بایدن: ثبات اقتصادی جهان به روابط آمریکا و چین وابسته است

جو بایدن و شی جینپینگ حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار آقای بایدن از چین به دعوت شی جینپینگ، همتای چینی او و در حالی صورت می گیرد که مقام های دولت اوباما سعی می کنند روابط خود را با نسل بعدی رهبران چین مستحکم کنند

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا به شی جینپینگ، همتای چینی خود گفته است که ثبات اقتصادی در جهان به حصول اتفاق نظر میان آمریکا و چین بستگی دارد.

آقای بایدن که در نخستین روز از دیدار رسمی خود از چین سخن می گفت افزود وجود رابطه نزدیک میان آمریکا و چین "بسیار مهم" است.

سفر آقای بایدن به چین در حالی صورت می گیرد که مساله بدهی های آمریکا به چین باعث بروز تنش فزاینده ای میان دو کشور شده است.

چین که به عنوان عمده ترین وام دهنده به آمریکا ، یک تریلیون دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار دارد، "اعتیاد آمریکا به بدهی" را مورد انتقاد قرار داده است.

اختلاف های سیاسی در آمریکا بر سر چگونگی افزایش سقف استقراض دولت، در رسانه های دولتی چین بازتابی بسیار منفی داشته است.

رسانه های دولتی چین از "اعتیاد" آمریکا به بدهکاری انتقاد کرده و ضمن غیر مسئولانه خواندن رفتار آمریکا در این خصوص از دولت آن کشور خواسته اند که بیش از موجودی جیب خود هزینه نکند.

پیشتر در ماه جاری موسسه استاندارد اند پورز، رتبه اعتبار مالی آمریکا را یک درجه کاهش داد. اقدام بی سابقه ای که باعث شرمساری دولت باراک اوباما شد.

تحلیلگران می گویند چین هم از بابت در اختیار داشتن اوراق قرضه آمریکایی و هم از بابت انتقادات داخلی در مورد سرمایه گذاری بیش از حد در آمریکا نگران است.

تحکیم روابط

آقای شی که عموم ناظران پیش بینی می کنند رهبر آینده چین باشد، در جریان گفتگو با همتای آمریکایی خود تصریح کرد که اکنون نگرانی های اقتصادی بر روابط دو کشور سایه افکنده است.

به گفته وزارت خارجه چین آقای شی در دیدار با جو بایدن به او گفته است : "اخیرا ابعاد ناآرامی در بازارهای مالی بیشتر شده و چالشهایی جدی در برابر رشد اقتصادی جهان قرار دارد".

آقای شی افزود: "چین و آمریکا، به عنوان بزرگترین اقتصاد های جهان مسئول هستند که با هماهنگ کردن سیاستهای اقتصادی کلی خود اعتماد را در بازار تقویت کنند".

آقای بایدن هم در طی سخنانی در پکن گفت: "من اطمینان کامل دارم که ثبات اقتصادی در جهان اتکای زیادی به همکاری آمریکا و چین دارد".

او افزود: "به عقیده من این موضوع کلید ثبات اقتصادی است".

رسانه های دولتی چین گزارش داده اند که رسیدگی به بحران بدهی و همچنین ارزش یوان، پول رایج چین محور اصلی گفتگوها خواهد بود.

انتظار می رود که در جریان سفر ۵ روزه معاون رییس جمهوری آمریکا به چین، آقای شی همچنین بر مخالفت کشورش با برنامه فروش هواپیماهای جنگنده آمریکایی به تایوان تاکید کند.

قرار است دولت اوباما تا اول اکتبر در مورد فروش جنگنده های اف ۱۶ به تایوان تصمیم گیری کند.

دیدار آقای بایدن از چین به دعوت شی جینپینگ، همتای چینی او و در حالی صورت می گیرد که مقام های دولت اوباما سعی می کنند روابط خود را با نسل بعدی رهبران چین مستحکم کنند.

اغلب ناظران بر این عقیده اندکه آقای شی در سال ۲۰۱۲ ریاست حزب کمونیست چین را بر عهده خواهد گرفت و در سال ۲۰۱۳ هم رسما به عنوان رییس جمهور این کشور منصوب خواهد شد.

سفر آقای بایدن به چین که در ماه ژانویه در مورد آن توافق شده بود، راه را برای دیدار آقای شی از واشنگتن که قرار است در طول سال جاری صورت بگیرد، هموار می کند.

مطالب مرتبط