'از اتهامات ساختگی علیه اورونبای عثمان اف دست بردارید'

Image caption اورونبای عثمان اف در دادگاه همه اتهامات علیه خود را رد کرد

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران (CPJ)، که یک سازمان بین‌المللی مدافع آزادی بیان است، از مقامات تاجیکستان خواسته است که از “اتهامات ساختگی” علیه اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی در این کشور دست کشند.

در بیانیه این کمیته که شام ۱۷ اوت منتشر شد، تأکید شده است که این خبرنگار بی بی سی در شمال تاجیکستان تنها به منظور فعالیت حرفه‌ای خود به جمع‌آوری مواد در باره حزب تحریر مشغول بوده است.

روبرت می‌یهونی، معاون رئیس کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران می‌گوید که اتهامات علیه اورونبای عثمان اف غیر قابل قبول است “زیرا، روزنامه‌نگاری کاریست که ارتباط با همه جانبها، از جمله با مخالفان دولت را تقاضا می‌کند.”

فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف به کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران گفته است که اگر دادگاه اتهامات وارده را تأیید کند، این خبرنگار بی بی سی می‌تواند برای تا پنج سال به زندان محکوم شود.

این در حالیست که بازرسان، آقای عثمان اف را بر اساس ماده ۳۰۷، قسم ۳، بند ۲ قانون کیفری تاجیکستان در "همدستی" یا "خبر ندادن به مقامات مربوط" در باره ملاقاتش با اعضای احتمالی این حزب متهم می‌کند.

ولی اورونبای عثمان اف، وکیل مدافعش و همچنین بی بی سی می‌گویند که ملاقات آقای عثمان اف با اعضای احتمالی حزب تحریر در چارچوب فعالیتهای خبرنگاری او صورت گرفته است.

دادگاه ولایت سغد روز سه‌شنبه‌۱۶ اوت محاکمه پرونده اورونبای عثمان اف را در ساختمان بازداشتگاه وزارت عدلیه (دادگستری) تاجیکستان در شهر خجند آغاز کرد.

در دادگاه همچنین ۴ نفر دیگر از متهمان به عضویت حزب تحریر، محاکمه می‌شوند. در روز نخستین جلسه دادگاه، یکی از این افراد گفته است که در گذشته با اورونبای عثمان اف تنها به عنوان خبرنگار دیداری داشته است.

در جلسه امروز دادگاه چند نفر از شاهدان دعوت شده‌اند. به گفته فیض النسا واحداوا، در این جلسه فردی که کامپیوتر اورونبای عثمان اف را بازرسی کرده است، شهادت داده است. خانم واحداوا در دادگاه صلاحیت این کارشناس کامپیوتری را زیر سؤال برده است.

همچنین فیض النسا واحداوا خواستار به جلسه دادگاه دعوت شدن مأموران امنیتی شده است که آقای عثمان اف را بازداشت کرده‌اند. زیرا، به گفته وی، هرچند آقای عثمان اف ۱۳ ژوئن بازداشت شده بود، ولی در اسناد رسمی آمده است که مأموران او را تنها ۱۴ ژوئن بازداشت کرده‌اند.

همچنین خانم واحداوا خواسته است که لینورا مصطفی ‌یوا، مؤلف مطلبی در سایت اینترنتی Pressa.tj به اتهام توهین علیه آقای عثمان اف به دادگاه کشیده شود.

در این مطلب از اورونبای عثمان اف به عنوان اعضای حزب تحریر نام برده شده و همچنین از نام چند عضو دیگر این حزب ممنوع ادعا شده است که این خبرنگار بی بی سی در فعالیت آنها مشارکت داشته است.

ولی، در دادگاه این دو عضو حزب تحریر گفته‌اند که هرچند نویسنده این مطلب به آنها از سوی مأموران امنیتی معرفی شده بود، ولی خود لینورا مصطفی ‌یوا با آنها صحبت نکرده است.

در همین حال، شورای وسائط اخبار عامه تاجیکستان با پخش بیانیه ای چاپ مطالب توهین‌آمیز علیه اورونبای عثمان اف در Pressa.tj و نشریه دولتی “نرادنایا گزتا” را مغایر با آداب روزنامه‌نگاری ارزیابی کرده و از از رسانه‌های گروهی دعوت کرده است که در آینده از چاپ چنین مطالبی خودداری کنند.

اورونبای عثمان اف روز دوشنبه ۱۳ ژوئن هنگامی که از جای کار به خانه برمی‌گشت، ناپدید شد و روز دیگر با همراهی مأموران امنیتی به منزلش برگشت و مشخص شد که او بازداشت شده است. ۱۴ ژانویه اورونبای عثمان اف در پی درخواستهای سازمانهای بین‌المللی دفاع از حقوق بشر و آزادی مطبوعات و نهادهای دیپلماتیک کشورهای خارجی پس از یک ماه بازداشت از بازداشتگاه موقتی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان تحت شرایط "بیرون نرفتن از محل زیست" از بازداشت آزاد شد.

مطالب مرتبط