نبرد مخالفان برای حفظ زاویه در نزدیکی طرابلس

مخالفان در لیبی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای قذافی و مخالفان برای کنترل زاویه می جنگند

نیروهای وابسته به سرهنگ معمر قذافی درحال نبرد با نیروهای مخالف برای کنترل شهر ساحلی زاویه در ۵۰ کیلومتری غرب طرابلس هستند.

دولت لیبی و مخالفان مدعی کنترل شهر، که در جاده میان طرابلس و مرز تونس، قرار دارد هستند.

مخالفان مدعی پیشرفت های بزرگی در روزهای اخیر شده اند اما دولت لیبی می گوید قادر به بازپس گرفتن مناطق از دست رفته است.

ناتو بر این باور است که نیروهای هوادار قذافی دیگر قادر به انجام یک "عملیات منسجم" نیستند.

در همین حال لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت که روزهای حاکمیت سرهنگ قذافی "به شماره افتاده است"، که موید این تحلیل برخی ناظران است که این مناقشه شش ماهه به مراحل پایانی نزدیک می شود.

نزدیک بودن پایان کار قذافی؟

خبرنگاران می گویند اینکه مخالفان منطقه ای به چه وسعت را کنترل می کنند و تا چه زمانی می توانند آن را نگاه دارند معلوم نیست.

اگر نیروهای مخالف بتوانند کنترل زاویه را حفظ کنند، طرابلس را محاصره کرده اند و ناتو نیز دسترسی دریایی به پایتخت لیبی را مسدود کرده است.

ناتو از ماه مارس براساس قطعنامه سازمان ملل برای حفاظت از غیرنظامیان، مشغول اعمال یک ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی بوده است.

حملات هوایی ناتو به پیشروی مخالفان در روزهای اخیر کمک کرده است.

نیروهای مخالف روز دوشنبه اعلام کردند که به سوی زاویه و غریان پیشروی می کنند. جاده مهم دیگری از غریان در ۸۰ کیلومتری جنوب طرابلس می گذرد.

با این حال تصور می شود که نیروهای سرهنگ قذافی هنوز پالایشگاه نفت زاویه را کنترل می کنند. این تنها پالایشگاه نفت در غرب لیبی است و نیروهای قذافی بیشتر سوخت مورد نیاز خود را از آنجا تامین می کنند.

به نقل از مددیاران پزشکی در بیرون زاویه گزارش شد که آتش تک تیراندازان و خمپاره نیروهای دولتی باعث مرگ سه نفر در این شهر شد.

آقای پانتا گفت که ارزیابی خوشبینانه او از وضعیت مخالفان در لیبی بر گزارش های اخیر فرماندهان آمریکایی در منطقه که به او گفتند نیروهای مخالف سرهنگ قذافی در شرق این کشور پیشرفت کرده‌اند و از غرب هم به طرابلس نزدیک می شوند استوار است.

آقای پانتا گفت این باعث تضعیف نیروهای دولتی شده است - و به گزارش فرار ناصر المبروک عبدالله وزیر اطلاعات سابق لیبی به عنوان نشانه دیگری از تاثیر فشار نظامی و دیپلماتیک اشاره کرد.

مخالفان مسلح در لیبی همواره گفته اند که اگر به طرابلس برسند، هواداران مخالفان در سراسر شهر قیام خواهند کرد تا به سرنگونی سرهنگ قذافی کمک کنند. اما متیو پرایس خبرنگار بی بی سی می گوید احساس نمی کند مسائل در پایتخت به این سادگی باشد.

به گفته او هرچند که چند ماه نبرد و تحریم بین المللی هزینه زیادی وارد کرده، اما دولت لیبی اصرار دارد که مردم مقاوم هستند.

مطالب مرتبط