هکرهایی با پرچم دزدان دریایی و کلاه های سیاه و سفید

Image caption وقتی "لولز سک" کارش را شروع کرد، اعضای آن می‌گفتند علت اصلی کارشان "تفریح و خنده" است

گروه هکری لولز سکیوریتی طی ماه‌های اخیر مسوولیت حمله های به موسسات مشهوری مثل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و شرکت سونی را بر عهده گرفته است.

گروه لولز سک که اخیرا خود را منحل کرد، پیش از اعلام این انحلال ادعا کرد که مدارک محرمانه جنجالی جدیدی را از اداره پلیس ایالت آریزونا به دست آورده که این اطلاعات طی چند روز گذشته به نظر می رسد منتشر شده اند.

گروه هکری انانیمس (به معنی ناشناس) هم می گوید از دور رقابت خارج نشده و هویت واقعیش هم از سوی هکرهای رقیب – که ظاهرا با طرح های آن مخالفند و در ضمن ادعا می کنند اسامی اعضای آن را روی اینترنت قرار داده اند - به درستی شناسایی نشده است.

به نظر می رسد این طرح و برنامه ها در حال تغییر و تحول هستند. وقتی "لولز سک" کارش را شروع کرد، اعضای آن می گفتند علت اصلی کارشان "تفریح و خنده" است. در یک جلسه پرسش و پاسخ آنلاین، ویرلپول، سخنگوی لولز سک، که خود را "ناخدای قایق لولز" می خواند، پذیرفت که اهدافشان توسعه پیدا کرده است.

او گفت: "هک کردن با رعایت اصول اخلاقی و با انگیزه های سیاسی لذت بخش تر است." ما نتوانستیم مستقیما با ویرلپول ملاقات کنیم، ولی در فضای مجازی و در یک تالار گفتگوی آنلاین با او صحبت کردیم.

در چنین شرایطی اطمینان قطعی از هویت مخاطبتان تقریبا محال است. ولی نیوز نایت توانست اطمینان حاصل کند که این فرد به فید توئیتری @Lulzsec دسترسی دارد. آنچه در زیر می آید گزیده هایی از گپ آنلاینی است که با سوالی در مورد جنبش Antisec شروع شد، جنبشی که ظاهرا لولز سک اخیرا به صف آن پیوسته بود.

از زبان خودتان بگویید عملیات Antisec چیست؟

عملیات Antisec؛ انرژی ما از اقدامات موردی و فردی به جنبشی جهانی علیه افرادی عادی تبدیل شده که خود را در جایگاه سرکوبگران قرار داده اند. منظورم دولت هاست. قایق لولز در بین انانیمس و بسیاری دیگر از گروه های هکری طغیانگر متحدانی پیدا کرده، مثل گروه های برجسته برزیلی، ایرانی و اسپانیایی.

منظورتان از "کسانی که خود را در جایگاه سرکوبگران قرار می دهند" چیست؟

آنهایی که برای اداره اقیانوس ها قانون وضع می کنند ذاتا فاسد نیستند. اما خیلی زود متوجه می شوند که هیچکس قوانین آنها را زیر سوال نمی برد. برای همین هم از این سیستم سوء استفاده می کنند. مردم از قوانین جدید و "بالادستی ها" وحشت دارند، و کار ما این است که آنها را کمی از آن بالا پایین بیاوریم.

آیا این قوانین هستند که ایراد دارند یا افراد نامناسبی آنها را وضع می کنند؟ آیا اگر سطح شفافیت بالاتر برود با قوانین مشکلی نخواهید داشت؟

قانون، قانون است و ما شخصا با افراد متعهدی که آنها را وضع می کنند مشکلی نداریم (سیاستمداران، مقامات و غیره). اما وقتی قایق ما می خواهد وارد یک کتاب فروشی شود، برای خرید یک دستگاه کتابخوان و بعد هم یک برنامه که به ما امکان خواندن کتاب را بدهد به شرکت اپل پولی پرداخت نخواهیم کرد. تازه بعد هم لابد باید حق خواندن کتاب را بپردازیم. ما با قوانین مالکیت معنوی مخالفیم. این قوانین دشمن دریاهای آزاد هستند.

پس یکی از مسائل شما با حق مالکیت معنوی است، ولی به این خاطر که به اداره پلیس آریزونا حمله نکردید. می توانید بیشتر توضیح دهید؟

دلیل افشاگری ما در مورد پلیس آریزونا این بود که می خواستیم فساد و پرونده سازی نژادی آنها را نشان دهیم. در یکی از ایمیل های لو رفته، آنها از مکزیکی ها با لقب "اجنبی های غیر قانونی" یاد می کنند و می گویند که برای جلوگیری از ورود آنها باید دیوار بسیار بزرگتری در مرز دو کشور ساخته شود. ما صدها مدرک آماده انتشار دیگر از دیگر ایالت های فاسد در اختیار داریم.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گزارش شده وب سایت سازمان سیا اوایل ماه پیش از سوی هکرهای لالز سکیوریتی مورد حمله قرار گرفته است

از حق مالکیت معنوی رسیدیم به مهاجرت. خیز بلندی است. به نظر می رسد شما برنامه های گسترده ای دارید. پس مسأله تنها نحوه استفاده اهداف شما از اطلاعات نیست؟

اهداف ما جهانی هستند. قوانین و مقررات فاسد در نوک پیکان حملات ما هستند. ما تا رسیدن به نتیجه مطلوب با توپخانه مان بانک ها، پلیس و همه دولت ها را هدف قرار می دهیم.

اجازه بدهید در مورد نامتان – لولز – سئوالی بکنم. این نام باعث می شود مردم در وهله اول فکر کنند شما همه این کارها را برای "شوخی و خنده" می کنید. آیا شما دارید به مرور جدی تر می شوید؟ یا لولز از ابتدا درست فهمیده نشد؟

ما از زمانی که روی توییتر فقط یک دنبال کننده داشتیم مشغول حمله به خزانه ها بودیم. زمانی که هیچکس از وجود ما خبر نداشت ما پرونده های بیش از ۷۳۰۰۰ شرکت کننده در مسابقه ایکس فاکتور را منتشر کردیم، و از همان موقع روند کاریمان را حفظ کرده ایم. آخرین عملیات ما (درست قبل از این که تعداد دنبال کنندگانمان از ۲۵۰۰۰۰ بگذرد) از بقیه کاربران اینترنت برای پیوستن به ما دعوت می کند. پس می توان گفت که این مأموریت منحصر به فرد جدی است. اما هنوز سعی می کنیم در کنار آن تفریح هم بکنیم.

حفظ توازن در این کار سخت است. ممکن است بعضی از کسانی که به خاطر طرح های Antisec جذب شما شده اند از لولز سرخورده شوند.

این حرف درست است و ما امیدواریم ابعاد Antisec از قایق کوچک ما بسیار فراتر رود و به انقلابی تبدیل شود که خودش به خودش دوام می بخشد.

پس چرا آنها (هکرهای دیگر) به شما حمله می کنند و ادعا می کنند هویت شما را آشکار می کنند؟ آیا به خاطر هویت، شما را آشکار می کنند؟ آیا دلیل آن اقدامات شما و برنامه هایتان است، یا صرفا این کار را برای جلب توجه می کنند؟

سوال جالبی است. عقیده شخصی من این است که صرفا از سر بیکاری به ما حمله می کنند – برای افرادی مثل من شش ماه است که به طور مداوم کمین کرده اند. آنها احساس می کنند ما (قایق لولز) دشمن آنها هستیم و سعی می کنند ما زمین بزنند. ما آنها را دست می اندازیم و این باعث سرخوردگی آنها می شود و در نتیجه در مورد ما حرف های نیشداری می زنند - که ما را می خنداند. در شش ماه گذشته این چرخه مدام در جریان بوده، که نسبتا ناراحت کننده است.

گمان می کنم آنچه که برای بسیاری جالب است این است که شما برنامه هایی جدی دارید، ولی در کنار آن تفریح را هم فراموش نمی کنید. آیا زمانی خواهد آمد که مجبور شوید بین آنها یکی را انتخاب کنید؟ به نظر نمی آید این دو چندان با هم همخوانی داشته باشند، البته اگر برایتان مهم است که جهان خارج در موردتان چه فکر می کند.

این هم نکته درستی است. بالاخره زمانی مجبور خواهیم شد عملیات هایمان را به سوی جدی تر شدن سوق دهیم. پرچم دزدان دریایی ما از کلاه های سفید، خاکستری و سیاه تشکیل شده است. در واقع ما مخاطبانی با سلایق مختلف را سرگرم می کنیم. اما جواب سوال شما مثبت است. نسیم هکری اخلاقی با انگیزه های سیاسی دلپذیرتر است.