انتقاد چین از آمریکا پس از کاهش اعتبار مالی این کشور

استاندارد اند پورز حق نشر عکس Getty
Image caption "استاندارد اند پورز" رتبه اعتبار اوراق قرضه بلندمدت دولت فدرال را به (AAplus) کاهش داده که یک رتبه از سطح قبلی پائین تر است

خبرگزاری رسمی چین در واکنش به کاهش سطح اعتبار مالی آمریکا، شدیدا از این کشور انتقاد کرده است.

"استاندارد اند پورز"، یکی از سه سازمان بزرگ اعتبارسنجی بین المللی، با ابراز تردید به توانایی دموکرات ها و جمهوریخواه ها برای توافق بر سر کاهش جدی بدهی کلان آمریکا، اعتبار مالی دولت ایالات متحده را یک رتبه کاهش داده است.

خبرگزاری شین هوآ گفته است که آمریکا دیگر نمی تواند مانند سابق با قرض گرفتن، مشکلاتی را که ناشی از تصمیمات و اقدامات خودش است، برطرف کند.

چین همچنین توصیه کرده است که واحد پولی جدیدی انتخاب شود که جایگزین دلار در ذخایر پولی جهان شود.

بیشترین میزان بدهی آمریکا به کشور چین است.

دولت آمریکا چندین دهه است که از بالاترین سطح اعتبار مالی در دنیا یعنی رتبه (AAA) برای اوراق قرضه بلند مدت خود برخوردار بوده که آنرا عاری از هرگونه خطر عدم بازپرداخت یا مشکلات دیگر اعلام می کرد.

اما "استاندارد اند پورز" رتبه اعتبار اوراق قرضه بلندمدت دولت فدرال را به (AAplus) کاهش داده که یک رتبه از سطح قبلی پائین تر است.

با این وجود، دو سازمان بزرگ اعتبار سنجی دیگر به نام های "فیتچ" و "مودیز" همچنان رتبه آمریکا را که حدود یک قرن است از آن برخوردار بوده، به رسمیت می شناسند.

مقام های خزانه داری آمریکا در واکنش، گفته اند که این موسسه مستقر در نیویورک، در محاسبات خود حداقل دو تریلیون دلار اشتباه کرده است.

سازمان اعتبارسنجی "استاندارد اند پورز" در گزارش خود بعید دانسته است که دولتمردان ایالات متحده بتوانند طی دهه آینده روند افزایش بدهی ۱۴ تریلیون دلاری ایالات متحده را متوقف کنند.

این سازمان پیشتر هشدار داده بود که در صورتی که میزان بدهی های آمریکا طی ده سال آینده، دست کم چهار تریلیون دلار کاهش نیابد، رتبه اعتباری دولت فدرال را کاهش خواهد داد.

افزایش بدهی های آمریکا

کنگره آمریکا سه شنبه (دوم اوت) طرح افزایش سقف استقراض این کشور برای جلوگیری از ناتوان شدن دولت در پرداخت بدهی‌هایش را تصویب کرد که بر اساس آن در دو نوبت باید از هزینه های دولت دو تریلیون و چهارصد میلیارد دلار کاسته شود.

طرح مصوب کنگره آمریکا سقف بدهی‌ها را که اکنون چهارده تریلیون و سیصد میلیارد دلار است به میزان دو تریلیون و چهارصد میلیارد دلار بالا می‌برد و در عوض دولت باید طی ده سال آینده تقریبا به همین میزان هزینه‌های خود را کاهش دهد.

اما کارشناسان "استاندارد اند پورز" بعید دانسته اند که در کوتاه مدت کاخ سفید و کنگره بتوانند درباره کاهش هزینه های بیمه بازنشستگی و خدمات درمانی بازنشستگان یا افزایش درآمدهای دولت فدرال به توافق جدی دست پیدا کنند.

این سازمان هشدار داده که ثبات و پیش بینی روند سیاستگذاری دولتمردان آمریکا نسبت به گذشته کاهش یافته است و می گوید که موضوع سقف استقراض دولت فدرال به "مهره چانه زنی" در روند تنظیم بودجه تبدیل شده بود.

به گفته کارشناسان این سازمان، حل اختلافات جاری بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه "بسیار دشوار" است و با وجود توافق اخیر، مشکلات ساختاری در روند بودجه آمریکا باقی مانده است.

در پی کاهش اعتبار مالی آمریکا، این امکان وجود دارد که واشنگتن از این پس در بازپرداخت بدهی های کلان خود بهره سنگین تری بپردازد و نرخ بهره برای شهروندان آمریکا نیز بالا برود.

به گفته ناظران، این تحول بی سابقه ای در بزرگ ترین اقتصاد دنیا، می تواند برای نظام اقتصاد جهانی نیز اثرات جدی بگذارد.

میزان بدهی های دولت آمریکا هم اکنون از مرز ۱۴ تریلیون دلار گذاشته و کسری بودجه دولت در حال افزایش است.

آمریکا بدهکار ترین کشور دنیا به حساب می آید، ولی اعتبار مالی دولتش تا کنون به اندازه ای بالا بوده که کشورهای نظیر چین همچنان به خرید اوراق قرضه دولت فدرال ادامه داده بودند.

در زمان نوسان در بازارهای بورس و سقوط ارزش سهام شرکت ها، بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی به خرید اوراق قرضه دولت آمریکا روی می آورند، زیرا از دریافت طلب خود و مبلغ بهره تضمین شده آن، اطمینان دارند.

مطالب مرتبط