چین آزمایش نخستین ناو هواپیمابر خود را آغاز کرد

ناو هواپیمابر چین حق نشر عکس Reuters
Image caption قابلیتهای نظامی جدید می توانند برای هدف قرار دادن پایگاههای آمریکا و همچنین کشتی ها و ناوهای هواپیما بر این کشور در آسیا به کار گرفته شود

به گزارش شین هوا، خبرگزاری دولتی چین، نیروی دریایی این کشور آزمایش نخستین ناو هواپیمابر خود را در دریا آغاز کرده است.

شین هوا به نقل از منابع نظامی گزارش داده که این ناو هواپیمابر که حاصل بازسازی یک کشتی جنگی شوروی سابق است، یک کارخانه کشتی سازی در شمال شرقی چین را ترک کرده و آزمایش آن "مدت زیادی طول نخواهد کشید".

انتظار می‌رود که آزمایش این ناو هواپیمابر باعث بروز نگرانی‌های تازه‌ای در مورد توسعه سریع توانایی‌های نظامی چین شود.

چین در حال حاضر در چندین محدوده آبی به ویژه در دریای جنوبی چین، با کشورهای همسایه اختلاف مرزی دارد.

به گزارش شین هوا، ناو هواپیمابر نیروی دریایی چین چهارشنبه صبح بندر دالیان در استان لیائونینگ را ترک کرده است.

خبرگزاری رسمی چین از منابع نظامی نقل کرده که این ناو جنگی بعد از پایان ماموریت آزمایشی‌اش در دریا برای آزمایشهای بیشتر و کارهای تکمیلی روی بدنه آن به کارخانه کشتی سازی بازگردانده خواهد شد.

مایکل بریستو، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید هنوز سالها باقی مانده تا چین بتواند از این ناو هواپیما بر به عنوان یک ابزار نظامی موثر و قوی استفاده کند. اما با این حال آزمایش این ناو کشورهای همسایه چین را نگران خواهد کرد.

خبرنگار ما می‌افزاید بسیاری از همسایگان چین که با این کشور بر سر مرزهای دریایی اختلاف دارند، توسعه قدرت دریایی چین را با نگرانی دنبال خواهند کرد.

رویارویی دریایی

ناو هواپیمابری که چین آزمایش آن را آغاز کرده، یکی از ناوهای قدیمی شوروی سابق است که فبلا نام آن "واریاگ" بوده است.

این ناو دارای یک طراحی قدیمی است و در چین هم ساخته نشده است.

ناو واریاگ در دهه ۸۰ میلادی برای نیروی دریایی شوروی سابق ساخته شد اما ساخت آن هیچگاه تکمیل نشد.

هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ فروپاشید، بدنه زنگ زده واریاگ در یک کارخانه کشتی سازی در اوکراین رها شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ناو هواپیمابر نیروی دریایی چین چهارشنبه صبح برای یک ماموریک آزمایشی بندر دالیان در استان لیائونینگ را ترک کرد

در حالی که سایر ناوهای جنگی از رده خارج شوروی سابق اوراق می‌شدند، یک شرکت چینی مرتبط با "ارتش آزادیبخش خلق چین" ناو واریاگ را خرید، به این بهانه که می‌خواهد آن را به یک کازینوی شناور در ماکائو تبدیل کند. سالها طول کشید تا بالاخره بدنه این ناو به چین منتقل شد.

در ماه ژوئن ارتش آزادیبخش خلق چین تایید کرد که نخستین ناو هواپیمابر چین در دست ساخت است.

با این حال مقامات دولت چین اخیرا سعی کرده بودند قدرت و توانایی این ناو را محدود جلوه دهند و تاکید کرده بودند که از آن برای ماموریتهای تحقیقی و آموزشی استفاده خواهند کرد.

ناظران عموما بر این عقیده‌اند که چین از لحاظ پیشرفتهای نظامی، ۲۰ سال از آمریکا عقب است.

اما تحلیلگران می گویند چین در حین گسترش سریع قابلیتهای نظامی خود بر ساخت سلاح‌هایی تمرکز می‌کند که هدف آن خنثی کردن قدرت نظامی آمریکاست.

ارتش آزادیبخش خلق چین در زمینه ساخت زیردریایی سرمایه گزاری زیادی کرده است و تصور می‌شود که نخستین موشک بالستیک "ضد ناو هواپیمابر" در جهان را هم به زودی به کار بگیرد. این موشک قادر است ناوهای هواپیمابری را که تا ۱۵۰۰ کیلومتر با ساحل فاصله دارد غرق کند.

همزمان ارتش چین سرگرم ساخت هواپیماهای جنگی نامرئی و همچنین هواپیماهای پیشرفته قابل استقرار در ناوهای هواپیمابر است.

تمام این قابلیتهای نظامی می‌تواند برای هدف قرار دادن پایگاههای آمریکا و همچنین کشتی‌ها و ناوهای هواپیما بر این کشور در آسیا به کار گرفته شود.

تحلیلگران می‌گویند تایوان، کره و ژاپن که خود را برای تامین امنیت به آمریکا متکی می‌دانند، ممکن است در آینده تدریجا در مورد میزان توانایی آمریکا در این زمینه دچار تردید شوند.

نویسندگان یک پژوهش دفاعی در ژاپن که هفته پیش منتشر شد، در گزارش خود نسبت به آن چه عدم شفافیت چین در مورد بلندپروازی‌های نظامی‌اش خوانده‌اند، ابراز نگرانی کردند.

در سال گذشته، چین در آبهای مورد اختلافش با ویتنام، فیلیپین و ژاپن با این کشور‌ها رویارویی‌هایی داشته است.

مطالب مرتبط