اعتراض نماینده محافظه‌کار کنگره به فیلم قتل بن لادن

حق نشر عکس whitehouse
Image caption اوباما و برخی از اعضای ارشد دولتش عملیات کشتن بن لادن را دنبال می کردند

یکی از نمایندگان مجلس نمایندگان ایالات متحده از این که سازندگان فیلمی درباره قتل اسامه بن لادن به "اطلاعات مخفیانه" دست یابند، ابراز نگرانی کرده است.

پیتر کینگ، نماینده حزب جمهوریخواه از نیویورک که ریاست "کمیسیون امنیت داخلی در مجلس نمایندگان" را به عهده دارد، از وزارت دفاع (پنتاگون) و سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) خواسته است که درباره میزان همکاری کاخ سفید با سینماگران هالیوود تحقیق کنند.

نامه آقای کینگ بر پایه گزارشی از روزنامه نیویورک تایمز است که در آن گفته می‌شود، سینماگران برای تولید فیلمی درباره عملیات کشتن اسامه بن لادن، پایه‌گذار شبکه القاعده، از "دسترسی به بالاترین سطح اطلاعات" برخوردار شده‌اند.

آقای کینگ نگران آن است که افتادن "اسرار مهم" به دست سینماگران، با "امنیت ملی ایالات متحده" مغایر باشد.

او در نامه خود به مقامات نظامی و امنیتی از آنها خواسته است که روشن کنند چه اطلاعاتی از درجه "کاملا سری" بیرون آمده و می‌تواند در اختیار همگان قرار گیرد.

او همچنین تقاضا می‌کند که فیلم پیش از نمایش عمومی دقیقا بررسی شود تا مبادا از آن "اطلاعات اضافی" درباره عملیات مأموران مخفی آمریکا به بیرون درز کرده باشد.

نماینده دست راستی کنگره، کاخ سفید را متهم کرده است که از این پروژه قصد بهره‌برداری سیاسی به سود پرزیدنت اوباما را دارد.

فیلم ماجرای قتل بن لادن قرار است از ۱۲ اکتبر سال آینده به روی اکران بیاید، یعنی تنها چند هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری آینده که ۶ نوامبر برگزار می‌شود.

بنا به گزارشی که مورین دود، تحلیلگر "روزنامه نیویورک تایمز" نوشته، کاخ سفید دسترسی سینماگران را به "بالاترین سطح اطلاعات" فراهم آورده است که شاید بدون اطلاع وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) باشد.

وزارت دفاع در پاسخ گفته است که در این مورد هیچ نگرانی وجود ندارد. سینماگران هالیوود تنها به همان اطلاعاتی دسترس داشته اند که می‌تواند در اختیار همگان قرار گیرد.

واکنش کاخ سفید

روز چهارشنبه (دهم اوت) جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اتهامات آقای کینگ را رد کرد و آن را "مضحک" خواند. او گفت که کاخ سفید وظیفه دارد درباره فعالیت‌های ریاست جمهوری اطلاعات دقیق و معتبری در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. اما بدیهی است که هیچگونه "اطلاعات مخفیانه" در اختیار سینماگران قرار نمی‌گیرد.

آقای کارنی افزود: "در شرایطی که ما هنوز با تهدیدات تروریسم روبرو هستیم، کمیسیون امنیت داخلی در مجلس نمایندگان، وظایف مهمتری بر عهده دارد."

پیتر کینگ از نمایندگان محافظه‌کار مجلس نمایندگان است که دیدگاه‌های دست راستی او معروفیت داد. او در سال ۲۰۰۴ بیشتر پیروان اسلام را در امریکا طرفدار بنیادگرایان و گروه‌های افراطی دانسته بود.

یک فیلم جنجالی

حق نشر عکس AFP
Image caption ساخت فیلم قتل بن لادن را کاترین بیگلو بر عهده دارد

فیلمی درباره قتل اسامه بن لادن، پایه‌گذار شبکه تروریستی القاعده، از مهمترین پروژه‌هایی است که در هالیوود در دست تهیه است.

بن لادن که از زمان فرار از افغانستان در سال ۲۰۰۱ حدود ده سال به صورت مخفیانه زندگی می‌کرد، سرانجام روز دوم مه سال جاری میلادی در شهر ابیت آباد در پاکستان به قتل رسید. مأموریت قتل او را یگانی ویژه از تفنگداران دریایی به عهده داشت.

پس از اعلام قتل بن لادن توسط ایالات متحده، مقامات نظامی گفتند که نمی‌توانند اطلاعات زیادی درباره جزئیات این عملیات منتشر کنند، زیرا نمی‌خواهند با اطلاعات بیشتر، عملیات مشابهی در آینده را به خطر بیندازند.

قتل بن لادن از موفقیت‌های دوران ریاست جمهوری باراک اوباما ارزیابی می‌شود.

به خاطر اهمیت قتل بن لادن و بازتاب گسترده آن در رسانه‌های جمعی، شرکت سینمایی سونی تصمیم به تولید فیلمی درباره این ماجرا گرفت و کارگردانی آن را به کاترین بیگلو واگذار کرد.

گفته می‌شود که هم اکنون خانم بیگلو به اتفاق همکارش مارک بول، سرگرم نگارش فیلمنامه هستند. آن دو با فیلم "مهلکه"، مهارت خود را در تولید فیلم‌های جنایی سیاسی نشان داده‌اند.

نویسندگان سناریوی فیلم، بیگلو و بول، در اظهاریه‌ای مشترک ادعاهای نماینده مجلس نمایندگان را رد کرده‌اند. آنها می‌گویند: "ما از چند سال پیش درباره عملیات تعقیب و قتل اسامه بن لادن تحقیق می‌کنیم و در این راه از پشتیبانی سه دولت برخوردار بوده‌ایم: بوش، کلینتون و اوباما."

آنها همچنین از عملیات قتل بن لادن به عنوان "یک عملیات میهنی و غرورانگیز" نام برده و گفته‌اند که فیلم آنها قصد دارد همین "پیروزی بزرگ" را به تماشاگران سینما منتقل کند.

خانم بیگلو به خاطر فیلم "مهلکه"، که ماجرای آن در عراق می‌گذرد، جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۰ را دریافت کرد.

فیلم مهلکه""، با برنده شدن شش جایزه اسکار، موفق‌ترین فیلمی شناخته می‌شود که هالیوود تا کنون درباره جنگ عراق تهیه کرده است.

مطالب مرتبط