نیروی هوایی ترکیه پایگاه‌های پ‌ک‌ک را در خاک عراق هدف قرار داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ستاد مشترک ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که هواپیماهای نظامی این کشور در عملیاتی موفقیت‌آمیز ۶۰ موضع در شمال عراق را که به عنوان پایگاه مورد استفاده اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) بود، هدف قرار داده‌اند.

پیشتر، گزارش شده بود که در حمله پیکارجویان گروه پ‌ک‌ک، ۹ نفر از نظامیان ترکیه کشته شده اند.

در بیانیه ارتش ترکیه تاکید شده است که این کشور تا "توقف فعالیت" پیکارجویان کرد به عملیات نظامی علیه آنان ادامه خواهد داد.

در این بیانیه آمده است که تمام هواپیماهایی که در عملیات چهارشنبه شب ارتش ترکیه شرکت داشتند، به سلامت به پایگاه‌هایشان در ترکیه بازگشته‌اند.

روز گذشته، ۱۴ نظامی ترکیه در حمله پیکارجویان جدایی‌طلب کرد در استان حکاری ترکیه در نزدیکی مرز عراق کشته شدند.

بر اساس اعلام مقامات رسمی و رسانه‌های ترکیه، این افراد در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای یا برخورد خودروی حامل آنان با یک مین، جان خود را از دست دادند.

گزارش‌هایی از تیراندازی متقابل و تبادل آتش بین دو طرف هم منتشر شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تابستان امسال بر تعداد حمله‌های پیکارجویان کرد در ترکیه اضافه شده است

گروه پ‌ک‌ک مسئولیت حمله به این خودروی حامل نظامیان ترکیه را به عهده گرفته است.

تردید در خط مشی‌ها

در تابستان امسال، پیکارجویان کرد به حمله‌های بیشتری در ترکیه دست زده‌اند که باعث بروز تردیدهایی درباره احتمال انجام مذاکرات صلح بین دو طرف شده است.

جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول، می‌گوید که حملات جدید پیکارجویان کرد، دولت ترکیه را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد تا خط مشی کارآمدتر و سختگیرانه تری را برای مقابله با پ‌ک‌ک در پیش بگیرد.

به گفته این خبرنگار بی‌بی‌سی، مقامات دولتی ترکیه اعلام کرده‌اند که از نیروهای پلیس خواهند خواست تا نقش پررنگ‌تری در مقابله با پیکارجویان ایفا کنند، ولی منتقدان می‌گویند که پلیس ترکیه توانایی و تجهیزات ارتش را برای مقابله موثر با پیکارجویان پ‌ک‌ک ندارد.

هم‌اکنون بحث‌های محدودی درباره آغاز دوباره آنچه که "فرصت و فضای باز دموکراتیک" خوانده می‌شد، مطرح است.

حدود دو سال پیش و برای پایان دادن به درگیری‌ها در جنوب شرق ترکیه این نظر مطرح شد که لازم است به حقوق اقلیت کرد در این کشور توجه بیشتری شود.

گروه پ‌ک‌ک از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا یک سازمانی تروریستی محسوب می شود.

اعضای این گروه نزدیک به ۲۶ سال با دولت رسمی ترکیه درگیر بوده‌اند.

روز شنبه گذشته، سه سرباز ترکیه در کمین نیروهای پ‌ک‌ک در شرق ترکیه کشته شدند. ماه گذشته هم ۱۳ سرباز و ۷ پیکارجوی کرد در مرگبارترین درگیری دو طرف در سه سال اخیر، جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط