متن اتهامات علیه مظنونان ترور حریری منتشر شد

اسامی و مشخصات چهار نفر از مظنونان حق نشر عکس a
Image caption اسامی و مشخصات چهار نفر از مظنونان به ترور رفیق حریری ماه گذشته اعلام شده بود

دادگاه بین المللی رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، اتهامات چهار نفری را که ظن آن می رود در این ترور دست داشته اند، منتشر کرده است.

براساس ادعانامه دادگاه، نشانه ها و قرائنی ضمنی از رکوردهای تلفنی وجود دارد که این چهار نفر را که به حزب الله ارتباط دارند به قتل سال ۲۰۰۵ آقای حریری مرتبط می کند.

لبنان قادر به یافتن این مردان نبوده است اما آنها غیابی محاکمه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز حسن نصرالله دبیرکل حزب الله می گوید که این ادعانامه حاوی "هیچ شاهد مستقیمی" نیست.

آقای حریری و ۲۱ نفر دیگر در ماه فوریه ۲۰۰۵ در اثر انفجار بمب در مرکز بیروت کشته شدند.

دادگاه ماه گذشته اسامی، عکس ها و سایر اطلاعات شخصی متهمان را منتشر کرده بود.

شواهد 'قابل اتکا'

در متن اتهامات ادعا شده است که مصطفی بدرالدین، از چهره های بلندپایه در جنبش شیعه حزب الله، هدایت کلی آن عملیات را به عهده داشته است.

ادعا شده است که سلیم عیاش یکی دیگر از مقام های ارشد حزب الله حمله را در محل هماهنگ کرده است.

دو مظنون دیگر - حسین حسن انیسی و اسد حسن صبرا - به همدستی و تلاش برای ایجاد ردی کاذب با ساختن ویدئویی که در آن به دروغ مسئولیت حمله به عهده گرفته شده بود هستند.

حریری در اثر انفجار ۲۵۰۰ کیلوگرم مواد منفجره که در یک وانت میتسوبیشی جاسازی شده بود و به کاروان حامل رفیق حریری برخورد کرد کشته شد.

در این ادعانامه از پنج شبکه تلفنی نام برده شده که ظاهرا از آنها برای اجرای عملیات سوءقصد استفاده شده بود و می گوید که این شواهد نشان می دهد حریری پیش از قتل حداقل برای ۱۵ روز زیر نظر بود.

براساس ادعانامه "شبکه سرخ" که مورد استفاده عاملان ترور قرار گرفت دو دقیقه پیش از قتل خاموش شد.

ادعانامه می گوید: "پرونده علیه متهمان تا حدود زیادی بر اساس نشانه ها و قرائن ضمنی بنا شده است."

اما در این متن همچنین آمده است که نشانه ها و قرائن ضمنی "اغلب قابل اتکاتر از شواهد مستقیم است، که می تواند به دلیل ضعف حافظه افراد یا تحریف وقایع توسط شاهدان عینی تضعیف شود."

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید این اتهامات که انتشار آنها برای بیش از یک سال پیش بینی می شد، باعث سرافکندگی شدید حزب الله است که خود را سردمدار مقاومت در برابر اسرائیل معرفی می کند.

این گروه هرگونه مشارکت در ترور رفیق حریری را رد کرده و دادگاه بین المللی را به عنوان ابزار غرب و اسرائیل که می خواهند برای بی اعتبار کردن آن توطئه کنند معرفی می کند.

درخواست از حزب الله

ترور آقای حریری لبنان را به یک رشته بحران های سیاسی، کشتارها و بمبگذاری ها کشید که به درگیری های فرقه ای در سال ۲۰۰۸ منجر شد و کشور را تا آستانه جنگ داخلی پیش برد.

دانیل بلمار، دادستان ارشد دادگاهی بین المللی، گفت که انتشار ادعانامه "بالاخره عموم و قربانیان را با نکات مطرح شده در ادعانامه آگاه می کند."

او گفت: "با این حال کل داستان در دادگاه آشکار خواهد شد، جایی که یک محاکمه باز، علنی، عادلانه و شفاف به حکم نهایی منجر خواهد شد."

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان و پسر رفیق حریری، روز چهارشنبه از آقای نصرالله خواست مظنونان را برای محاکمه تحویل دهد.

دفتر او در بیانیه ای گفت: "آنچه از رهبری حزب الله خواسته شده انجام دهد این است که پیوند میان خود و متهمان را قطع کند."

"این یک موضع گیری تاریخی است که کلیه اعراب و لبنانی ها به خاطر خواهند سپرد."

مطالب مرتبط