انتقاد پلیس بریتانیا از طرح دولت این کشور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در روزهای اول پس از آغاز ناآرامی های لندن، منتقدان گفتند که کمبود پلیس در خیابان ها کاملا مشهود بود

فرماندهان پلیس بریتانیا با دیده شک به طرح دولت بریتانیا برای مشورت با پلیس آمریکایی برای مقابله با گروه های خلافکار می‌نگرند.

طی روزهای اخیر گزارشی از ناآرامی در لندن و سایر شهرها گزارش نشده است.

جلسات دادگاه ها برای استماع پرونده بیش از هزار نفری که در ارتباط با این ناآرامی ها متهم شدند کماکان ادامه دارد.

آقای ارد گفت به وزیر کشور پیشنهاد کرده تا رویکرد معقول تری در پیش گرفته شود، مثل روش های اروپایی، "چون آنها مانند ما به پیمان اروپایی (حقوق بشر و آزادی های بنیادین) متعهدند."

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا گفته است که مشورت با بیل براتن، بخشی از روندی است که قرار است از افرادی از سراسر جهان که تجربه مقابله با گروه های خلافکار را دارند، استفاده شود.

بیل براتن زمانی به شهرت رسید که با در پیش گرفتن ابتکار عمل هایی موفق شد نرخ جرم و جنایت را کاهش دهد؛ بویژه پس از شورش هایی که در سال ۱۹۹۲ لس آنجلس را فرا گرفت.

آقای براتون در مصاحبه‌ای گفته است "با دستگیر کردن آدم ها نمی توان از این بحران گذشت".

در پی وقایع اخیر لندن و چند شهر دیگر، تنشی میان پلیس و دولت بریتانیا طی روزهای اخیر شکل گرفته است.

در روزهای اول پس از آغاز ناآرامی های لندن، منتقدان گفتند که کمبود پلیس در خیابان ها کاملا مشهود بود و باعث شد تا این نیرو نتواند به وظیفه خود که حفظ امنیت جانی و مالی مردم است به خوبی عمل کند.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا با توجه به گسترش ناآرامی ها، دستور لغو مرخصی ماموران پلیس را داد تا تعداد بیشتری از آنان در خیابان ها مستقر شوند.

اما پلیس می گوید خود روش های موثر برای مقابله با ناآرامی ها را تعیین کرده و به اجرا گذاشته و اعضای دولت در این زمینه نقشی نداشته اند.

سرپرست موقت پلیس لندن می گوید پلیس گاهی اوقات به برخورد شدید متهم می شود و گاهی اوقات هم به برخورد ضعیف.

کاهش بودجه پلیس که منجر به کاهش تعداد نفرات این نیرو هم خواهد شد از دیگر مسایلی است که به شکل گرفتن این تنش کمک کرده است.

حزب مخالف کارگر با کاهش بودجه پلیس مخالفت کرده اما جورج اوزبورن، وزیر دارایی بریتانیا بر موضع دولت بر کاهش بودجه و نفرات پلیس تاکید کرده است.

در همین حال اسقف شهر منچستر که شاهد آشوب گروهی از جوانان بود، دلیل این اتفاقات را "ناپدید شدن اخلاقیات" از جامعه دانسته است.

نایجل مک کالوچ طی مراسمی در کلیسای منچستر نسبت به خلاء اخلاقی در زندگی خصوصی و عمومی مردم هشدار داد و گفت این امر به تمام طبقات جامعه سرایت کرده است.

او از فرهنگ به شدت مصرفگرای "اول من" انتقاد کرد و گفت مردم در مورد درستی و نادرستی امور، دچار سردرگمی شده اند.

اسقف شهر منچستر گفت تلاش برای تملک، جای بها دادن به دیگران را گرفته است.

مطالب مرتبط