تاکید رهبران بر 'توقف فوری' خشونت های سوریه

سوریه حق نشر عکس none
Image caption عملیات ارتش سوریه در ماه رمضان گسترش یافته است

با ادامه عملیات ارتش سوریه علیه معترضان، رهبران آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی بر "توقف فوری" خشونت های حکومت بشار اسد علیه مخالفان، تاکید کرده اند.

این در حالیست که دولت کانادا روز شنبه اعلام کرد که تحریم هایش علیه سوریه را گسترش می دهد.

بنا بر گزارش ها، عملیات ارتش و نیروهای امنیتی علیه معترضان سوری روز شنبه دست کم پنج کشته برجای گذاشت.

سنگین ترین درگیری ها در بندر لاذقیه رخ داده که به گفته مخالفان، طی آن دو غیرنظامی کشته و ۱۵ تن نیز زخمی شده اند.

گزارش ها حاکیست که تانک های ارتش وارد محله رامل شدند و سربازان به تیراندازی شدید مبادرت کردند که فرار دسته جمعی شمار زیادی از مردم را در پی داشته است.

از سوی دیگر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه درباره اوضاع سوریه با رهبران بریتانیا و عربستان سعودی گفتگو کرد.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، باراک اوباما و دیوید کامرون بر "لزوم توقف فوری تمام خونریزی ها و خشونت ها علیه مردم سوریه" تاکید کرده اند.

کاخ سفید همچنین می گوید که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، نیز در گفتگوی تلفنی روز شنبه با باراک اوباما بر سر اینکه "عملیات خشونت وحشیانه رژیم سوریه علیه مردم باید فورا متوقف شود" توافق کرده اند.

رئیس جمهوری سوریه می گوید که در حال مبارزه با گروه های تروریست است و چنین اظهاراتی را دخالت آشکار در امور داخلی کشورش می داند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده پیشتر گفته بود بشار اسد مشروعیت رهبری را از دست داده و "سوریه بدون او وضع بهتری خواهد داشت."

آمریکا در پی تحریم صنایع نفت و گاز سوریه است و خواهان وضع تحریم های همه جانبه ای شده که روسیه، چین و هند در حال حاضر با آن مخالفند.

این در حالیست که دولت کانادا روز شنبه چند مقام ارشد سوری را در کنار بانک تجاری سوریه و شرکت مخابراتی "سوریه تل"، بزرگ ترین شرکت تلفن های موبایل در سوریه تحریم کرد.

آمریکا چند روز پیش این بانک و شرکت را تحریم کرده بود.

مطالب مرتبط