جلسه شبانه دادگاه برای رسیدگی به پرونده متهمان ناآرامی‌های بریتانیا

الکسیس بیلی حق نشر عکس a
Image caption الکسیس بیلی، سی و یک ساله، با اتهام سرقت در جریان ناآرامی ها در دادگاه حاضر شد

در حالیکه نخست وزیر بریتانیا برای توضیح درباره ناآرامی های اخیر در مجلس عوام حاضر می شود و رسیدگی قضایی به اتهامات بازداشتیان این حوادث آغاز شده است.

بامداد روز پنجشنبه، ۲۰ مرداد (۱۱ اوت)، منابع قضایی بریتانیا گزارش کردند که تعدادی از دادگاه های بدوی در لندن، منچستر و سولیهیل به منظور رسیدگی به شکایت پلیس علیه کسانی که در جریان ناآرامی های اخیر بازداشت شده اند، تشکیل جلسه دادند و جلسات برخی از این دادگاه ها در طول ساعات شب گذشته ادامه داشته است.

براساس قوانین بریتانیا، پلیس می تواند مظنونان به ارتکاب جرایم را حداکثر تا بیست و چهار ساعت بازداشت و با حضور وکیل مدافع، تحت بازجویی قرار دهد اما برای ادامه بازداشت ملزم است همراه با متهم و وکلای او در برابر دادگاه بدوی حاضر شود.

قضات دادگاه بدوی پس از رسیدگی به شکایت پلیس در دادگاه علنی، در مورد تبرئه متهم و آزادی او، تایید اتهام و تعیین مجازات و یا ارجاع پرونده به دادگاه بالاتر، و همچنین آزادی وی به قید وثیقه و یا ادامه بازداشت تا زمان برگزاری دادگاه بعدی، تصمیم گیری می کنند.

گفته می شود که در حال حاضر، بیش از یکهزار تن در نقاط مختلف بریتانیا در جریان نا آرامی های روزهای اخیر بازداشت شده اند و با توجه به شمار قابل توجه بازداشتیان و تاکید مقامات بر تسریع در رسیدگی به اتهامات، جلسات فوق العاده دادگاه ضرورت داشته است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی، در طول شب گذشته، سه دادگاه بدوی در منچستر به کار خود ادامه دادند تا در مورد پرونده اتهامی یکصد و هفده بازداشتی این شهر تصمیم گیری کنند که بسیاری از آنان در جریان غارت فروشگاه ها بازداشت و به سرقت متهم شده اند.

حق نشر عکس f
Image caption عبدالمصور، شهزاد علی و هارون جهان - سه آسیایی تبار که در بیرمنگام کشته شدند

در این گزارش آمده است که تعدادی از بازداشت شدگان از نوجوانان هستند که گفته اند تحت تاثیر جو موجود قرار گرفتند و همراه با دوستان خود در ناآرامی ها شرکت کردند و دست به غارت زدند.

اگرچه انتظار می رود دادگاه بدوی راسا به بسیاری از پرونده های اتهامی رسیدگی و با توجه به اختیارات خود، مجازات متهمان را تعیین کند، اما در چند مورد نیز قضات این دادگاه ها جرم فرد متهم را در حدی تشخیص داده اند که مستلزم ارجاع پرونده به دادگاه بالاتر بوده است.

دادگاه های بدوی حق صدور احکام مجازات های نقدی نسبتا سبک و حبس تا شش ماه را دارند اما می توانند پرونده هایی را که مستوجب احکام سنگین تری می دانند به دادگاه های بالاتر ارجاع دهند که به معنی روند طولانی رسیدگی قضایی است.

گفته می شود بسیاری از متهمان با توجه به بازداشت خود در حین ارتکاب جرم و به منظور اجتناب از محاکمات طولانی و همچنین، کاهش مجازات به خاطر همکاری با مقامات قضایی، در دادگاه بدوی اتهامات وارده را پذیرفته اند.

جلسه اضطراری مجلس - هشدار ایران

در حالیکه ناآرامی های روزهای اخیر در بریتانیا از جمله مهمترین اخبار رسانه های داخلی و بین المللی بوده است، دیوید کامرون، نخست وزیر، به منظور ارائه گزارش این حوادث و اقدامات دولت خود در مواجهه با آن در جلسه اضطراری مجلس عوام در روز پنجشنبه حضور می یابد.

Image caption دیوید کامرون در جلسه فوق العاده پارلمان اقدامات دولت در برخورد با ناآرامی ها را شرح خواهد داد

این دومین بار در جریان تعطیلات تابستانی مجلس در سال جاری است که نمایندگان برای شرکت در یک جلسه فوق العاده مجلس احضار می شوند. نخستین جلسه فوق العاده مجلس چند هفته پیش و در پی رسوایی شنود تلفنی توسط یک روزنامه بریتانیایی تشکیل شد.

آقای کامرون که روز سه شنبه و چهارشنبه در جلسات کمیته بررسی شرایط اضطراری کشور - کبرا - شرکت کرده بود، در نظر دارد تضمیم هایی را که برای مقابله با نا آرامی ها اتخاذ شده برای نمایندگان مجلس تشریح کند هر چند انتظار می رود احزاب مخالف، سیاست دولت را، به خصوص با توجه به سیاست کاهش بودجه نیروی پلیس، هدف انتقاد قرار دهند.

روز گذشته، نخست وزیر بریتانیا ضمن محکوم کردن کسانی که در این ناآرامی ها شرکت داشته اند، گفت که در صورت لزوم نیروی پلیس را به تجهیزات ضد شورش مانند ماشین آب پاش مجهز می کند و وعده داد که با کسانی که دست به تخریب، آتش سوزی و غارت زده اند برخورد قضایی خواهد شد.

نا آرامی های لندن از شب شنبه این هفته آغاز شد و در دو شب بعد، چند محله این شهر شاهد به آتش کشیده شدن ساختمان ها، خودروها و حمله به فروشگاه ها بودند در حالیکه به نظر می رسید پلیس از امکانات و نفرات کافی برای جلوگیری از این اقدامات برخوردار نیست.

حوادث اخیر باعث شده است تا برخی از ناظران و منتقدان دولت ائتلافی به رهبری حزب محافظه کار، برنامه های اعلام شده برای کاهش بودجه نیروهای پلیس را نامناسب اعلام کنند و گفته شده است که گروهی از نمایندگان حزب کارگر، حزب اصلی مخالف در مجلس، در ملاقات با مقامات وزارت کشور خواستار تعلیق اجرای برنامه کاهش بودجه نیروی پلیس لندن شده اند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزارت خارجه ایران از ایرانیان خواسته است به بریتانیا سفر نکنند

در مقابل، وزیر کشور تاکید داشته است که برنامه کاهش بودجه پلیس به توانایی این نیرو آسیبی نمی زند و نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات و معاون نخست وزیر، گفته است که ارتباط دادن بی نظمی های خیابانی به کاهش نفرات پلیس "کاملا مضحک" است زیرا هنوز این برنامه اجرایی نشده است.

در خبری دیگر در مورد ناآرامی های اخیر بریتانیا، سایت وزارت خارجه ایران با انتشار اطلاعیه ای، اوضاع در برخی نقاط بریتانیا را خطرناک توصیف کرده و از اتباع ایرانی خواسته است مگر در موارد ضروری، از سفر به این کشور خودداری کنند.

در این اطلاعیه آمده است که ایرانیایی که ناگزیر هستند به بریتانیا سفر کنند و یا در این کشور اقامت دارند باید از حضور در مناطق ناآرام خودداری ورزند.

مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی ناآرامی های اخیر بریتانیا را حرکت اعتراضی مردم علیه حکومت این کشور دانسته و با متهم کردن دولت بریتانیا به سرکوب خشونت آمیز معترضان و نقض موازین حقوق بشر، خواستار رسیدگی مجامع جهانی به حوادث اخیر و محکومیت دولت بریتانیا شده اند.

در جریان ناآرامی های لندن، ماموران پلیس و حتی افراد عادی در مواردی هدف حمله قرار گرفتند و زخمی شدند و در بیرمنگام، سه مرد آسیایی تبار هنگام محافظت از محله خود در برابر مهاجمان، در برخورد یک اتومبیل با آنان، جان خود را از دست دادند.

راننده این اتومبیل بازداشت شده و به گفته پلیس، در ارتباط با احتمال اتهام قتل عمد تحت بازجویی است هر چند هنوز ارتباط این حادثه با ناآرامی ها در بیرمنگام مشخص نیست.

مطالب مرتبط