نخست وزیر بریتانیا: پلیس به امکانات مقابله با آشوب مجهز می شود

کامرون حق نشر عکس AP
Image caption کامرون گفته است نیروی پلیس به امکانات لازم برای مقابله با ناآرامی ها مجهز می شود

در پی چهار روز آشوب در لندن و چند شهر دیگر در بریتانیا، دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور، گفته است نیروی پلیس به امکانات لازم برای مقابله با نا آرامی ها مجهز می شود.

همزمان، شهردار لندن در مورد کاهش بودجه پلیس هشدار داده است.

با سرایت نا آرامی به چند شهر دیگر بریتانیا، روز چهارشنبه، ۱۹ مرداد (۱۰ اوت)، آقای کامرون پس از شرکت در دومین جلسه کمیته بررسی شرایط اضطراری - کبرا - طی دو روز اخیر، گفت که نیروی پلیس به تمامی تجهیزات لازم از جمله ماشین آب پاش مجهز می شود تا بتواند مانع از تکرار آشوب های خیابانی شود.

روز گذشته نیز آقای کامرون که به دلیل بروز نا آرامی در لندن تعطیلات خود در خارج از کشور را ناتمام گذاشته و به لندن بازگشته بود، ریاست جلسه کمیته کبرا را برعهده داشت.

این کمیته در موارد بروز بحران در داخل بریتانیا و یا تحولاتی که پی آمدهای مهمی برای این کشور دارد تشکیل می شود و شماری از اعضای هیات دولت و مقامات امنیتی در آن شرکت می کنند.

آقای کامرون همچنین گفته است که از عکس هایی که ناآرامی های اخبر گرفته شده برای شناسایی کسانی که دست به اقدامات خشونت آمیز زده اند استفاده خواهد شد.

نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که "ابراز نگرانی تصنعی" در مورد نقض حقوق بشر از استفاده از این تصاویر برای شناسایی "آشوبگران و غارتگران" جلوگیری نخواهد کرد.

سازمان های حمایت از حقوق بشر و حقوقدانان هنوز در مورد سخنان آقای کامرون در این زمینه اظهار نظری نکرده اند.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که تنها در لندن، بیش از هفتصد تن در ارتباط با شرکت در نا آرامی های اخیر، که با آتش زدن تعدادی ساختمان و خودرو، حمله به ماموران پلیس و غارت فروشگاه ها همراه بود، بازداشت شده اند اما مشخص نکرد چه تعدادی از آنان همچنان در بازداشت هستند.

دیوید کامرون افزود که رفتار "آشوبگران" از جمله شرکت تعدادی نوجوان و کودک در این ناآرامی ها نشان می دهد که "بخشی از جامعه بریتانیا بیمار است" و وعده داد که دولت اجازه نخواهد داد که "فرهنگ ارعاب" بر خیابان های بریتانیا حاکم شود.

بازداشت به اتهام قتل

همزمان، گزارش شده است که پلیس بیرمنگام، دومین شهر پر جمعیت بریتانیا، یک مرد سی و دو ساله را در ارتباط با کشته شدن سه نفر در طول شب گذشته بازداشت کرده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption پلیس از بروز ناآرامی گسترده در بیرمنگام خبر داده است

فرد بازداشت شده راننده اتومبیلی بوده است که در ساعات اولیه پس از نیمه شب گذشته، سه مرد آسیایی تبار را در یکی از نقاط بیرمنگام زیر گرفت و آنان را کشت.

به گفته اهالی محل، قربانیان این حادثه هنگام نگهبانی از محله خود در برابر حمله احتمالی شرکت کنندگان در آشوب های خیابانی، جان خود را از دست دادند.

پلیس گفته است که هنوز مشخص نیست که آیا فرد بازداشت شده با ناآرامی های شهر ارتباط داشته یا نه اما احتمال ارتکاب قتل عمد را مردود ندانسته است.

پس از این حادثه، حدود دویست تن از اعضای جامعه آسیایی تباران بیرمنگام در برابر بیمارستانی که این سه نفر به آن انتقال یافته بودند اجتماع کردند و خواستار رسیدگی سریع به این واقعه شدند.

منابع پلیس این شهر همچنین گفته اند که طی ساعات شب گذشته، بیش از یکصد نفر را در ارتباط با حمله به ماموران، به آتش کشیدن اموال و غارت فروشگاه ها بازداشت کرده اند.

شب گذشته، ماموران پلیس به منظور جلوگیری از حمله به فروشگاه ها، در برخی نقاط شهر متمرکز شدند و از جمله یک مرکز خرید را در محاصره خود درآوردند.

در همان حال، پلیس لندن گفته است که با استقرار بیش از شانزده هزار مامور پلیس، آرامش به این شهر بازگشته و شب گذشته، تنها ناآرامی های محدودی گزارش شده است.

علاوه بر بیرمنگام، شهرهای منجستر، سالفورد، ناتینگهام، و لستر نیز در ساعات شب گذشته دستخوش ناآرامی بوده و تعدادی ساختمان و خودرو به آتش کشیده شده و مهاجمان چند فروشگاه را غارت کرده اند.

مخالفت با کاهش بودجه پلیس

در واکنش به حوادث اخیر لندن، بوریس جانسون، شهردار پایتخت، با تاکید بر اینکه نیروی پلیس شهر باید از امکانات لازم برای حفظ امنیت شهروندان برخوردار باشد، به دولت هشدار داده است برنامه کاهش بودجه و نفرات پلیس را به اجرا نگذارد.

حق نشر عکس AP
Image caption بوریس جانسون زمان را برای اجرای برنامه دولت کامرون در کاهش بودجه پلیس مناسب ندانسته است

دولت ائتلافی بریتانیا به رهبری حزب محافظه کار برای درمان کسری بودجه، برنامه ای را برای کاهش هزینه های بخش دولتی، از جمله بودجه نیروی پلیس پیش بینی کرده است.

مقامات دولتی بر لزوم اجرای این برنامه تاکید ورزیده اند اما آقای جانسون، که خود عضو حزب محافظه کار است، گفته است که شرایط کنونی برای کم کردن اعتبار مالی پلیس مناسب نیست.

در مقابل، وزارت کشور بریتانیا، که سرپرستی نیروی پلیس را برعهده دارد، گفته است که با اجرای برنامه کاهش بودجه هم، این نیرو همچنان از منابع کافی برای انجام ماموریت های مهم خود برخوردار خواهد بود.

در جریان نا آرامی های کنونی در تعدادی از شهرهای بریتانیا، گاه عملکرد پلیس مورد انتقاد قرار گرفته است و ماموران به کوتاهی در برخورد با عاملان ناآرامی ها متهم شده اند.

از جمله یکی از نمایندگان منچستر گفته است که ماموران پلیس شهر در موارد متعدد، نسبت به شکستن شیشه ها و آتش زدن فروشگاه ها واکنشی نشان ندادند و در صدد بازداشت مهاجمان بر نیامدند.

مطالب مرتبط