نیروهای امنیتی سوریه 'هفت نفر' را در حمص کشتند

دیرالزور حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته اهالی دیرالزور ارتش سوریه حضوری سنگین در این شهر داشته و تعداد زیادی دستگیر شده‌اند

گزارش شده است نیروهای امنیتی سوریه در تلاش برای سرکوب اعتراض ها به حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، هفت غیرنظامی را در شهری در استان حمص کشتند.

گفته می شود که خطوط تلفن و برق در شهر کسیر قطع شده است.

فعالان سیاسی و مردم محل می گویند نیروهای امنیتی دست به بازداشت های گسترده زده اند.

این خشونت های یک روز بعد از تحریم سوریه توسط آمریکا رخ می دهد. هدف این تحریم ها، که توسط وزارت دارایی آمریکا اعمال شده است، منابع مالی حکومت آقای اسد است.

به طور مشخص مهمترین بانک تجاری سوریه و یک شرکت کارگزار تلفن همراه تحریم شده است.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: "ما ساختارهای مالی که به حمایت از اسد و فعالیت های غیرقانونی حکومت او کمک می کند را هدف گرفته ایم."

با اعمال این تحریم ها اکنون انتظار از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا بیشتر شده تا به طور رسمی از آقای اسد بخواهد از قدرت کناره گیری کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روز چهارشنبه طرفداران آقای اسد هم در دمشق دست به تظاهرات زدند

کاخ سفید تاکنون از این اقدام خودداری کرده و تنها به اعلام این نکته بسنده کرده است که "سوریه بدون آقای اسد جای بهتری خواهد بود."

ارتش سوریه همچنین کنترل شهر دیرالزور، در نزدیکی مرز عراق در شرق این کشور را هم در دست گرفته است.

در روزهای اخیر، ارتش در این شهر و همچنین در شهر حماة، در مرکز این کشور عملیات گسترده ای را اجرا کرد. این عملیات با انتقاد بین المللی مواجه شد و در نتیجه آن عربستان، کویت و بحرین سفرای خود را از سوریه فراخواندند.

خبرنگاران خارجی محدودیت زیادی برای پوشش اخبار در سوریه دارند و تایید گزارش هایی که از این کشور مخابره می شود آسان نیست.

از آغاز اعتراض ها به حکومت چهل و یک ساله خاندان اسد بر سوریه، بیش از هزار و هفتصد نفر کشته شده و هزاران نفر بازداشت شده اند.

آقای اسد بر اجرای قول هایی که برای اصلاحات سیاسی داده است تاکید می کند اما همچنان می گوید دولت او با "گروه های تروریستی" که او آنها را مسئول این نا آرامی ها می داند، مبارزه خواهد کرد.

مطالب مرتبط