حمله دریایی و زمینی ارتش سوریه به بندر لاذقیه

شهر بندری لاذقیه حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته فعالات حقوق بشری در حملات نظامیان سوریه به این بندر در روز شنبه (۱۳ اوت/ ۲۲ مرداد ) دست کم دو نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند.

بر اساس گزارش‌ فعالان حقوق بشری، قایق های توپدار و نیروهای زمینی سوریه اهدافی را در شهر بندری لاذقیه مورد حمله قرار داده اند.

گروه‌های حقوق بشری ادعا کرده‌اند که دراثر این حملات دست کم ۱۹ نفر کشته شده‌اند.

گزارشها حاکیست که صدای انفجار و تیر اندازی در بخشهایی از این شهر به گوش می رسد. بندر لاذقیه در چند روز گذشته شاهد اعتراض مخالفان دولت بشار اسد بوده است.

گفته شده است که حدود ۲۰ تانک و نفربر و حداقل دو فروند شناور نظامی سوریه در حمله به شهر لاذقیه شرکت داشته‌اند.

هدف، پایگاه معترضان در محله رمله در شهر لاذقیه بوده است. صدای آتشبار سنگین در این محله شنیده شده است.

یک ساکن شهر به خبرگزاری رویترز گفت که دو کشتی را در نزدیکی ساحل می دیده است.

به گفته او آتش توپخانه کشتی ها در محلات رمله، الفلسطینی و الشعب فرود می آمده است.

دولت سوریه در گزارشی در تلویزیون دولتی این کشور هرگونه استفاده از کشتیهای توپدار در لاذقیه را رد کرده است. خبرگزاری ها مختلف استفاده از این شناورها را تایید کرده اند.

به گفته فعالات حقوق بشری در حملات نظامیان سوریه به این بندر در روز شنبه (۱۳ اوت/ ۲۲ مرداد ) دست کم دو نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند.

این درحالیست که پیشتر و با با ادامه عملیات ارتش سوریه علیه معترضان، رهبران آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی بر "توقف فوری" خشونت های حکومت بشار اسد علیه مخالفان، تاکید کردند.

از سوی دیگر دولت کانادا روز شنبه اعلام کرد که تحریم هایش علیه سوریه را گسترش می‌دهد.

همچنین باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه درباره اوضاع سوریه با رهبران بریتانیا و عربستان سعودی گفتگو کرد.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، باراک اوباما و دیوید کامرون بر "لزوم توقف فوری تمام خونریزی ها و خشونت ها علیه مردم سوریه" تاکید کرده‌اند.

کاخ سفید همچنین می‌گوید که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، نیز در گفتگوی تلفنی روز شنبه با باراک اوباما بر سر اینکه "عملیات خشونت وحشیانه رژیم سوریه علیه مردم باید فورا متوقف شود" توافق کرده‌ است.

رئیس جمهوری سوریه می‌گوید که در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی است و چنین اظهاراتی را دخالت آشکار در امور داخلی کشورش می داند.