لیبی: ده ها غیرنظامی در حمله ناتو کشته شدند

خانه بمباران شده در زلیتن، چهارم اوت حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت سرهنگ قذافی می گوید که ناتو غیرنظامیان را هدف گرفته است

دولت لیبی ناتو را متهم به کشتن ده ها غیرنظامی در حمله ای به یک روستا در غرب این کشور کرده است.

دولت سرهنگ معمر قذافی گفت که ناتو روستای ماژار در جنوب شهر زلیتن را بمباران کرده است تا امکان ورود مخالفان مسلح به ناحیه فراهم شود.

مقام ها می گویند که ۸۵ غیرنظامی کشته شده اند، اما ناتو گفت که هدف یک نقطه نظامی بوده است و بعید است غیرنظامیان کشته شده باشند.

یک خبرنگار بی بی سی می گوید او حدود ۳۰ کیسه حاوی جسد در یک بیمارستان محلی دیده است، اما علت مرگ این افراد معلوم نیست.

ناتو در بیانیه ای تایید کرد که دوشنبه شب دست به حمله ای هوایی در جنوب زلیتن زده است، اما پافشاری کرد که هدف یک ناحیه انجام عملیات نظامی بوده است.

در بیانیه ناتو آمده است: "ناتو اطلاعات خیلی روشنی داشت. این اهداف ساختمان هایی بودند که زمانی برای مزرعه داری استفاده می شدند اما حالا جهت دست زدن به عملیات توسط نیروهای هوادار قذافی علیه مردم لیبی کاربرد داشت."

این بیانیه می افزاید: "ما شواهدی از مرگ غیرنظامیان در این مقطع نداریم، هرچند تلفات نظامی از جمله در میان مزدوران خیلی محتمل است."

نیروهای ائتلافی براساس یک قطعنامه شورای امنیت که خواستار حفاظت از غیرنظامیان می شود علیه نیروهای آقای قذافی عملیات می کنند.

یک سخنگوی دولت سرهنگ قذافی که خبرنگاران خارجی را به صحنه حمله برد گفت که ۸۵ نفر از جمله ۳۳ کودک، ۳۲ زن و ۲۰ مرد کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز عبدالقادر الحوالی دانشجوی سال پنجم پزشکی در بیمارستان گفت: "نیروهای ناتو میان سربازان، کودکان و افراد پیر تبعیض قائل نمی شوند."

متیو پرایس خبرنگار بی بی سی می گوید او در جریان بازدیدی از بیمارستان که با هدایت و نظارت دولت آقای قذافی انجام شد 30 کیسه سفید رنگ حاوی اجساد دیده است.

او می گوید که نیمی از کیسه ها برای مشاهده خبرنگاران گشوده شد، که بیشتر آنها مردانی در سن نبرد بودند. همچنین دو کودک و دو زن در میان اجساد دیده می شدند.

خبرنگاران همچنین برای بازدید از نقطه ای روستایی در جنوب طرابلس به آنجا منتقل شدند که در آن ساختمان هایی آشکارا از هوا هدف قرار گرفته و آسیب جدی دیده بود.

خبرنگار بی بی سی می گوید که آثار به جا مانده از تخت ها، مبل ها و صفحات کتاب های درسی در آنجا دیده می شد اما گفتن اینکه آنجا دقیقا چه اتفاقی افتاده است دشوار بود.

در بیمارستان یک دختر 15 ساله که نامش در دفترهای مدرسه در خانه های مورد اصابت وجود داشت گفت که مادر، دو خواهر، برادر و زن برادرش در حمله هوایی کشته شده اند. شانه او شکسته و بر صورتش زخم هایی داشت.

او گفت: "من نمی دانم چرا ما را زدند. ما غیرنظامی هستیم."

شورشیان در هفته های اخیر به تدریج از سوی شهر مصراته به سوی زلیتن در 70 کیلومتری شرق آن در حرکت بوده اند.

هدف آنها حرکت از زلیتن به سوی طرابلس است که در فاصله 160 کیلومتری آن قرار دارد.

مطالب مرتبط