پلیس برای پایان دادن به ناآرامی‌ها لندن چه چاره‌ای دارد؟

حق نشر عکس BBC World Service

پس از سه شب آشوب و ناآرامی در خیابان‌های لندن و چند شهر دیگر انگلستان، برای جلوگیری از بروز دوباره این ناآرامی‌ها، پلیس از چه روش هایی می تواند استفاده کند؟

در میان سئوال‌هایی که مطرح شده، پرسیده می‌شود که آیا اقدامات پلیس برای متوقف ساختن غارتگری، آتش سوزی عمدی و خشونت در جریان این ناآرامی‌ها کافی بوده است.

از ترزا می، وزیر کشور پرسیده شد که آیا او احتمال استفاده از ماشین های آب‌پاش، اعمال مقررات منع رفت و آمد و یا استفاده از ارتش را مورد بررسی قرار خواهد داد.

او پاسخ داد که برخلاف کشورهای دیگر، پلیس بریتانیا بطور سنتی به اینگونه روش‌ها متوسل نمی‌شود. اما او گفت که "در این شرایط" حاضر است که خواسته های پلیس را برای آنکه بتوانند کارشان را به خوبی انجام دهند، مورد بررسی قرار دهد.

در حالیکه آشوب‌های خیابانی به بیرمنگهام، لیورپول و بریستول هم کشیده می شود، پلیس از چه تاکتیک هایی می تواند استفاده کند تا مانع از گسترش دامنه آن بشود؟

ماشین‌های آب‌پاش

حق نشر عکس BBC World Service

ماشین‌های آب‌پاش، که آب را با شلنگ‌های پرفشار به روی آشوبگران می‌پاشد، در ایرلند شمالی، فرانسه، آلمان و سایر کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاتریک مرسر، نماینده پارلمان بریتانیا از حزب حاکم محافظه کار، خواهان آن شده است که به پلیس اجازه استفاده از ماشین آب‌پاش داده شود. او می گوید که شاهد استفاده از این تکنولوژی بوده و آنرا "بسیار موثر" توصیف کرده است.

دکتر پیتر شرلو، کارشناس جغرافیای انسانی و نظم عمومی در دانشگاه کوئینز بلفاست، تصدیق می کند که چنین دستگاهی می تواند برای مهار کردن مردم و هدایت آنها به یک نقطه مشخص، بسیار مفید باشد.

اما دکتر شرلو هشدار می‌دهد که با توجه به اینکه تا کنون این ماشین‌ها در بریتانیا بکار گرفته نشده است، ممکن است که استفاده از آن در این شرایط این تصوررا ایجاد کند که "کنترل از دست مسئولان خارج شده است" و همزمان تنش را در "کشوری که تا کنون نظر مثبتی نسبت به نظامی شدن نداشته" افزایش دهد.

علاوه بر آن، پیتر وادینگتون، پروفسور سیاست اجتماعی دردانشگاه ولورهمتون، که سی سال است در زمینه برقراری و کنترل نظم عمومی مطالعه می کند، می‌گوید که فراهم کردن ماشین‌های آب‌پاش در چنین فرصت کوتاهی، می تواند کار مشکلی باشد.

او می گوید: "ما نمی توانیم شعبده بازی کنیم و در این فرصت کم این ماشین‌ها را فراهم کنیم." او اضافه می کند که "شش تا از این ماشین‌ها در ایرلند شمالی وجود دارد، اما این روزها فصل راهپیمایی‌های فرقه‌ای در این استان است. فکر نمی کنم که پلیس ایرلند شمالی حاضر باشد این ماشین‌ها را به این آسانی به این طرف بفرستد."

گلوله‌های پلاستیکی

حق نشر عکس BBC World Service

از این نوع گلوله برای متفرق کردن مردم در ایرلند شمالی استفاده شده است. این نوع گلوله برای کشتن ساخته نشده است، اما در مواردی منجر به مرگ هم شده‌اند.

پروفسور وادینگتون می گوید: "گلوله‌های پلاستیکی در مقایسه با سلاح‌های دیگر از نظر آمار تلفات یکی از کم خطرترین سلاح‌هاست و در بقیه جهان از آن خیلی استفاده می‌شود."

پروفسور وادینگتون اضافه می‌کند: "اما، از نظر نمادین، استفاده از ماشین‌های آب‌پاش و گلوله‌های پلاستیکی این تصور را ایجاد می کند که جهان به پایان رسیده است."

دکتر شرلو معتقد است که گلوله‌های پلاستیکی می تواند وسیله خوبی برای متفرق کردن معترضان باشد، تا به پلیس فرصت تجدید قوا بدهد.

مقررات منع رفت و آمد

حق نشر عکس BBC World Service

دایان ابوت، نماینده هکنی در پارلمان بریتانیا، خواهان برقراری مقررات منع رفت و آمد در نواحی شده است که تحت تاثیر وقایع چند روز گذشته قرار گرفته اند. او می‌گوید اعمال این مقررات کمک خواهد کرد که مقامات دوباره کنترل این خیابان‌ها را به دست بگیرند.

او گفت: "ما نمی توانیم شاهد آن باشیم که هر شب عده‌ای جوان به خیابان‌ها بریزند و دست به غارت بزنند."

اما، دکتر شرلو هشدار می‌دهد که اعمال مقررات در مورد رفت و آمد شبانه مردمی که از خانه‌هایشان بیرون می‌آیند، احتیاج به نیروی انسانی زیادی دارد – در شرایطی که با کمبود چنین نیرویی روبرو

هستیم این کار مشکلی خواهد بود.

دکتر شرلو می گوید: "اگر نیروی پلیس شما تا حد ظرفیتش بکار گرفته شده است، چگونه می توانید از آنها برای اعمال مقررات منع رفت و آمد استفاده کنید."

ارتش

حق نشر عکس BBC World Service

پس از آتش سوزی‌ها و غارتگری‌های شب گذشته در ناحیه کرویدن، در جنوب لندن، مایک فیشر، رئیس شورای محلی کرویدن، خواهان آن شده است که ارتش وارد عمل شود.

او می‌گوید: "ما احتیاج به نیروی بیشتری داریم که می تواند از طریق پلیس تامین شود، اما اگر مقدور نبود، باید به فکر استفاده از ارتش باشیم."

دکتر شرلو می‌گوید که ارتش بریتانیا به دلیل ماموریت‌هایی که در ایرلند شمالی و عراق انجام داده است، تجربه مقابله با چنین وضعتی را دارد. او اضافه می‌کند: "در کشورهای دیگر در یک چشم بهم زدن نیروهای ارتش اعزام می‌شوند."

اما، بار دیگر او هشدار می‌دهد که: "مردم بریتانیا بطور سنتی احساس مثبتی نسبت به حضور نیروهای نظامی در خیابان‌ها ندارند" و هیچ نخست وزیری در این کشور نمی خواهد که تاریخ از او به عنوان کسی نام ببرد که این سنت چندین و چند ساله را شکسته است.

دکتر شرلو همچنین هشدار می‌دهد که ممکن است بین افسران پلیسی که در مقابله با ناآرامی‌های مدنی تجربه دارند، و ارتشی‌هایی که برای جنگ‌های نظامی آموزش دیده اند، اختلاف نظرهایی به وجود بیاید.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نقشه آشوب‌های خیابانی لندن

مطالب مرتبط