ادامه گفتگوهای اضطراری درباره بحران مالی منطقه یورو

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در ادامه بحران مالی بین المللی، امروز (یکشنبه ۷ اوت) گفتگوهای اضطراری به منظور برگرداندن آرامش به بازارهای مالی پیش از آغاز هفته کاری در روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.

بار دیگر توجه تحلیلگران اقتصادی از آمریکا به اروپا منتقل شده است. روز شنبه "استاندارد اند پورز" یکی از سه سازمان بین المللی اعتبار سنجی، اعتبار مالی ایالات متحده را یک درجه کاهش داد.

این اقدام با واکنش های شدید و ابراز نگرانی های گسترده بین المللی و داخلی روبرو شد.

در اروپا، نگرانی از بابت کشیده شدن بحران مالی به ایتالیا شدت گرفته است و احتمال دارد که بانک مرکزی اروپا تصمیم بگیرد بخشی از بدهی های این کشور را بخرد.

کشور دیگری که ممکن است در معرض افزایش مشکلات مالی و عدم توانایی برای پرداخت بدهی‌هایش قرار داشته باشد، کشور اسپانیاست.

قرار است که روسای بانک های مرکزی هفده کشور عضو منطقه مالی یورو، عصر امروز (یکشنبه) یک کنفرانس ویدیویی برای بررسی واکنش بانک مرکزی اروپا به این نگرانی‌ها برگزار کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption رهبران جهان نگرانند که روز دوشنبه با باز شدن بازارهای مالی، بهای سهام باز هم پایین بیاید

ممکن است که بانک مرکزی اروپا ناچار شود که به منظور پیشگیری از تکرار آنچه در یونان، ایرلند و پرتغال روی داد، اوراق قرضه بانک های ایتالیا و اسپانیا را خریداری کند. در غیر اینصورت امکان دارد که این دو کشور هم نیازمند دریافت وام‌های هنگفت برای پرداخت قسط بدهی‌هایشان بشوند.

ایتالیا و اسپانیا، سومین و چهارمین اقتصاد بزرگ در میان اعضا منطقه مالی یورو هستند و میزان بدهی های آنها بیش از آن است که بانک اروپا بتواند برای کمک مالی به آنها وام بدهد.

از طرف دیگر گزارش‌ها حاکی از آن است که بانک مرکزی آلمان چندان تمایلی به خریدن اوراق قرضه ایتالیا ندارد مگر آنکه دولت ایتالیا برنامه ریاضت اقتصادی مشخصی را برای کاهش کسری بودجه آغاز کند.

مطالب مرتبط