پناهجویان در استرالیا، مواجهه دادگاه و دولت

عمده پناهجویانی که در مالزی پناه گرفته‌اند اهل برمه هستند حق نشر عکس Reuters
Image caption عمده پناهجویانی که در مالزی پناه گرفته‌اند اهل برمه هستند

"اگر منتظرید که سبزها باعث سقوط دولت کارگری بشوند به اطلاع‌تان می‌رسانم دولتی که ائتلاف لیبرال- ملی تشکیل بدهد برای پناهجویان برنامه‌های به مراتب بدتری خواهد داشت".

سخنان سناتور باب براون، رهبر حزب سبزها که موثرترین حزب در تشکیل دولت کارگری استرالیا به شمار می‌رود حکایت از آن دارد که موضوع پناهجویان می‌تواند تا سقوط دولت این کشور نیز پیش برود.

استرالیا و مالزی روز دوشنبه ۲۵ ژوئیه موافقتنامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن تمامی پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد خاک یا آب‌های استرالیا ‌می‌شوند به اردوگاه‌هایی در خاک مالزی منتقل شده و تقاضای پناهندگی آن‌ها در مالزی به جریان بیفتد.

قرار بر این بود که توافقنامه از نیمه شب همان روزی که کریس اوئن، وزیر امور مهاجرت استرالیا، و هشام‌الدین حسین، وزیر کشور مالزی، آن را امضا کردند به اجرا درآید اما دادگاه عالی استرالیا به تقاضای وکلای حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی اجرای آن را تا بررسی‌های بیشتر متوقف کرد.

مهمترین نگرانی سازمان‌های مدافع حقوق پناهجویان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل این است که مالزی که اکنون به عنوان محل استقرار پناهجویان در نظر گرفته شده به پیمان جهانی حفظ حقوق پناهجویان ملحق نشده و در نتیجه پناهجویان در این کشور فاقد هر گونه حقوق انسانی هستند.

آنچه این مدعا را مستند می‌کند وضعیت ۹۳ هزار پناهجویی ا‌ست که هم اکنون در مالزی هستند اما دولت این کشور به آن‌ها اجازه تحصیل و کار نمی‌دهد. علاوه بر این پناهجویان در مالزی از هیچگونه خدمات بهداشتی نیز برخوردار نیستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دادگاه عالی استرالیا به تقاضای وکلای حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی اجرای توافقنامه استرالیا و مازی را تا بررسی‌های بیشتر متوقف کرد

عمده پناهجویانی که در مالزی پناه گرفته‌اند اهل برمه هستند اما گروه‌های دیگری از سراسر کشورهای آسیای جنوب شرقی نیز در میان آن‌ها وجود دارند. علت اصلی پناهندگی همه آن‌ها چیزی نیست جز فقر.

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، اعلام کرده که دولت این کشور بودجه‌ای معادل ۲۹۲ میلیون دلار برای اسکان پناهجویان در مالزی در نظر گرفته است بنابراین آنچه برای سایر پناهجویان در مالزی رخ می‌دهد در مورد متقاضیان پناهندگی به استرالیا رخ نخواهد داد.

وزارت کشور مالزی نیز اعلام کرده که برای متقاضیان پناهندگی به استرالیا مجوز تحصیل و کار صادر خواهد شد و همگی آن‌ها از خدمات رایگان بهداشتی برخوردار خواهند بود. با این حال فعالان حقوق پناهجویان در استرالیا می‌گویند اگر چنین خدماتی در اختیار متقاضیان پناهندگی به استرالیا قرار گیرد در آن صورت تمام پناهجویان فعلی مالزی نیز تقاضای پناهندگی به استرالیا خواهند داد. در چنین صورتی یا دولت استرالیا باید هزینه بیشتری برای اردوگاه‌های پناهندگان در مالزی بپردازد و یا به دلیل کمبود امکانات از بروز برخوردهای غیرانسانی با متقاضیان استقبال کند.

کنت هاین، قاضی دادگاه عالی استرالیا، که دستور توقف بازگرداندن جدیدترین گروه پناهجویان به مالزی را صادر کرده به رغم درخواست وزیر مهاجرت برای برگزاری سریعتر دادگاه، روز ۲۲ اوت را برای جلسه دادگاه در نظر گرفته است.

وکلای حقوق بشر در استرالیا می‌گویند اگر وزیر مهاجرت در متقاعد کردن دادگاه عالی شکست بخورد نه تنها توافقنامه میان استرالیا و مالزی منتفی خواهد شد بلکه شخص وزیر نیز باید برای امضای توافقنامه‌ای غیرانسانی تحت پیگرد قرار گیرد.

موضوعی که وکلای حقوق بشر را به پیگیری موضوع ترغیب کرده جدیدترین اظهارات قاضی هاین است. او بعدازظهر دوشنبه ۸ اوت به نمایندگان رسانه‌ها اعلام کرد با وجود عجله‌ای که وزیر در برگزاری دادگاه دارد آنچه که تا بعدازظهر امروز به عنوان مستندات ارائه کرده فاقد استحکام حقوقی‌ است.

"به مالزی خوش آمدید: اینجا یکی از بدترین سکونتگاه‌ها برای پناهجویان است". این‌ها جملاتی ا‌ست که سوآرام، یک فعال حقوق پناهجویان، که خود مالزیایی ا‌ست در مقابل مجلس نمایندگان استرالیا به خبرنگاران گفته اما هشام‌الدین حسین، وزیر کشور مالزی، که به استرالیا سفر کرده این گفته را به شدت تکذیب می‌کند.

در حالی که دادگاه عالی استرالیا دستور تعلیق انتقال پناهجویان از جزیره کریسمس استرالیا به مالزی را صادر کرده است، رسانه‌ها خبر می‌دهند که ۱۰۵ پناهجوی جدید با قایق به این جزیره رسیده‌اند. از میان این گروه جدید هیچکس خبری درباره توافقنامه میان استرالیا و مالزی ندارد چون قایق آن‌ها روزهای متمادی در اقیانوس سرگردان بوده.

کسی در استرالیا نمی‌داند چند قایق دیگر هنوز در اقیانوس سرگردانند و تازه‌ترین خبری که سرنشینان آن‌ها شنیده‌اند مربوط به چه زمانی بوده؟

مطالب مرتبط