مردان مسلح به دو اتوبوس در اسرائیل حمله کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردان مسلح به یک اتوبوس در نزدیک مرز اسرائیل با مصر تیراندازی کرده‌اند

بر اساس گزارش‌ها از اسرائیل، به دنبال حمله‌هایی به چند خودرو در نزدیکی مرز این کشور با مصر دست‌کم ۶ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

در اولین حمله در روز پنجشنبه، ۱۸ اوت، مردانی مسلح به سمت یک اتوبوس اسرائیلی که در حال حرکت در نزدیک مرز مصر بود، آتش گشودند.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که در حمله‌ای دیگر در همین روز، یک خودروی بمبگذاری شده، منفجر شده است.

در عین حال، مقامات رسمی اسرائیل اعلام کرده‌اند که مردان مسلح به ۴ حمله جداگانه ولی هماهنگ، به خودروهای اسرائیلی دست زده‌اند که دو مورد از این حمله‌ها به دو اتوبوس اسرائیلی انجام شده است.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است که این حمله‌ها توسط ساکنان غزه انجام شده است و آنها از صحرای سینا در خاک مصر، وارد اسرائیل شده‌اند.

با این حال، مقامات حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارند، هر گونه دست داشتن و دخالت در این حمله‌ها را رد کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکیست که درگیری نیروهای امنیتی اسرائیل با مردان مسلح در نزدیکی محل حمله اول تلفات بیشتری را به دنبال داشته و گزارش شده است که دو نفر از مهاجمان کشته شده‌اند.

به گفته پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس، این اولین‌بار در چندین سال اخیر است که حمله‌هایی در نزدیکی مرز اسرائیل و مصر رخ می‌دهد.

مقامات رسمی اسرائیل اعلام کرده‌اند که حمله اول به یک اتوبوس حامل غیرنظامیان در نزدیکی شهر جنوبی بئرالسبع‎ و مرکز تفریحی ساحلی ایلات در ساحل دریای سرخ انجام شده است.

به دنبال این حمله، رادیو اسرائیل گزارش داد که چندین مرد مسلح به یک اتوبوس حمله کرده‌اند و نیروهای امنیتی اسرائیل در تعقیب این افراد هستند.

مقامات نظامی اسرائیل تایید کرده‌اند که در درگیری‌هایی که بین نیروهای امنیتی با حمله‌کنندگان رخ داده است، چهار سرباز اسرائیلی مجروح شده و یک سرباز جراحت‌هایی سطحی داشته است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل به بی‌بی‌سی گفت که این حمله‌ها توسط پیکارجویانی از غزه که در خاک اسرائیل نفوذ کرده بودند، انجام شده است.

یک پزشک محلی هم به بی‌بی‌سی گفت که ۲۵ نفر از زخمی‌های این حمله‌ها که بیشترشان سرباز هستند، در بیمارستان محل کارش، تحت درمان قرار گرفته اند.

گزارش شده است که جاده‌ای که این اتوبوس در آن مورد حمله قرار گرفته است، در چند متری مرز اسرائیل و مصر قرار دارد.

منابع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که ظاهرا تیراندازی‌های مربوط به این حمله از سمت بخش مصری مرز دو کشور آغاز شده و اندکی بعد از آن رخ داده است که یک اتوبوس، مرکز تفریحی ایلات را به سمت شمال ترک کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، ظاهرا یک خودرو حامل مردانی مسلح این اتوبوس را تعقیب می‌کرد و سپس، دو یا سه نفر از این مردان از خودرو بیرون پریده و به سمت اتوبوس تیراندازی کرده‌اند.

راننده این اتوبوس تا زمانی که به نزدیکی یک پایگاه نظامی برسد، به رانندگی ادامه داده است و زخمی‌ها قبل از آن که به بیمارستانی در ایلات منتقل شوند، در همین پایگاه نظامی مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند.

به گفته تحلیلگران، حمله‌های روز پنجشنبه، نگرانی‌های بیشتری را درباره توان نیروهای امنیتی مصر برای تامین و حفظ امنیت در صحرای سینا، منطقه مرزی مصر و اسرائیل، به همراه دارد.

مطالب مرتبط