگرای الشباب کلیه مواضع خود در موگادیشو، پایتخت سومالی را ترک کرده است. این موضوع از طرف سخنگویان دولت و گروه الشباب تائید شده است.

شورشیان در طی شب مواضع خود را در شهر ترک کردند. شیخ شریف احمد، رئیس جمهوری سومالی، این اقدام را پیروزی برای نیروهای دولتی توصیف کرد، در حالیکه شورشیان آنرا "تغییر در تاکتیک نظامی" خوانده اند.

درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان الشباب کار کمک رسانی به قحطی زدگان سومالی را مشکل ساخته است. پیکارجویان الشباب مانع از دسترسی تعدادی از سازمان های خیریه به مناطق مرکزی و جنوبی سومالی شده اند که در کنترل این گروه است.

صلحبانان اتحادیه آفریقا و نیروهای دولتی سومالی چند سال است که فقط توانسته اند که حضور خود را در نواحی کوچکی از موگادیشو حفظ کنند، اما اخیرا موفق شده اند که در مقابل پیکارجویان الشباب به پیروزی هایی دست پیدا کنند.

خروج نیروهای این گروه اسلامگرا از پایتخت به دنبال درگیری های مسلحانه بین دو طرف در طی جمعه شب صورت گرفت.

'ضد حمله'

اما علی احمد راگه، یکی از سخنگویان این گروه اسلامگرا، که با شبکه القاعده در ارتباط است، به یکی از ایستگاه های رادیویی محلی گفته است که الشباب نیروهای خود را از مناطق جنوبی سومالی خارج نخواهد کرد.

"هدف از عقب نشینی نیروهای ما، ضد حمله علیه دولت است. مردم در ساعت های آینده خبرهای خوبی خواهند شنید."

یکی از سخنگویان صلحبانان اتحادیه آفریقا در سومالی گفته است که واکنش این نیرو در مقابل عقب نشینی پیکارجویان الشباب محتاطانه بوده است، چون ممکن است که این اقدام یک تله باشد.

برخی از تحلیلگران معتقدند که عقب نشینی شورشیان اسلامگرا ناشی از کاهش میزان کمک های مالی کشورهای عرب به الشباب است، که موجب شده این گروه از نظر نظامی تضعیف بشود.

بعضی از نقاط پایتخت که در آن اردوهایی برای افراد بی خانمان برپا شده، هفته گذشته از طرف سازمان ملل متحد جزو نواحی 'قحطی زده' در سومالی اعلام شد.

در حال حاضر پنج ناحیه 'قحطی زده' در سومالی وجود دارد.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که در حال حاضر در سومالی در حدود ۶۴۰ هزار کودک با سوء‌تغذیه شدید روبرو هستند، و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم به کمک های فوری برای زنده ماندن نیاز دارند.

مطالب مرتبط