آمریکا: بشار اسد صدای جامعه بین المللی را نمی شنود

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش سوریه علیه معترضان وارد عمل شده است

هم زمان با تلاش دیپلماتیک برخی کشورها برای تغییر موضع بشار اسد در برابر معترضان، دولت آمریکا بر گسترش تحریم ها علیه حکومت سوریه تاکید کرده است.

بنا بر گزارش ها، هند، آفریقای جنوبی و برزیل، سه عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای حل دیپلماتیک بحران سوریه، نمایندگانی به دمشق اعزام می کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که یک دیپلمات ارشد برزیل وارد دمشق شده است.

این در حالیست که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دیدار روز سه شنبه خود با احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، بار دیگر بر مقابله با "گروه های تروریستی" تاکید کرد.

سوریه خشونت های پنج ماه گذشته در این کشور را به گروه های تبهکار مسلح نسبت می دهد اما مخالفان می گویند که ارتش و نیروهای امنیتی بیش از دو هزار تن از معترضان دموکراسی خواه را کشته اند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارات آقای اسد از اینکه به گفته وی، رئیس جمهوری سوریه "صدای بیش از پیش بلند جامعه بین المللی" را نمی شنود ابراز تاسف کرده است.

خانم نولاند گفت: "این گونه خشونت و استفاده از خودروهای زرهی و تانک علیه مردم بیگناه که در سوریه شاهد آن بوده ایم را نمی توان بر هیچ اساسی توجیه کرد."

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، صراحتا اعلام کرده که کاسه صبرش در برابر "وحشیگری" نیروهای امنیتی سوریه لبریز شده است.

این در حالیست که عربستان سعودی، کویت و بحرین سفرای خود را از دمشق فراخوانده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت بیانیه های سیاسی در محکومیت دولت سوریه باید با افزایش فشارهای اقتصادی بر دمشق دنبال شود.

او گفت که واشنگتن به ویژه خواهان تحریم صنایع نفت و گاز سوریه است. مخالفان دولت سوریه از این اقدام حمایت می کنند.

تانک‌های ارتش سوریه روز دوشنبه باردیگر به شهر دیرالزور حمله کردند که گفته می شود این حمله دست کم ۵۰ کشته برجای گذاشت.

مخالفان دولت می‌گویند که در روزهای اخیر بسیاری از مردم می‌ترسند خانه‌های خود را ترک کنند و یا کسانی را که زخمی شده‎اند به بیمارستان ببرند. ترس مردم از این است که پس از خروج از خانه مورد حمله قرار گیرند.

تلویزیون دولتی سوریه می گوید که بشار اسد، وزیر امور خارجه سوریه را را تغییر داده است.

براساس این گزارش، ژنرال داوود راجحه، رئیس پیشین ستاد ارتش، از طرف بشار اسد به عنوان جانشین ژنرال علی حبیب معرفی شده است.

خبرگزاری رسمی سوریه می گوید که نیروهای دولتی در حال عقب نشینی از شهر حماه هستند.

این شهر، واقع در نواحی مرکزی سوریه، در روزهای اخیر صحنه حملات سنگین نیروهای امنیتی بوده است.

مطالب مرتبط