سرکوب خونین در چند شهر سوریه در ماه رمضان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ارتش سوریه موج تازه ای از سرکوب گسترده در مناطق شمال و شرق آن کشور را آغاز کرده است.

چندین شهر سوریه از جمله دیرالزور، حلب و نقاط دیگر شاهد تظاهرات مردم در روز جمعه بوده اند. عملیات نظامی سنگینی در چندین شهر سوریه در جریان است.

به گفته فعالان سوری، نیروهای امنیتی و نظامی در مناطق دیرالزور در شرق و خان شیخون در شمال وارد عمل شده اند.

شاهدان عینی از شدید بودن آتشباری نیروهای ارتش بر مردم سخن گفته اند. ارتش سوریه معمولا از تانک علیه اهداف شهری استفاده می کند و تک تیراندازان هم با استقرار روی بلندی علیه افراد وارد عمل می شوند.

به گفته فعالان سوری نظامیان سوری به روی هزاران تن در آن مناطق آتش گشوده اند. در دور تازه عملیات یاد شده ارتش سوریه از تانک و خودروهای زرهی استفاده کرده است.

آقای عبدالرحمان، سرپرست گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است به خبرگزاری فرانسه گفت که ارتش در ساعات بامدادی در حجمی گسترده وارد شهر خان شیخون شد.

به گفته وی در این عملیات دهها تانک، نفربر زرهی و اتومبیل های غیرنظامی مورد استفاده قرار گرفته است.

طبق روال ماههای اخیر، تظاهرات مردمی پس از پایان مراسم نماز جمعه امروز هم برگزار شده است.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت گفت تلویزیون دولتی سوریه به برپایی تظاهرات پس از نماز جمعه اذعان کرد اما آن را تظاهراتی کوچک خواند. به گفته جیم میور این درحالی است که مخالفان حجم تجمعات را بسیار بزرگتر از ادعای تلویزیون دولتی توصیف کرده اند.

بر اساس گزارش های مختلف، پس از نماز جمعه امروز شهرهای زیادی شاهد تظاهرات مردم معترض به حکومت بشار اسد بودند. نیروهای امنیتی هم طبق معمول با آتش گشودن روی تظاهرکنندگان به مقابله با آنان پرداخته اند.

به گفته فعالان حقوق بشر، حداقل یک نفر در بیرون مسجدی در شهر حماة کشته شد. به گفته این فعالان، دو نفر غیرنظامی دیگر هم پس از نماز صبح در نقاط دیگر سوریه کشته شدند.

فشارهای بین المللی روی حکومت سوریه، تحت رهبری بشار اسد تشدید شده است. هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا برای بالا بردن فشارها روی حکومت دمشق از چین و روسیه که با سوریه ارتباطات نزدیک سیاسی و اقتصادی دارند خواست با دیگر کشورهای جهان همگام شده و خواهان تغییر رویه دولت سوریه شوند.

طی روزهای اخیر چند کشور عربی، از جمله عربستان سعودی، سفرای خود را از دمشق خارج کرده و خواهان تغییر رویه دولت بشار اسد در مقابل معترضان شده اند.

بیش از یک هزار و هفتصد نفر در ناآرامی ها و سرکوب های سوریه کشته و دهها هزار نفر بازداشت شده اند. دیروز هم ۲۴ نفر دیگر کشته شدند.

معترضان خواهان پایان حکومت چهل و یک ساله خاندان اسد بر سوریه هستند.

موضع گیری آمریکایی‌ها علیه بشار اسد

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا بار دیگر خواهان افزایش فشار بین المللی بر حکومت سوریه شده است.

خانم کلینتون جمعه (۱۲ اوت) در واشنگتن در کنفرانس خبری مشترک با همتای نروژی خود خواهان توقف خریداری نفت و گاز سوریه به وسیله دیگر کشورها شد.

خانم کلینتون گفت: "ما از آن کشورهایی که هنوز نفت و گاز سوریه را می خرند، آن کشورهایی که هنوز برای اسد سلاح می فرستند، آن کشورهایی که با حمایت سیاسی و اقتصادی خود به او امکان می دهند که به خشونت ادامه دهد، می خواهیم، طرف درست تاریخ را بگیرند. آقای اسد مشروعیت رهبری را از دست داده و واضح است سوریه بدون او وضع بهتری خواهد داشت."

هیلاری کلینتون روز پنجشنبه (۱۱ اوت) نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس در آمریکا از هند و چین خواسته بود سوریه را از نظر خرید و فروش حامل های انرژی تحریم کنند و از روسیه نیز خواست از فروش تسلیحات به این کشور خودداری کند.

خانم کلینتون همچنین از شدت گرفتن محکومیت اقدام های حکومت بشار اسد به وسیله جامعه جهانی از جمله اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و عربستان سعودی ابراز رضایت کرد.

همزمان ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا از دیدار رابرت فورد، سفیر این کشور در دمشق با ولید معلم، وزیرخارجه سوریه خبر داد.

به گفته خانم نولاند، آقای فورد در این دیدار به سوریه هشدار داد در صورت عدم توقف فوری سرکوب مخالفان تحریم های بیشتری علیه حکومت بشار اسد به اجرا گذاشته خواهد شد.

آقای فورد همچنین از آقای معلم خواست تضمین دهد که روزنامه‌نگاران بتوانند رخدادهای این کشور را پوشش دهند.

مطالب مرتبط