رئیس جمهور ایران خواهان محکومیت بریتانیا در شورای امنیت شد

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهور ایران: چه اتفاقی باید رخ بدهد که شورای امنیت واکنش نشان بدهد و یک عضو دائم خود را محکوم کند؟

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران خواهان واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد به ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف بریتانیا شده است.

آقای احمدی‌نژاد با انتقاد از از 'برخورد خشن' پلیس بریتانیا با 'مردم معترض انگلیس' این سوال را مطرح کرده است که "دیگر چه اتفاقی باید رخ بدهد که شورای امنیت واکنش نشان بدهد و یک عضو دائم خود را محکوم کند؟"

رئیس جمهور ایران گفت: "اگر یک صدم این اتفاقاتی که در غرب رخ داده است، در کشورهای مخالف غرب اتفاق می‌افتاد، حنجره های خود را پاره می‌کردند، اما سوال اینجاست که چرا اکنون شورای امنیت ساکت است و هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای احمدی‌نژاد از کسانی که در ناآرامی‌های چهار شب گذشته در نقاط مختلف لندن و دیگر شهرهای بریتانیا شرکت داشته‌اند، به عنوان 'اپوزیسیون' (مخالفین) نام برده و 'ضرب و شتم و کشتار آنها به دست پلیس انگلیس' را محکوم کرده است.

ناآرامی‌های لندن از روز شنبه (۶ اوت) و در پی تجمع مسالمت‌آمیز گروهی از ساکنان محله تاتنهام در لندن، در اعتراض به کشته شدن یک مرد سیاهپوست توسط نیروهای پلیس آغاز شد.

این تجمع اعتراضی با حمله به پاسگاه پلیس محل و گسترش ناآرامی به خشونت کشیده شد و طی روزهای بعد، آشوب‌ها به چند محله دیگر لندن و شهرهای دیگر بریتانیا سرایت کرد که با حمله به ماموران پلیس، به آتش کشیدن ساختمان ها، خودروهای پلیس و اتومبیل های شخصی و اتوبوس ها و غارت فروشگاه ها همراه شد.

'اپوزیسیون'

رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه (۱۹ مرداد) در پایان جلسه هیئت دولت ایران، در واکنش به ناآرامی‌های بریتانیا گفت: "اپوزیسیون واقعی مردمی هستند که این روزها در کف خیابان‌های لندن کتک می‌خورند و کشته می‌شوند و هیچ‌کس صدای آنها را نمی‌شنود."

هنوز گزارشی درباره مطرح شدن خواسته‌های مشخص سیاسی یا اجتماعی از سوی کسانی که در ناآرامی‌های اخیر شرکت داشته‌اند منتشر نشده است، اما برخی رسانه‌ها و تحلیلگران یکی از ریشه‌های اصلی این ناآرامی‌ها را تاثیر کاهش هزینه‌های دولتی بر زندگی طبقات کم درآمد بریتانیا عنوان می‌کنند. مقامات ارشد دولتی بریتانیا اقدامات معترضان را "یاغی گری مطلق" و "فرصت طلبی برای آشوب" لقب داده اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption اعتراض‌های اولیه با به آتش کشیدن ساختمان‌ها، خودروهای پلیس و اتومبیل‌های شخصی و اتوبوس‌ها و غارت فروشگاه‌ها به خشونت کشید

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است رفتار 'آشوبگران' و شرکت تعدادی نوجوان و کودک در این ناآرامی‌ها نشان می‌دهد که 'بخشی از جامعه بریتانیا بیمار است' و وعده داده که دولت اجازه نخواهد داد 'فرهنگ وحشت' بر خیابان‌های بریتانیا حاکم شود.

'انفجار اجتماعی'

آقای احمدی‌نژاد 'مشکلات کنونی' جهان را حاصل مدیریت '۱۰ سال اخیر و همچنین ۳۰۰ سال قبل از آن برجهان' دانسته که به گفته او باعث شده "همه ملت‌ها قربانی سیاست‌های سرمایه‌داران شوند."

رئیس جمهور ایران ناآرامی های اخیر در بریتانیا را 'جلوه روشنی از این فضا' دانسته و با ابراز نگرانی از 'رخ دادن انفجار اجتماعی' پیش بینی کرده است که کسی قادر به کنترل اوضاع نخواهد بود.

رئیس جمهور ایران به دولت بریتانیا توصیه کرده "فریاد و صدای مطالبات مردمشان را بشنوند و به مردم کشور خود آزادی و فرصت دخالت در امور اصلی جامعه را بدهند."

مطالب مرتبط