سفارت بریتانیا در تهران: آماده گفتگو با ایران درباره ناآرامی های بریتانیا هستیم

احمدی نژاد حق نشر عکس AP
Image caption احمدی نژاد خواستار محکومیت دولت بریتانیا به خاطر خشونت با "معترضان" شده بود

سفارت بریتانیا درتهران به انتقاد مقامات ایران از نحوه رفتار دولت بریتانیا در جریان ناآرامی های اخیر پاسخ داده است.

جین ماریوت، کاردار سفارت بریتانیا در تهران، روز پنجشنبه، ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) با ارسال نامه ای به رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نسبت به اظهارات وی درباره کشته شدن یک مرد سیاهپوست و همچنین سخنان محمود احمدی نژاد در مورد نحوه برخورد پلیس بریتانیا با عاملان ناآرامی های اخیر آن کشور واکنش نشان داد.

ناآرامی های روزهای اخیر در بریتانیا پس از انتشار خبر کشته شدن مارک دوگان، جوان سیاهپوست در جریان بازداشت توسط ماموران پلیس در یکی از محله های لندن آغاز شد و سپس به چند شهر دیگر سرایت کرد.

خانم ماریوت در نامه خود اظهارات روز سه شنبه آقای مهمانپرست را یادآور شده که خواسته بود سازمان های مستقل حقوق بشر در مورد کشته شدن آقای دوگان تحقیق کنند و افزوده است که روز گذشته هم، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از سازمان ملل خواست تا "رفتار بریتانیا در رابطه با آشوب های اخیر که در چند شهر بریتانیا روی داده است را محکوم کند."

کاردار سفارت بریتانیا گفته است که در حال حاضر، کمیسیون مستقل شکایات پلیس تحقیقاتی را در مورد مرگ مارک دوگان آغاز کرده و افزوده است که این کمیسیون مستقل از دولت است اما دولت یافته های آن را مورد بررسی کامل قرار می دهد.

جین ماریوت با اظهار این نظر که "نیروی پلیس بریتانیا در میان بهترین نیروهای پلیس در جهان است" گفته است که ماموران پلیس برخوردی حرفه ای با تظاهرات داشته و در شرایط چالش انگیز، طبق بالاترین ضوابط حرفه ای عمل کرده اند.

کاردار سفارت بریتانیا افزوده است که در جریان ناآرامی های اخیر هم، رسانه های همگانی بریتانیا که از آزادی و استقلال کامل برای خبررسانی برخوردار هستند، تایید کرده اند که رفتار پلیس، حرفه ای و مسئولانه بوده است.

با اینهمه، خانم ماریوت گفته است که ممکن است مقامات ایرانی همچنان در مورد این مساله نگرانی هایی داشته باشند و ابراز آمادگی کرده است تا در صورت تمایل آقای مهمانپرست، یا زهره الهیان، رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس، یا مقامات دیگر جمهوری اسلامی، با آنان ملاقات و درباره نگرانی هایی که ابراز داشته اند، گفتگو کند.

کاردار سفارت بریتانیا در ادامه نامه خود با اشاره ای تلویحی به خواست محمود احمدی نژاد برای واکنش شورای امنیت سازمان ملل نسبت به وقایع اخیر بریتانیا، گفته است که بریتانیا همواره پذیرای گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل بوده است.

اجازه ورود به گزارشگران حقوق بشر

وی گفته است که دولت بریتانیا "طی سال های اخیر، تسهیلات لازم را برای دیدار تعدادی از این گزارشگران فراهم آورده و من از دولت ایران می خواهم که امکانات مشابهی را در اختیار احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای جمهوری اسلامی ایران قرار دهد."

حق نشر عکس maldivesembassy.jp
Image caption کاردار بریتانیا از ایران هم خواسته است به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل اجازه ورود بدهد

به گفته جین ماریوت، چنین اقدامی از سوی دولت جمهوری اسلامی باعث خواهد شد تا گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل "بتواند به نگرانی های عمیق جامعه بین المللی در مورد نقض مستمر حقوق بشر در داخل ایران رسیدگی کند."

از زمان انتشار اخبار مربوط به ناآرامی های بریتانیا، شماری از مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی این حوادث را نشانه اعتراضات مردمی علیه حکومت آن کشور دانسته و با کسانی که در این ناآرامی ها شرکت داشته اند ابراز همدردی کرده اند.

روز گذشته آقای احمدی نژاد، با متهم کردن پلیس بریتانیا به "برخورد خشن با مردم معترض انگلیس" خواستار آن شد که شورای امنیت "واکنش نشان بدهد و یک عضو دایم خود را محکوم کند."

وی کسانی را که در ناآرامی های اخیر شرکت داشته اند "اپوزیسیون" توصیف کرد و "ضرب و شتم و کشتار آنها به دست پلیس انگلیس" را محکوم دانست.

در خبری دیگر در همین زمینه، سفارت بریتانیا همچنین با انتشار اطلاعیه ای در سایت این سفارتخانه، در مورد ناآرامی های کنونی اطلاعاتی را در اختیار کسانی قرار داده که در صدد مسافرت به بریتانیا هستند.

در این اطلاعیه آمده است که دولت، پلیس و قوه قضائیه بریتانیا در چارچوب قوانین و با احترام به تنوع فرهنگی در این کشور، ضمن رعایت موازین حقوق بشر، تمامی اقدامات لازم را برای بازگرداندن آرامش به شهرهای آشوب زده اتخاذ کرده اند.

به گفته سفارت بریتانیا، ناآرامی های جاری به مناطق مشخصی محدود است و به خصوص به نقاطی که معمولا محل بازدید مسافران است سرایت نکرده و به این ترتیب، نباید باعث نگرانی آنان شود.

در عین حال، به مسافران توصیه شده است که موارد ایمنی معمول را در سفر به بریتانیا رعایت کنند.

وزارت خارجه ایران پیشتر با انتشار اطلاعیه ای از اتباع ایرانی خواسته بود به خاطر خطرات موجود در بریتانیا، حتی الامکان از سفر به آن کشور خودداری ورزند.

مطالب مرتبط