نگرانی سازمان همکاری اسلامی از قانون مسئولیت والدین در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان همکاریهای اسلامی با مقامات ذیدخل تاجیکستان برای "روشنی انداختن" قانون مسئولیت والدین در تماس است

سازمان همکاریهای اسلامی از گزارشها مبنی به تصویب قانون مربوط به مسئولیت والدین که "از نمازگزاری نوجوانان در مساجد تاجیکستان جلوگیری می‌کند"، نگران است.

در این باره سایت رسمی سازمان همکاریهای اسلامی خبر داده است.

سخنگوی هیئت دبیره سازمان همکاریهای اسلامی در جده روز هفتم اوت گفته است که این سازمان از گزارشها "در باره این که دولت تاجیکستان رفتن جوانان به مساجد را ممنوع کرده است، نگران است."

سخنگوی این سازمان افزوده است که در حال حاضر مقامات سازمان همکاریهای اسلامی با مقامات ذیدخل تاجیکستان برای "روشنی انداختن به اتفاقات اخیر" در تماس بوده است.

رئیس جمهور تاجیکستان قانون والدین را روز ۲ اوت امضا کرد و این قانون روز شنبه ۶ اوت، پس از انتشار یافتن در نشریه دولتی "جمهوریت" قوه قانونی گرفت.

یک بند این قانون که به ابتکار امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، تهیه شده است، حضور جوانان زیر ۱۸ سال در مساجد را ممنوع می‌سازد.

به این دلیل برخی از صاحب‌نظران قبل از تصویب قانون پیوسته تأکید کرده‌اند که این بند قانون آزادیهای مذهبی شهروندان را نقض می‌کند.

محی‌الدین کبیری، رهبر این حزب پیشنهاد داشت که برای جوانان زیر ۱۸ساله اجازه شود که در ساعتهای بیرون از درس از حق حضور در مساجد برخوردار باشند. اما همه اعضای پارلمان تاجیکستان به استثنای تنها دو وکیل از حزب نهضت اسلامی این کشور در پشتیبانی از این قانون رأی داده‌اند.

مقامات تاجیکستان پیوسته تأکید کرده‌اند که این قانون به خاطر بهبود شرایط رشد کودکان و نورسان در جامعه تاجیک و جلوگیری از تحت تأثیر روندهای افراطی قرار گرفتن آنها تهیه شده است.

واکنشهای مذهبیان و سازمانهای بین‌المللی

به جز از نگرانی اخیر سازمان همکاریهای اسلامی، سازمانها، چهره‌ها و کشورهای دیگر نیز از به تصویب رسیدن این قانون انتقاد شدید کرده‌اند.

از جمله مولانا سعید جلال‌الدین عمری، رئیس جماعت اسلامی هند، از مقامات "این کشور دارای جمعیت اکثراً مسلمان" آسیای میانه‌تقاضا کرده است که فوراً این "سند غیرعادلانه، ضددینی و غیرمنطقی را" بازپس خواند.

سازمان مدافع آزادیهای مذهبی موسوم به "فاروم ۱۸" که در نروژ مستقر است، نیز در گزارشی از تصویب قانون مسئولیت واالدین در تاجیکستان انتقاد کرده و این سند را زمینه ساز نقض آزادیهای مذهبی در این کشور خوانده است.

در گزارش اخیر دیده بان اروپای نوظهور با اشاره ‌به این قانون آمده است: "برخی از اقدامات دولت تاجیکستان، مثل تصویب قانونی که رفتن کودکان به مسجد را محدود می‌کند و بازگرداندن دانشجویان تاجیک از مدارس مذهبی کشورهای اسلامی، در یکجایگی عامل مؤثری برای انگیختن خشم پنهان در جامعه است."

حاجی اکبر تورجانزاده، از چهره‌های سرشناس مذهبی در تاجیکستان گفت که چنین “اقدامهای دهشتناک و محدودیّتها، حتّی در زمان اتّحاد شوروی راه‌اندازی نمی‌شدند.”

امّا آیت‌الله لطف‌الله صافی-گلپایگانی از مراجع تقلید، در بیانیه‌ای در این باره از دولت تاجیکستان خواست که برای اقدامات "اسلام ستیزانه‌اش از مسلمانان تاجیکستان و جهان رسماً عذرخواهی کند."

"تاجیکستان-یک کشور متمدّن"

با این حال، دولت تاجیکستان با سازمان همکاریهای اسلامی تا حالا روابط مثبت داشته و برای مثال این سازمان از بزرگداشت ۱۳۱۰-سالگی امام ابوحنیفه نعمان ابن ثابت، رهبر مذهب حنفی در سال ۲۰۰۹ در پایتخت تاجیکستان تقدیر کرده بود.

دوشنبه به مناسبت این جشن میزبان کنفرانس باشکوه بین‌المللی موسوم به “میراث ابوحنیفه و نقش آن در مکالمه تمدّنها” شده بود.

امامعلی رحمان در این کنفرانس گفته بود که تاجیکستان تلاش دارد به “یک کشور معاصر و متمدّن" مبدّل شود و همزمان مردم این کشور از ارزشهای ملّی و مذهبی خود آگاه باشند.

وی گفته بود “کیشورهای اسلامی با پیروی عملی و صحیح از دستور قرآنی “مومنین برادر مؤمن” باید وحدت واقعی و همکاری متقابلن سودمند را به راه مانند” و در این کنفرانس پیشنهاد کرده بود که کشورهای پیشرفته اسلامی پنج درصد درآمد خود را برای توسععه کشورهای در حال رشد مصرف کنند.

ضمناً، بر مبنای قانون اساسی تاجیکستان یک دولت سکولار است و در آن مسائل دین از دولت جدا اعلان شده است.

مطالب مرتبط