تاکید آمریکا و ترکیه بر 'گذار سوریه به سوی دموکراسی'

حق نشر عکس Reuters
Image caption از آغاز اعتراضات علیه حکومت سوریه بیش از ۱۷۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شده اند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حالی با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه درباره اوضاع سوریه به رایزنی پرداخته است که عملیات نیروهای بشار اسد علیه معترضان همچنان ادامه دارد.

بنا بر گزارش ها، در تازه ترین یورش یگان های ارتش سوریه به شهر القصیر، واقع در استان حمص، حداقل ۱۱ نفر کشته شده اند.

کاخ سفید روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که باراک اوباما و رجب طیب اردوغان در گفتگوی تلفنی خود، درباره این موضوع که "خونریزی ها علیه مردم سوریه باید فورا متوقف شود" توافق کرده اند.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر ترکیه همچنین بر گذار سوریه به سوی دموکراسی و حمایت از آرمان های معترضان، تاکید کرده اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، می گوید که به مقابله با "گروه های تروریستی" ادامه خواهد داد. مخالفان، برنامه اصلاحات سیاسی وی را رد کرده اند.

گزارش ها حاکیست که خطوط تلفن و برق در شهر القصیر قطع شده است و نیروهای امنیتی دست به بازداشت های گسترده زده اند.

هم زمان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا بر تحریم صنایع نفت و گاز سوریه تاکید کرده است.

آمریکا و متحدان غربی این کشور تلاش می کنند که شورای امنیت را به تحریم سوریه ترغیب کنند اما چین و روسیه (دو عضو دائم) در کنار هند، برزیل و آفریقای جنوبی (از اعضای غیردائم) شورا، با تصویب چنین قطعنامه ای علیه سوریه مخالفند.

هیلاری کلینتون در مصاحبه اش با شبکه سی بی اس آمریکا، گفت که کشورش در صنایع نفت و گاز سوریه فعال نیست ولی هند و چین سرمایه گذاری های کلانی در سوریه دارند و از آنها خواست که موضع خود را تغییر دهند.

او در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا صراحتا خواهان کناره گیری رئیس جمهوری سوریه نمی شود، گفت مهم است که فقط آمریکا خواهان کناره گیری بشار اسد نشود و کشورهای دیگر نیز از این موضع حمایت کنند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه تحریم های تازه ای علیه سوریه وضع کرد و مهم ترین بانک تجاری سوریه و یک شرکت کارگزار تلفن همراه را تحریم کرد.

از سوی دیگر، ارتش سوریه کنترل شهر دیرالزور، در نزدیکی مرز عراق در شرق این کشور را هم در دست گرفته است.

در روزهای اخیر، ارتش در این شهر و همچنین در شهر حماة، در مرکز این کشور عملیات گسترده ای را اجرا کرد که شمار زیادی کشته برجای گذاشته است.

این عملیات با انتقاد بین المللی مواجه شد و در نتیجه آن عربستان، کویت و بحرین سفرای خود را از سوریه فراخواندند.

مطالب مرتبط