اتحادیه عرب خواستار پایان دادن به خشونت ها در سوریه شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اتحادیه عرب نسبت به وخیم شدن اوضاع امنیتی ابراز نگرانی کرده است

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای شدید اللحن از زمان شروع نا آرامی‌ها در سوریه از دولت این کشورخواسته است تا فورا به سرکوب معترضان که خواستار اصلاحات هستند، خاتمه دهد.

اتحادیه عرب در این بیانیه گفته است شرایط فعلی نگرانی ها را درمورد وخیم تر شدن اوضاع امنیتی افزایش داده است.

درهمین حال رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، که کشورش مرزی طولانی با سوریه دارد گفته است که صبرش در این مورد به پایان رسیده است.

قرار است روز سه شنبه ( ۹ اوت) وزیر خارجه ترکیه برای آن چه که از آن به عنوان ارائه " پیامی قاطع" نام برده شده، به دمشق، پایتخت سوریه سفر کند.

پیشتر فعالان سوری مخالف گفته بودند درپی حمله نیروهای دولتی به دو شهر این کشور بیش از ۵۰ نفر کشته شدند. به گفته آنها تنها در جریان حمله سربازان سوری به شهر دیرالزوردست کم ۳۸ نفر جان خود را از دست دادند.

بخش اعظم دیر الزور هم اکنون تحت کنترل نیروهای دولتی قرار گرفته است.

در همین حال بشار اسد ، رئیس جمهوری سوریه ، ضمن دفاع ازعملکرد خشونت آمیز نیروهای امنیتی این کشور گفته است سوریه در مسیر اصلاحات قرار دارد.

آقای اسد این سخنان را در حالی بیان کرد که بان کی مون،دبیر کل سازمان ملل، از او خواست تا فورا به سرکوب غیرنظامیان پایان دهد.

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد گفته است: "آقای بان در مکالمه‌ای تلفنی با بشار اسد در روز گذشته ( ششم اوت) نگرانی عمیق خود را از اوضاع در سوریه در روزهای اخیر ابراز کرد."

به گفته سخنگوی سازمان ملل این نخستین بار طی ماههای اخیر است که چنین مکالمه ای بین آقای بان و رئیس جمهوری سوریه انجام می شود.

این درحالی است که آقای اسد ازهر گونه مکالمه تلفنی با آقای بان خودداری می‌کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption فعالان مخالف می گویند از زمان شروع درگیری ها دست کم ۱۶۵۰ نفر کشته شدند

فعالان مخالف در سوریه گفته اند که از زمان آغاز نا آرامی ها در سوریه از حدود پنج ماه پیش دست کم ۱۶۵۰ نفر کشته و دهها هزار نفر دستگیر شده اند.

ورود به سوریه برای خبرنگاران خارجی به شدت محدود شده و بسیار دشوار است تا صحت و سقم آمار ارائه شده از فعالان و شاهدان عینی را ارزیابی کرد.

مقام های سوری ناآرامی های این کشور را به توطئه کشورهای خارجی نسبت داده اند.

آقای اسد تلاش کرده تا بحران موجود در کشور را با دادن امتیازهایی به مخالفان حل کند اما تا کنون در این امر موفق نبوده است.

اکنون بسیاری از معترضان خواهان سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور جمهور سوریه هستند.

مخالفان تاکید کرده‌اند تا زمانی که خشونت ها ادامه داشته باشد، با دولت وارد مذاکره نخواهند شد.

مطالب مرتبط