'اطلاع‌رسانی در مورد مرگ مارک دوگان گمراه‌کننده بود'

مارک دوگان حق نشر عکس jeff moore
Image caption مرگ مارک دوگان به دست پلیس به اعتراضات مردم در تاتنهام در شمال لندن منجر شد

نهاد رسیدگی کننده به عملکرد پلیس بریتانیا (IPCC) اذعان کرده که اطلاع رسانی اش می توانسته باعث گمراهی روزنامه نگاران در قضیه مرگ یک مرد سیاه پوست شده باشد.

این نهاد اذعان کرد که در ابتدا به نحوی اطلاع رسانی کرده که گویی مارک دوگان قبل از مرگ به سمت پلیس تیراندازی کرده بود.

مارک دوگان ۲۹ ساله بر اثر تیراندازی پلیس کشته شد. مرگ وی باعث براه افتادن موجی از اعتراضات در محله تاتنهام لندن شد.

یک روز بعد از تجمع در تاتنهام، ناآرامی ها و شورشهایی در لندن و سایر شهرهای انگلستان براه افتاد.

برخی صاحبنظران و سیاستمداران منکر وجود هرگونه رابطه ای میان مرگ آقای دوگان و شورش های اخیر شده اند.

نهاد مستقل رسیدگی به شکایات از پلیس به تازگی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که آقای دوگان قبل از مرگ به سمت پلیس شلیک نکرده بود. هنوز جزییات مرگ آقای دوگان بطور کامل مشخص نیست.

در جریان تیراندازی به سمت مارگ دوگان، یک گلوله به یک پلیس حاضر در صحنه اصابت کرد که به بی‌سیم همراه وی خورده و به مامور یاد شده آسیبی نرسیده است.

اطلاعیه آی پی سی سی، منشا گلوله برخورد کننده به مامور پلیس را اسلحه یک مامور مسلح حاضر در صحنه معرفی کرد.

بر اساس اطلاعیه ای که آی پی سی سی امروز صادر کرد "تحلیل پوشش رسانه ای و مطالب مطرح شده در توییتر ما را متوجه این احتمال کرد که شاید در همان اوایل رسیدگی به مرگ مارک دوگان، ما به شکلی غیر عمدی اطلاعات گمراه کننده به روزنامه نگاران داده باشیم".

این اطلاعیه اذعان کرد که در موضع گیری های این نهاد و نخستین اطلاعیه اش هیچ اشاره ای به گلوله های شلیک شده به سمت پلیس نشده بود.

به گفته آی پی سی سی نحوه اطلاع رسانی این نهاد در ساعات اولیه آغاز رسیدگی به این حادثه به گونه ای بود که گویی تبادل آتشی بین طرفهای این حادثه رخ داده بود.

آی پی سی سی علت این نحوه اطلاع رسانی را ناقص بودن اطلاعات اولیه دانسته و در اطلاعیه امروز خود تاکید کرده "بحث تبادیل آتش درست نبود و در هیچ یک از اطلاعیه های رسمی ما هم چنین حرفی مطرح نشده بود، با وجود آنکه یک مامور پلیس پس از حادثه به بیمارستان منتقل شده بود."

مطالب مرتبط