گسترش اعتراضات در هند در حمایت از آنه هزاره

تظاهرات در حمایت از هزاره حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات در بمبئی، چینای، بنگلور، کلکته و سایر شهرها برگزار شد

ده ها هزار هندی در سراسر این کشور به خیابان ها ریخته اند تا حمایت خود از آنه هزاره فعال مبارزه با فساد که زندانی است ابراز کنند.

روز چهارشنبه صدها نفر در اطراف زندانی به شدت امنیتی در دهلی که آقای هزاره در آن زندانی است تجمع کردند.

در محل نمادین "دروازه هند" در پایتخت، هزاران نفر شعارهایی سر دادند و پلاکاردهایی که خواستار آزادی آقای هزاره و اقدام دولت علیه فساد مالی می شد حمل کردند.

تظاهرات در بمبئی، چینای، بنگلور، کلکته و سایر شهرها برگزار شد.

مقام ها قول آزادی این مرد ۷۴ ساله را داده بودند اما او از ترک زندان طاهر خودداری کرد و قول داد تا زمانی که نتواند اعتراض عمومی را از سر بگیرد در زندان بماند.

آقای هزاره و دست کم ۱۲۰۰ نفر از هوادارانش روز سه شنبه در پارک "جی پی" پایتخت دستگیر شدند که چند ساعت بعد از قول او برای شروع "روزه تا حد مرگ" بود.

تظاهرات

در خارج از زندان بسیاری از تظاهرکنندگان پرچم هند حمل می کردند و شعارهای "مرگ بر فساد" و "درود بر هند" سر می دادند.

همچنین گزارش هایی از تظاهرات بزرگی در چندیگار، حیدرآباد، احمدآباد، آمریتسار، بوبانشوار و در شمال شرقی ایالت آسام وجود دارد.

وکلای دیوان عالی اعلام کرده اند که برای ابراز حمایت از آقای هزاره تظاهرات خواهند کرد و رانندگان چرخ های مسافربری (اتوریکشا) نیز اعتصاب کرده اند.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند آقای هزاره را به تلاش برای دور زدن دموکراسی متهم کرده است زیرا خواستار اصلاح اساسی لایحه ضدفساد در پارلمان شده است.

نخست وزیر به پارلمان گفت که اعتصاب غذای آقای هزاره براساس "سوءتفاهمی کامل" انجام شده اما سخنرانی او مکررا از سوی نمایندگان مخالف که بسیاری از آنها فریاد "خجالت" سرمی دادند قطع شد.

سانجوی ماجومدر خبرنگار بی بی سی در پایتخت هند می گوید که بروز حمایت های خودجوش علنی مایه نگرانی عمیق دولت آقای سینگ است.

دولت هند این مساله را که درحال خفه کردن تظاهرات دموکراتیک است رد کرد و گفت که تظاهرکنندگان به دلیل آن بازداشت شده اند که محدودیت های پلیس را نادیده گرفته اند.

سلمان خورشید وزیر دادگستری هند گفت که دولت به حق مخالفت احترام می گذارد، اما به بی بی سی گفت که حاکمیت قانون نیز باید محترم شمرده شود.

او همچنین اذعان کرد که لایحه ای که در کانون جنجال مربوط به فساد وجود دارد در شکل کنونی آن نقص دارد.

'شوخی سنگدلانه'

آقای هزاره لایحه ضدفساد تازه را یک "شوخی سنگدلانه" خوانده و نبرد علیه فساد را "دومین جنگ استقلال" خوانده است.

او در ماه آوریل یک برنامه اعتصاب را چهار روز پس از شروع آن لغو کرد که پس از آن بود که دولت گفت او می تواند به تهیه پیش نویس قانون مبارزه با فساد کمک کند.

این قانون از جمله برای تعیین یک مامور رسیدگی به شکایات مربوط به فساد و ایجاد یک نهاد مستقل با مجوز تحقیق درباره سیاستمداران و کارکنان دولت که مظنون به فساد هستند تدوین شد.

نسخه نهایی آن لایحه اوایل اوت ارائه شد اما آقای هزاره و سایر فعالان آن را رد کردند زیرا براساس آن نخست وزیر و قضات ارشد از تحقیق در امان خواهند بود.

هند اخیرا شاهد یک رشته رسوایی های پرسر و صدای مالی از جمله رشوه خواری در بخش ارتباطات بود که ممکن است ۳۹ میلیارد دلار به دولت ضرر زده باشد.

منتقدان می گویند که این رسوایی ها نشان دهنده فرهنگ غالب فساد در دولت آقای سینگ است.

یک بررسی تازه حاکیست که فساد در هند، سومین اقتصاد بزرگ آسیا، میلیاردها دلار هزینه داشته و رشد اقتصادی را تهدید کرده است.