جو بایدن برای گفتگوهای اقتصادی وارد چین شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا برای انجام گفتگو با مقام های چین به این کشور سفر کرده است.

سفر آقای بایدن به چین به دنبال کاهش رتبه اعتبار مالی آمریکا و ناآرامی در بازارهای مالی انجام می گیرد و احتمالا محور اصلی گفتگوی او با مقام های چین مسایل اقتصادی خواهد بود.

بیشترین بدهی خارجی آمریکا به چین است که به آن کشور یک تریلیون دلار اعتبار اعطا کرده است.

چین از دولت آمریکا خواسته است که برای کاهش کسری بودجه اش اقدام های بیشتری صورت دهد.

مقام های آمریکایی می گویند آقای بایدن در جریان سفرش به چین، جزییات یک "برنامه اساسی برای کاهش کسری بودجه" آمریکا را که مورد موافقت کنگره قرار گرفته، به اطلاع مقام های چینی خواهد رساند.

گفته می شود جو بایدن همچنین بر "منافع مشترک فراوان" دو کشور تاکید خواهد کرد.

خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید آقای بایدن امیدوار است که به دنبال کاهش رتبه اعتبار مالی آمریکا توسط موئسسه استاندارد اند پورز ، به مقام های چین اطمینان خاطر دهد که دولت باراک اوباما بر اوضاع اقتصادی در آمریکا مسلط است.

اختلاف های سیاسی در آمریکا بر سر چگونگی افزایش سقف استقراض دولت، در رسانه های دولتی چین بازتاب بسیار منفی داشته است.

رسانه های دولتی چین از "اعتیاد" آمریکا به بدهی انتقاد کرده و ضمن غیر مسئولانه خواندن رفتار آمریکا در این خصوص از دولت آن کشور خواسته اند که بیش از وسع خود هزینه نکند.

حقوق بشر

دیدار آقای بایدن از چین به دعوت شی جینپینگ، همتای چینی او و در حالی صورت می گیرد که مقام های دولت اوباما سعی می کنند روابط خود را با نسل بعدی رهبران چین مستحکم کنند.

اغلب ناظران بر این عقیده اندکه آقای شی در سال ۲۰۱۲ ریاست حزب کمونیست چین را بر عهده خواهد گرفت و در سال ۲۰۱۳ هم رسما به عنوان رییس جمهور این کشور منصوب خواهد شد.

سفر آقای بایدن به چین که در ماه ژانویه در مورد آن توافق شده بود، راه را برای دیدار آقای شی از واشنگتن که قرار است در طول سال جاری صورت بگیرد، هموار می کند.

در سالهای اخیر، چین و آمریکا بر سر موضوعات مختلفی از جمله ارزش یوان، پول رایج چین و همچنین تراز تجاری میان دو کشور اختلاف نظر داشته اند.

مقام های آمریکا که معتقدند چین ارزش یوان را به طور مصنوعی پایین نگه داشته، پیوسته در این مورد ابراز نگرانی می کنند. نگرانی دیگر مقام های آمریکایی، افزایش چشمگیر بودجه نظامی چین است.

در عین حال در ماه های اخیر ادعاهایی مبنی بر هدایت حمله های سایبری از درون چین مطرح شده و مسئله رعایت حقوق بشر و نیز اوضاع تبت هم از جمله موضوعات دیگری است که سالها است دو طرف در مورد آن اختلاف دارند.

اما خبرنگار بی بی سی می گوید روی هم رفته واشنگتن تاکید دارد که اساس روابط دو طرف بر همکاری و شراکت استوار است.

مطالب مرتبط