تاکید آمریکا بر تحریم جهانی سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا هنوز خواهان کناره گیری بشار اسد نشده است

هم زمان با کشته شدن حداقل ۱۶ نفر دیگر به دست نیروهای حکومت بشار اسد، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، خواهان وضع تحریم های شدید بین المللی علیه سوریه شده است.

ارتش سوریه دور تازه ای از سرکوب گسترده در مناطق شمال و شرق آن کشور را آغاز کرده که بنا بر گزارش ها، حداقل ۱۶ کشته برجای گذاشته است.

هم زمان، هیلاری کلینتون اعلام کرده که بشار اسد مشروعیت رهبری را از دست داده و "سوریه بدون او وضع بهتری خواهد داشت."

رئیس جمهوری سوریه می گوید که در حال مبارزه با گروه های تروریست است و چنین اظهاراتی را دخالت آشکار در امور داخلی کشورش می داند.

خانم کلینتون در کنفرانس خبری مشترکش با همتای نروژی خود در واشنگتن، بر تحریم صنایع نفت و گاز سوریه تاکید کرد و خواهان وضع تحریم های همه جانبه ای شد که روسیه، چین و هند با آن مخالفند.

وزیر امور خارجه ایالات متحد گفت: "ما از آن کشورهایی که هنوز نفت و گاز سوریه را می خرند، آن کشورهایی که هنوز برای اسد سلاح می فرستند، آن کشورهایی که با حمایت سیاسی و اقتصادی خود به او امکان می دهند که به خشونت ادامه دهد، می خواهیم، طرف درست تاریخ را بگیرند."

روز جمعه، چند شهر سوریه از جمله دیرالزور، حلب و نقاط دیگر شاهد تظاهرات مردم بودند.

به گفته فعالان سوری، نیروهای امنیتی و نظامی در دیرالزور در شرق و خان شیخون در شمال، به سوی مردم آتش گشوده اند.

ارتش سوریه معمولا از تانک علیه اهداف شهری استفاده می کند و تک تیراندازان هم با استقرار روی بلندی علیه افراد وارد عمل می شوند.

به گفته فعالان سوری، نظامیان به روی هزاران تن در آن مناطق آتش گشوده اند. ارتش سوریه از تانک و خودروهای زرهی استفاده کرده است.

Image caption عملیات ارتش سوریه علیه معترضان در ماه رمضان شدت یافته است

آقای عبدالرحمان، سرپرست گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است به خبرگزاری فرانسه گفت که ارتش در ساعات بامدادی به طور گسترده وارد شهر خان شیخون شد.

به گفته وی، در این عملیات دهها تانک، نفربر زرهی و اتومبیل های غیرنظامی مورد استفاده قرار گرفته است.

طبق روال ماه های اخیر، تظاهرات مردمی پس از پایان مراسم نماز جمعه امروز هم برگزار شده است.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت گفت تلویزیون دولتی سوریه به برپایی تظاهرات پس از نماز جمعه اذعان کرد اما آن را تظاهراتی کوچک خواند. به گفته جیم میور این درحالی است که مخالفان حجم تجمعات را بسیار بزرگتر از ادعای تلویزیون دولتی توصیف کرده اند.

بر اساس گزارش های مختلف، پس از نماز جمعه امروز شهرهای زیادی شاهد تظاهرات مردم معترض به حکومت بشار اسد بودند. نیروهای امنیتی هم طبق معمول با آتش گشودن روی تظاهرکنندگان به مقابله با آنان پرداخته اند.

به گفته فعالان حقوق بشر، حداقل یک نفر در بیرون مسجدی در شهر حماة کشته شد.

به گفته این فعالان، دو نفر غیرنظامی دیگر هم پس از نماز صبح در نقاط دیگر سوریه کشته شدند.

طی روزهای اخیر چند کشور عرب، از جمله عربستان سعودی، سفرای خود را از دمشق خارج کرده و خواهان تغییر رویه دولت بشار اسد در مقابل معترضان شده اند.

بیش از یک ۱۷۰۰ نفر در سرکوب های سوریه کشته و ده ها هزار نفر بازداشت شده اند. روز پنجشنبه هم ۲۴ نفر دیگر کشته شدند.

معترضان خواهان پایان حکومت ۴۱ ساله خاندان اسد بر سوریه هستند و از تحریم صنایع نفت و گاز این کشور حمایت می کنند.

هیلاری کلینتون روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس در آمریکا از هند و چین خواسته بود سوریه را از نظر خرید و فروش حامل های انرژی تحریم کنند و از روسیه نیز خواست از فروش تسلیحات به این کشور خودداری کند.

وی همچنین از شدت گرفتن محکومیت اقدام های حکومت بشار اسد به وسیله جامعه جهانی از جمله اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و عربستان سعودی ابراز رضایت کرد.

هم زمان، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا از دیدار رابرت فورد، سفیر این کشور در دمشق با ولید معلم، وزیرخارجه سوریه خبر داد.

به گفته خانم نولاند، آقای فورد در این دیدار به سوریه هشدار داد در صورت عدم توقف فوری سرکوب مخالفان تحریم های بیشتری علیه حکومت بشار اسد به اجرا گذاشته خواهد شد.

آقای فورد همچنین از آقای معلم خواست تضمین دهد که روزنامه‌نگاران بتوانند رخدادهای این کشور را پوشش دهند.

مطالب مرتبط