رهبران کشورهای غربی: بشار اسد باید برود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبران آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا از بشار اسد، رییس جمهور سوریه خواسته اند که به دلیل سرکوب معترضان در آن کشور، از قدرت کناره گیری کند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا گفت: "وقت آن فرا رسیده که بشار اسد کناره گیری کند".

با موضع گیری جدید این رهبران اکنون فشار بین المللی بر بشار اسد به دلیل اعزام ارتش برای سرکوب معترضان افزایش چشمگیری یافته است.

در همین حال، بازرس‌های سازمان ملل متحد می گویند که توسل دولت سوریه به خشونت "ممکن است به مثابه جنایت علیه بشریت باشد".

این بازرس‌ها در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید بررسی این موضوع را به دادگاه بین المللی جزایی ارجاع دهد.

آقای اوباما در بیانیه ای که متن آن منتشر شده است گفت: "آینده سوریه باید توسط مردمش تعیین شود، اما بشار اسد در راه آنها ایستاده است. پیشنهادهای او برای گفتگو و اعمال اصلاحات در حالی که همزمان مردمش را زندانی و شکنجه می کند و به قتل می رساند، به پیشنهادهایی توخالی می ماند".

او می افزاید: "ما پیوسته گفته ایم که بشار اسد یا باید روندی برای گذار به دموکراسی را رهبری کند و یا از سر راه (مردم) کنار برود. حال که چنین گذاری را رهبری نکرده، به خاطر منافع مردم سوریه، وقت آن رسیده که رییس جمهور اسد کناره گیری کند".

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اوباما می گوید که آینده سوریه باید توسط مردمش تعیین شود اما بشار اسد بر سر راه مردم ایستاده است

آقای اوباما همچنین "تحریم‌های بی سابقه ای را برای تشدید انزوای مالی حکومت اسد و تضعیف توانایی مالیش برای تامین مخارج اعمال خشونت علیه مردم سوریه" اعلام کرد.

آمریکا پیش از این هم تحریم‌هایی علیه اعضای حکومت سوریه اعمال کرده بود، اما تا کنون از درخواست برای برکناری بشار اسد پرهیز کرده بود.

همزمان، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: "اتحادیه اروپا متوجه از بین رفتن مشروعیت بشار از نگاه مردم سوریه و همچنین لزوم کناره گیری او از قدرت هست".

رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان هم در بیانیه ای جداگانه گفته اند که بشار اسد باید " در چارچوب منافع کلی سوریه و حفظ اتحاد مردمش، قدرت را ترک کند".

مطالب مرتبط