دادگاه استرالیا انتقال پناهجویان به مالزی را متوقف کرد

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر کشور مالزی و وزیر مهاجرت استرالیا در مراسم امضای توافق انتقال پناهجو بین دو کشور

دادگاه عالی استرالیا با صدور حکمی مانع از آن شده است که دولت استرالیا یک کشتی حامل عده‌ای پناهجو را به مالزی بفرستد.

به اعتقاد وکلای مدافع این پناهجویان انتقال آنها به مالزی مغایر قانون است.

قضات دادگاه عالی پس از بررسی این پرونده به این نتیجه رسیدند که "سئوال جدی در این مورد مطرح شده"، و به همین دلیل دستور دادند که انتقال همه گروه‌های پناهجویان به مالزی، تا رسیدگی کامل به این پرونده، متوقف شود.

تاریخی که برای بررسی این پرونده در نظر گرفته شده، آخر ماه جاری میلادی است.

حکم دادگاه عالی استرالیا، احتمالا توافق این دولت برای فرستادن ۸۰۰ پناهجو به مالزی طی ۴ سال آینده را متوقف خواهد کرد.

براساس این توافق، که ماه گذشته بین دو کشور امضا شد، استرالیا ۴۰۰۰ پناهجو را، که پرونده‌هایشان در مالزی به جریان افتاده، از این کشور خواهد پذیرفت.

اما منتقدان این توافق می‌گویند مالزی، که کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد را امضا نکرده، با پناهجویان بد رفتاری می‌کند.

'خواهان حمایت'

پناهجویانی که به توافق بین استرالیا و مالزی اعتراض کرده‌اند، اولین گروه از پناهجویانی هستند که قرار بود براساس توافق یاد شده، به مالزی فرستاده شوند.

این پناهجویان، که پاکستانی و افغان هستند، توسط ماموران استرالیایی در آب‌های این کشور پیدا شدند، و به جزیره کریسمس منتقل شدند.

در این جزیره مرکزی برای نگهداری پناهجویانی وجود دارد که هنوز پرونده آنها تکمیل نشده و عملا در بازداشت به سر می‌برند. تسهیلاتی که این مرکز ارایه می‌دهد بارها مورد انتقاد مدافعان حقوق بشر قرار گرفته است.

در حال حاضر ۶۰۰۰ پناهجو، از کشورهایی مانند ایران، عراق، افغانستان، سریلانکا و ویتنام، در مراکز مخصوصی در استرالیا در مراکز مخصوص نگهداری می‌شوند.

توافق این کشور با مالزی، فقط شامل بخش کوچکی از پناهجویانی می‌شود که از طریق دریا خود را به استرالیا می رسانند. اما دولت استرالیا معتقد است که فرستادن آنها به مالزی، پیام قاطعی به قاچاقچیان انسان و مهاجران آتی می‌فرستد.

مطالب مرتبط