بازگشت هنرمند منتقد چینی به فضای اینترنت

آی وی وی حق نشر عکس Reuters
Image caption آی وی وی از گفتگو با رسانه ها و سخن گفتن در محافل عمومی منع شده است

آی وی وی، هنرمند مشهور چینی منتقد دولت پس از چند ماه سکوت به دلیل بازداشت و هشدارهای دولتی، اکنون بار دیگر در فضای مجازی اینترنت فعال شده است.

این هنرمند ناراضی در ماه ژوئن پس از گذراندن حدود ۸۰ روز در بازداشت با قید وثیقه از زندان آزاد شد اما دولت چین او را از انجام هرگونه مصاحبه مطبوعاتی و یا سخن گفتن در محافل عمومی منع کرد.

آقای آی در متن پیامی که امروز یکشنبه در صفحه توئیتر خود منتشر کرده نوشته است: "۱۰ عدد دامپلینگ برای نهار خوردم، ۳ کیلوگرم به وزن بدن ام افزوده شده است".

دولت چین آی وی وی را به اتهام فرار از پرداخت مالیات بازداشت کرده بود اما خانواده آقای آی می گوید او به دلیل فعالیت های سیاسی اش مورد غضب دولت چین قرار گرفته است.

این هنرمند یکی از سرشناس ترین چهره هایی است که در جریان سرکوب های اخیر منتقدان حزب حاکم کمونیست چین، نامش در رسانه های خبری جهان مطرح شد.

آقای آی که شهرت جهانی اش را مدیون آثار هنری خود است، در طراحی استادیوم مشهور پکن (معروف به آشیانه پرنده) نقش داشت.

آی وی وی اخیرا مدتی را بدون آنکه کسی از محل نگهداری او با خبر باشد در بازداشت به سر برد.

در زمان آزادی آی وی وی رسانه های دولتی چین اعلام کردند که او از نوعی بیماری مزمن رنج می برد.

با وجود آنکه دولت چین آی وی وی را از سخن گفتن در محافل عمومی منع کرده است، اما او طی دو روز گذشته چندین پیام را در صفحه توئیتر خود قرار داده است.

امروز یکشنبه، هفتم اوت ۲۰۱۱ میلادی، آی وی وی در مورد نهار خود پیامی منتشر کرد و عکسی از پاهایش را روی ترازو در اینترنت قرار داد که وزن او را ۹۷ کیلوگرم نشان می داد.

روز بیست و پنجم ژوییه آقای آی در سایت گوگل پلاس ثبت نام کرد و در پیامی ورود خود را به این سایت اعلام کرد.

او با قرار دادن عکسی در صفحه خود در این سایت در توضیح زیر عکس نوشت: "این هم مدرک زنده بودن".

آی وی وی در توصیف خود در صفحه گوگل پلاس نوشت: "مظنون به فرار از مالیات و شیفتگی به پورنوگرافی".

در قسمت دیگری از صفحه آی وی وی در گوگل پلاس، عکس های سیاه و سفید او از زمانی که در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی در نیویورک زندگی می کرد، منتشر شده است.

این هنرمند چینی به تازگی پیشنهاد دانشگاه برلین برای سخنرانی در این دانشگاه به عنوان استاد مهمان را پذیرفته است. اما هنوز مشخص نیست که درصورت دریافت مجوز برای خروج از چین، چه زمانی موفق به انجام این سفر شود.

مطالب مرتبط