نخست وزیر بریتانیا: آرامش و امنیت را به شهرهای آشوب زده باز می گردانیم

کامرون حق نشر عکس Reuters
Image caption کامرون گفته است اقدامات لازم برای بازگرداندن امنیت و آرامش به شهرها صورت خواهد گرفت

نخست وزیر بریتانیا از اقدامات جدی تر برای پایان دادن به ناآرامی های خیابانی در لندن و شهرهای دیگر این کشور سخن گفته است.

صبح روز سه شنبه، ۱۸ مرداد (۹ اوت)، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، پس از شرکت در جلسه کمیته امنیت ملی کشور - موسوم به کمیته کبرا - که به منظور بررسی حوادث اخیر تشکیل شده بود، گفت که دولت به اقدامات لازم برای خاتمه دادن به ناآرامی ها دست خواهد زد.

آقای کامرون "صحنه های خشونت و غارت در خیابان های بریتانیا" را غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت که از امروز، شانزده هزار مامور پلیس ماموریت مقابله با ناآرامی ها و استقرار نظم در لندن را برعهده خواهند گرفت.

وی گفت که برای این منظور، تمامی مرخصی های نفرات پلیس لغو شده و هزاران تن از ماموران از نقاط مختلف به لندن اعزام می شوند.

نخست وزیر بریتانیا با یادآوری اینکه تا کنون چهارصد و پنجاه نفر در ارتباط با شرکت در ناآرامی ها بازداشت شده اند، هشدار داد که بازداشت شرکت کنندگان در ناآرامی های خیابانی ادامه می یابد و کسانی که مرتکب خشونت شده اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

آشوب در لندن و چند شهر دیگر در بریتانیا، نظرات شما

در حالی که گزارش های خبری حاکی از آن است که بسیاری از کسانی که در آشوب های خیابانی و غارت فروشگاه ها شرکت داشتند، جوانان و نوجوانان بوده اند، آقای کامرون گفت: "کسانی که به سنی رسیده اند که می توانند دست به شورش و غارت بزنند، برای برخورد قانونی نیز بالغ هستند."

آقای کامرون همچنین گفت که به منظور رسیدگی به حوادث اخیر، تعطیلات تابستانی مجلس به مدت یک روز لغو می شود و وی برای ارائه گزارش مربوط به اقدامات دولت، در جلسه فوق العاده مجلس شرکت خواهد کرد.

نا آرامی های لندن از شب شنبه و در پی تجمع گروهی از ساکنان محله تاتنهام در اعتراض به کشته شدن یک جوان سیاهپوست آغاز شد که حمله به پاسگاه پلیس و گسترش ناآرامی در این محله را در پی آورد و طی روزهای بعد، ناآرامی به چند محله دیگر لندن نیز سرایت کرده و با حمله به ماموران پلیس، به آتش کشیدن ساختمان ها، خودروهای پلیس و اتومبیل های شخصی و اتوبوس ها و غارت فروشگاه ها همراه بوده است.

رسانه های بریتانیا از بروز ناآرامی در نقاط مختلف لندن در ساعات شب گذشته خبر داده و گفته اند که گروه هایی از جوانان تعدادی ساختمان و خودرو را به آتش کشیدند و با حمله به فروشگاه ها، به غارت آنها پرداختند و ماموران پلیس را هدف بطری و وسایل آتش بازی قرار دادند.

شب گذشته، پلیس لندن اعلام کرد که یکهزار و دویست مامور دیگر را برای حفظ امنیت لندن در سطح شهر مستقر کرده و گفت که طی بیست و چهار ساعت آینده، بر شمار ماموران پلیس حفظ امنیت پایتخت افزوده خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption برای خاتمه دادن به ناآرامی ها شمار ماموران پلیس در لندن افزایش می یابد

همزمان، گزارش شده است که چند شهر دیگر نیز دستخوش ناآرامی شده و از جمله گروهی از جوانان در بخشی از شهر برمینگام به حرکت در آمده اند و چند فروشگاه را در مرکز این شهر غارت کرده اند.

از بروز ناآرامی در شهرهای بریستول و لیورپول نیز گزارش هایی در رسانه های بریتانیا انتشار یافته است.

در حالی که به نظر نمی رسد که شورش های خیابانی با انگیزه های مشخص اجتماعی یا سیاسی صورت گرفته باشد، اما برخی از رسانه ها یادآور شده اند که کاهش هزینه های دولتی باعث ناخرسندی در میان طبقات کم درآمد شده است.

چند ماه پیش، تظاهرات گسترده دانشجویان در اعتراض به افزایش شهریه دانشگاه ها در لندن برگزار شد که در چند مورد به خشونت کشیده شد.

هشدار جمهوری اسلامی

روز سه شنبه، اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه اطلاعیه ای حاوی اظهارات رامین مهمانپرست، سخنگوی این وزارتخانه را منتشر کرد که خواستار "خویشتنداری پلیس انگلیس در برخورد با تظاهرکنندگان در منطقه تاتنهام" شده بود.

براساس این اطلاعیه، آقای مهمانپرست از دولت بریتانیا خواسته است "از هرگونه برخورد خشونت آمیز جلوگیری نماید و با انجام گفتگو و بررسی خواست های تظاهرکنندگان، موجب بازگشت آرامش گردد."

حق نشر عکس AP
Image caption موارد متعددی از حمله و غارت فروشگاهها در جریان آشوبهای خیابانی گزارش شده است

وی همچنین ابراز امیدواری کرده است که "نهادهای مستقل حقوق بشری در راستای رعایت آزادی های فردی و صیانت از حقوق شهروندی، با انجام تحقیقات لازم نسبت به کشته شدن این جوان سیاهپوست اقدام نمایند."

اشاره سخنگوی وزارت خارجه به کشته شدن یک جوان سپاهپوست در محله تاتنهام لندن است که به گفته پلیس، هنگام دستگیری با تیراندازی ماموران از پای در آمد و باعث بروز اعتراضات منجر به شورش در این محله شد.

مطالب مرتبط