بان کی مون: عملیات ارتش سوریه متوقف شود

Image caption ارتش سوریه در تلاش است که کنترل شهرهای ناآرام را در دست بگیرد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در یک تماس تلفنی، از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواسته است که عملیات ارتش علیه معترضان را متوقف کند.

این در حالیست که مخالفان سوری از محاصره شهرهای حمص و دیرالزور توسط تانک های ارتش خبر داده اند و می گویند که بمباران بخش هایی از شهر حماة همچنان ادامه دارد.

مقام های سازمان ملل متحد می گویند که بشار اسد طی ماه های گذشته از گفتگوی تلفنی با بان کی مون خودداری می کرد و این دو نفر، آخرین بار در ماه مه صحبت کرده بودند.

بان کی مون سه شنبه گذشته در جلسه شورای امنیت در نیویورک صراحتا گفت که بشار اسد حس انسانیتش را از دست داده است.

وی گفت: "این وضعیت کاملا غیرقابل قبول است. او (بشار اسد) باید آگاه باشد که براساس قوانین انساندوستانه بین المللی، این وضعیت پاسخگویی را لازم می آورد. به عقیده من او حس انسانیت خود را از دست داده است."

بنا بر بیانیه دفتر آقای بان، آقای اسد در تماس روز شنبه، به بان کی مون گفت که شمار زیادی از نیروهای ارتش و امنیتی نیز در درگیری ها کشته شده اند.

کشورهای غربی و مخالفان سوری به صحت این اظهارات تردید دارند.

بر اساس بیانیه دفتر دبیرکل، بان کی مون کشته شدن افراد اعم از شهروندان غیرنظامی و نیروهای دولتی سوریه را محکوم کرده و از رئیس جمهوری این کشور خواسته برای اینکه برنامه اصلاحاتش جدی گرفته شود توسل به زور و بازداشت های دسته جمعی را متوقف کند.

دولت سوریه خشونت های ماه های گذشته را به باندهای تبهکار مسلح نسبت می دهد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا حکومت بشار اسد را مسوول کشتار حداقل دو هزار نفر از معترضان سوری و فاقد مشروعیت اعلام کرد.

بنا بر گزارش ها، عملیات روز جمعه ارتش و نیروهای امنیتی سوریه در شهر حماة، واقع در نواحی مرکزی این کشور، حداقل ۱۳ کشته برجای گذاشت.

رهبران آمریکا، فرانسه و آلمان روز جمعه بر تشدید فشارها بر حکومت بشار اسد تاکید کردند.

مخالفان سوری از دولت آمریکا خواسته اند که صنایع نفت و گاز سوریه را تحریم کند.

مطالب مرتبط