شکایت شرکت های سیگار سازی از دولت آمریکا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پنج تولید کننده بزرگ سیگار در آمریکا از دولت فدرال این کشور به دلیل اجباری کردن نصب برچسب های هشدار دهنده بر بسته های سیگار، شکایت کرده اند.

سازمان مواد دارویی و خوراکی آمریکا در ماه ژوئن گذشته شرکت های سیگارسازی را به نصب برچسب هایی موظف کرد که خطرات مصرف سیگار را برای خریداران به تصویر می کشد.

بنا بر این دستور، تصاویری نظیر شش عفونت کرده، دندان های پوسیده یا جسد انسان روی برچسب ها قرار می گیرد تا به طور عینی، به مصرف کننده درباره پیامدهای سیگار کشیدن هشدار داده شود.

این برچسب ها باید از سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی بر بسته های سیگار دیده شود و حداقل نیمی از بخش جلویی و پشت آنرا بپوشاند.

بر اساس برآوردها، هر سال حدود ۴۴۳ هزار نفر در آمریکا به علت مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند.

شرکت های دخانیات می گویند که دستور سازمان فدرال درباره اجباری شدن پیام های ضد استعمال دخانیات، مغایر با متمم اول قانون اساسی آمریکاست که آزادی بیان اشخاص را تضمین می کند.

به گفته این شرکت ها، دولت فدرال "به طور غیرقانونی" از محصولات آنان برای انتقال اجباری پیام های ضد استعمال سیگار استفاده کرده است.

بنا بر بیانیه یکی از وکلای این شرکت ها، دولت حق دارد که خواهان برچسب های هشدار دهنده "غیرجنجالی" شود اما اجازه ندارد که بسته های سیگار را به تابلوهای تبلیغاتی کوچکی برای یک کمپین ضد سیگار تبدیل کند.

کاتلین سبلیوس، وزیر بهداشت آمریکا در ماه ژوئن گفته بود که برچسب های مد نظر وی می تواند از روی آوردن جوانان به سیگار پیشگیری کند و نیز در بزرگسالان برای ترک سیگار انگیزه ایجاد خواهد کرد.

پیش از این، شرکت های دخانیات پرونده مشابهی در ایالت کنتاکی علیه سازمان مواد دارویی و خوراکی آمریکا مطرح کرده بودند که قاضی آنرا رد کرد.