ناآرامی‌ها در سوریه: ترکیه خواهان پایان اعمال خشونت علیه مردم

حق نشر عکس AP
Image caption ترکیه به شدت از سرکوب معترضان سوری انتقاد کرده است

احمد داوود اغلو، وزیر خارجه ترکیه به سوریه رفته است تا از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور بخواهد به سرکوب معترضان در سوریه پایان دهد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته است که کاسه صبر او در مقابل "وحشیگری" نیروهای امنیتی سوریه در برابر تظاهرکنندگان، لبریز شده است.

سفر آقای داوود اغلو به سوریه در حالی انجام می‌گیرد که دولت‌های عربستان سعودی، کویت و بحرین سفرای خود را از دمشق فراخوانده‌اند.

تانک‌های ارتش سوریه روز دوشنبه باردیگر به شهر دیرالزور حمله کردند.

در حمله ناگهانی نیروهای امنیتی سوریه در سحرگاه روز یکشنبه به این شهر دست کم ۵۰ نفر کشته شدند.

مخالفان دولت می‌گویند که در روزهای اخیر بسیاری از مردم می‌ترسند خانه‌های خود را ترک کنند و یا کسانی را که زخمی شده‎‌اند به بیمارستان ببرند. ترس مردم از این است که پس از خروج از خانه مورد حمله قرار گیرند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که بشار اسد، وزیر امور خارجه را تغییر داده است. براساس این گزارش، ژنرال داوود راجحه، رئیس پیشین ستاد ارتش، از طرف بشار اسد به عنوان جانشین ژنرال علی حبیب معرفی شده است.

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، همچنین گزارش داده است که نیروهای دولتی در حال عقب نشینی از شهر حماه هستند.

این شهر در روزهای اخیر صحنه حملات سنگین نیروهای امنیتی بوده است. شاهدان عینی می‌گویند که ده‌ها نفر در جریان این حملات کشته شده‌اند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، (حدود ۵ ماه پیش) تا کنون، هزار و هفتصد نفر کشته و هزاران نفر دستگیر شده‌اند.

تخمین زده می شود که در طی هفته گذشته دست کم ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط