ادامه درگیری ها در لیبی برای تصرف پالایشگاه زاویه

مخالفان مسلح سرهنگ قذافی در نزدیکی زاویه حق نشر عکس AP
Image caption کنترل شهر زاویه از این جهت مهم است که این شهر در مسیر جاده ارتباطی طرابلس و تونس قرار دارد

درگیری مخالفان مسلح لیبیایی و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی بر سر تصرف پالایشگاه نفتی شهر ساحلی زاویه همچنان ادامه دارد.

گزارشها حاکی است که در اطراف تاسیسات این پالایشگاه که تنها ۵۰ کیلومتر با غرب طرابلس فاصله دارد و نفت و گاز پایتخت لیبی را تامین می کند، تیراندازی سنگینی در گرفته است.

اگرچه ۶ روز پس از آغاز درگیری ها برای کنترل پالایشگاه زاویه، مخالفان مسلح سرهنگ قذافی پیشرفته های قابل توجهی داشته اند، اما آنها همچنان زیر آتش راکت و گلوله های تک تیراندازان طرف مقابل قرار دارند.

در اختیار داشتن کنترل شهر زاویه از این جهت حایز اهمیت است که این شهر در مسیر جاده ارتباطی میان طرابلس و تونس قرار دارد.

اگر مخالفان سرهنگ قذافی موفق شوند کنترل خود بر شهر زاویه را حفظ کنند، طرابلس به طور کامل در محاصره زمینی آنها قرار می گیرد. این در حالی است که نیروهای ناتو نیز در چارچوب اعمال منطقه پرواز ممنوع که مورد حمایت سازمان ملل قرار دارد، ارتباط دریایی طرابلس با جهان خارج را قطع کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در حالی که در روز چهارشنبه پرچمهای سبز طرفداران سرهنگ قذافی همچنان بر فراز تاسیسات پالایشگاه شهر در اهتزاز بود، اکنون کوچه ها و خیابانهای شهر زاویه با پرچمهای سه رنگ قرمز، سیاه و سبز مخالفان مسلح آراسته شده است.

یکی از مخالفان مسلح سرهنگ قذافی در گفتگویی تلفنی به خبرگزاری رویترز گفت: "ما کنترل دروازه های پالایشگاه را در اختیار داریم. اما تعدادی تک تیرانداز در داخل پالایشگاه مستقر هستند."

او گفت که مخالفان مسلح آماده حمله به پالایشگاه هستند و افزود در حالی که مخالفان مسلح مسلسلهایی سنگین با کالیبر بالا روی خودروهایشان نصب کرده و به سوی پالایشگاه روانه شده اند، صدای تیراندازی سنگین شنیده می شود.

"لئون پانه تا" وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه ۱۶ اوت گفت که روزهای حاکمیت سرهنگ قذافی "به شماره افتاده است" که موید این تحلیل برخی ناظران است که این مناقشه شش ماهه به مراحل پایانی نزدیک می شود.

مطالب مرتبط