تاکید کاخ سفید بر لزوم عملکرد اقتصادی بهتر آمریکا

اقتصاد آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption یک هفته چانه زنی و بحث و جدل میان دو حزب دمکرات و جمهوریخواه، بازارهای مالی جهان را دچار بحران کرد

در پی کاهش رتبه اعتبار مالی ایالات متحده، کاخ سفید اعلام کرده که دولت آمریکا باید برای مقابله با چالش های اقتصادی پیش رو 'بهتر از گذشته عمل کند'.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که مذاکرات در مورد افزایش میزان سقف استقراض دولت، بیش از اندازه طولانی شد و بین دو حزب تفرقه انداخت.

این سخنان یک روز پس از آن بیان شده است که "استاندارد اند پورز"، یکی از سه سازمان بزرگ اعتبارسنجی بین المللی، با ابراز تردید نسبت به توانایی دموکرات ها و جمهوریخواه ها برای توافق بر سر کاهش جدی بدهی کلان آمریکا، اعتبار مالی دولت ایالات متحده را یک رتبه کاهش داد.

یک هفته چانه زنی و بحث و جدل میان دو حزب جمهوریخواه و دمکرات، بازارهای مالی جهان را دچار بحران کرد.

نگرانی از این بود که آمریکا دچار یک رکود اقتصادی دیگر بشود و بحران مالی کشورهای عضو منطقه مالی یورو هم به اسپانیا و ایتالیا کشیده شود.

آقای کارنی گفت که آمریکا باید "تلاش بیشتری بکند تا اراده، ظرفیت و تعهد کشور برای همکاری به منظور مقابله با چالش های عمده مالی و اقتصادی را به خوبی به نمایش بگذارد."

آمریکا یک تریلیون و پانصد میلیارد دلار کسری بودجه دارد. بدهی عمومی این کشور در ماه مه به ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار رسید که حد مجاز استقراض دولت این کشور است.

بر اساس قانون جدیدی که روز سه شنبه هفته پیش (۲ اوت)، پس از تصویب شدن در مجلس نمایندگان و کنگره آمریکا، به امضای باراک اوباما رسید، سقف بدهی‌های دولت به میزان دو تریلیون و چهارصد میلیارد دلار بالا برده شد و در مقابل دولت باید طی ده سال آینده تقریبا به همین میزان هزینه‌های خود را کاهش دهد.

دولت آمریکا چندین دهه است که از بالاترین سطح اعتبار مالی در دنیا یعنی رتبه (AAA) برای اوراق قرضه بلند مدت خود برخوردار بوده که آن را عاری از هرگونه خطر عدم بازپرداخت یا مشکلات دیگر اعلام می کرد.

اما "استاندارد اند پورز" رتبه اعتبار اوراق قرضه بلندمدت دولت فدرال را به (AAplus) کاهش داده که یک رتبه از سطح قبلی پائین تر است.

با این وجود، دو سازمان بزرگ اعتبار سنجی دیگر به نام های "فیتچ" و "مودیز" همچنان رتبه آمریکا را که حدود یک قرن است از آن برخوردار بوده، به رسمیت می شناسند.

مطالب مرتبط