صف آرایی جمهوری خواهان در آیووا به امید شکست اوباما

Image caption ریک پری (سمت راست) در مناظره آیووا حضور ندارد ولی با اعلام نامزدی او تنور مبارزات انتخاباتی جمهوری خواهان گرم تر می شود

هشت داوطلب نامزدی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا در حالی پنجشنبه شب در آیووا با هم مناظره می کنند که چشم انداز سیاسی در ایالات متحده برای طرفداران این حزب امیدوار کننده تر از قبل شده است.

مردم آمریکا در زمانی به استقبال مبارزات انتخاباتی می روند که رقم ۹ درصدی بی کاری، مشکلات اقتصادی و نوسان شدید در بازار بورس، انتقاد از عملکرد باراک اوباما و جمهوری خواهان کنگره را به شدت افزایش داده است.

جمهوری خواهان اگر بتوانند در میان داوطلبان ریاست جمهوری، نامزدی را پیدا کنند که توانایی متحد کردن طرفدران این حزب زیر یک پرچم و جلب حمایت رای دهندگان مستقل را داشته باشد، شاید بتوانند به نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۲ کمی امیدوارتر از قبل باشند.

در غیر این صورت دوباره به وضع سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ باز خواهند گشت.

بازتوانی سیاسی جمهوری خواهان پس از پیروزی باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ با اوج گرفتن جنبش اعتراضی تی پارتی در یک سال بعد شروع شد و با پیروزی چشمگیر این حزب در انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۰ تثبیت شد.

حال تی پارتی با سرسختی دربرابر کاخ سفید و رهبران جمهوری خواهان و سنگ اندازی در مذاکرات مربوط به کسری بودجه و افزایش سقف استقراض به پاشنه آشیل محافظه کاران در انتخابات تبدیل شده است.

آشنایی بعضی از داوطلبان جمهوری خواه نامزدی ریاست جمهوری آمریکا

حاضران و غائبان در آیووا

حق نشر عکس AP
Image caption رامنی در نظرسنجی ها پیشتاز است

مناظره آیووا چهارمین مناظره تلویزیونی دواطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه برای انتخابات سال ۲۰۱۲ است.

میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست در نظرسنجی های انجام شده درباره محبوبیت داوطلبان جمهوری خواه ریاست جمهوری پیشتاز است.

محبوبیت آقای رامنی در تازه ترین نظرسنجی شبکه سی ان ان از طرفداران حزب جمهوری خواه ۲۳ درصد بود (بدون در نظر گرفتن احتمال نامزدی سارا پیلین). این در حالی است که محبوبیت میشل باکمن، نامزد محبوب تی پارتی تنها ۹ درصد است.

آن چه که ممکن است بر پیشتازی آقای رامنی و جایگاه دیگر داوطلبان جمهوری خواه سایه بندازد، ورود ریک پری، فرماندار تگزاس به رقابت هاست.

آقای پری قرار است روز شنبه نامزدی خود را به طور اعلام کند ولی در مناظره آیووا شرکت ندارد.

بر اساس نظرسنجی سی ان ان، آقای پری با ۱۸ درصد محبوبیت، پس از آقای رامنی قرار دارد.

حتی زمانی که سارا پیلین و دیگر نامزد بالقوه، رودی جولیانی در نظرسنجی از جمهوری خواهان در نظر گرفته شدند، محبوبیت آقایان رامنی و پری بیشتر از دیگران بود.

خانم پیلین با آن که در میان کاندیداهای بالقوه جمهوری خواهان از همه شناخته شده تر است و در میان هواداران تی پارتی که موتور محرکه محافظه کاران است، محبوبیت زیادی دارد، هنوز نامزدی یا عدم نامزدی خود را اعلام نکرده است.

مناظره در آیووا

آیووا ایالتی نه چندان بزرگ در غرب میانه آمریکا و با جمعیتی کمی بیشتر از سه میلیون نفر است.

ولی آیووا یکی از ایالت های کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

اهمیت مناظره در آیووا به موقعیت راهبردی این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همین طور داوطلبان حاضر مربوط است.

نامزد ریاست جمهوری هر دو حزب اصلی در عرصه سیاسی آمریکا از طریق انتخابات مقدماتی و انجمن های حزبی انتخاب می شود.

انجمن حزبی آیووا به طور سنتی اولین رویداد در انتخابات مقدماتی آمریکاست و قرار است ششم فوریه ۲۰۱۲ برگزار شود.

نخستین انتخابات مقدماتی که علاوه بر آیووا در ایالت های نیوهمشایر، نوادا و کارولینای جنوبی برگزار می شود، در معرفی داوطلبان به مردم و افزایش انرژی مبارزات انتخاباتی برندگان و جذب کمک های مردمی نقش مهمی دارد.

باراک اوباما و مایک هاکابی برندگان انجمن های حزبی آیووا در سال ۲۰۰۸ بودند. مایک هاکابی آخرین داوطلب جمهوری خواه بود که رقابت برای کسب نامزدی این حزب را به جان مک کین واگذار کرد.

مطالب مرتبط