صلیب سرخ: حمله به تیم‌های پزشکی افزایش یافته است

بحرین حق نشر عکس Reuters
Image caption بحرین پزشکانی را که با خبرگزاری‌ها صحبت کرده‌اند دستگیر کرده‌است

صلیب سرخ جهانی بعد از بررسی وضعیت در شانزده کشور مانند، افغانستان، لیبی و کلمبیا به این نتیجه رسیده است که میزان حملات به گروه‌های پزشکی و تجهیزات آنها افزایش یافته است.

در گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آمده تنها در دو سال و نیم گذشته ۶۰۰ بار به پزشکان، پرستاران، آمبولانس‌ها و بیمارستان‌ها در شانزده کشور حمله شده است.

این گزارش با بررسی وضعیت گروه‌های پزشکی از اواسط سال ۲۰۰۸ میلادی تا آخر سال ۲۰۱۰ به دست آمده و در آن وضعیت از سومالی و کلمبیا گرفته تا افغانستان و غزه و لیبی و سری‌لانکا و لبنان بررسی شده است.

صلیب سرخ اعلام کرده است که برخی از این حوادث اتفاقی بوده اما تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها به عمد انجام شده است.

حق برخورداری از درمان برای کسانی که در جنگ‌ آسیب دیده‌اند و حق عبور و مرور آزادانه امدادگران و تجهیزاتشان در جنگ‌ از جمله حقوقی است که در اولین کنوانسیون ژنو به رسمیت شناخته شد.

اما بعد از گذشت بیش از ۱۵۰ سال از آن کنوانسیون، حالا رئیس صلیب سرخ جهانی می‌گوید که حمله به کاروان‌های پزشکی کاری معمول شده است.

ایو داکورد، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی، در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت: "انگار مد شده که کسی به گروه‌های پزشکی بی‌احترامی کند و از آن بدتر به سلامت بی‌اهمیت باشند."

آقای داکورد گفت که تا چند سال پیش اگر یک آمبولانس مورد حمله قرار می‌گرفت یا مردان مسلح یک بیمارستان را به اشغال خود در می‌آوردند یا اگر کسی پزشکان را دستگیر می‌کرد، "صداها بلند می‌شد." اما به گفته او "حالا هیچ‌کس، نه مردم و نه دولت‌ها اهمیتی به این ماجراها نمی‌دهد."

صلیب سرخ در گزارش خود، خشونت‌هایی را که باعث قطع کمک‌های پزشکی می‌شود را به تراژدی تشبیه کرده است.

بیمارستان‌هایی که بمباران می‌شوند،‌ آمبولانس‌هایی که در ایست‌بازرسی‌ها معطل می‌مانند، پزشکانی که تهدید می‌شوند، ربوده می‌شوند و حتی به قتل می‌رسند، یا پرستارانی که کارشان با مانع روبه‌رو می‌شود، به علاوه جلوگیری از ارائه خدمات به کسانی که نیاز به خدمات پزشکی دارند، بر زندگی میلیون‌ها نفر در جهان تاثیر گذاشته است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، قصد دارد در چهار سال آینده طرف‌های درگیر در جنگ را دوباره متوجه این موضوع کند که کمک‌رسانی به زخمی‌ها در جنگ و رفت و آمد آزاد و راحت تیم‌های پزشکی از حقوق انسان‌هاست و باید به آن احترام گذاشت.