نمایندگان سازمان ملل متحد به سوریه می روند

ارتش سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش سوریه از بشار اسد حمایت می کند

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که گروهی از مقام های امور بشردوستانه این سازمان به سوریه می روند تا اوضاع این کشور را از نزدیک بررسی کنند.

این خبر در حالی اعلام شده که آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا خواهان کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شده و تلاش تازه ای را برای تشدید تحریم ها علیه حکومت وی آغاز کرده اند.

والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، می گوید دولت سوریه به وی وعده داده است که نمایندگان این سازمان اجازه سفر به هر بخشی از سوریه را که بخواهند، داشته باشند.

خانم آموس گفت: "این یک ماموریت مقدماتی است و ما امیدواریم که برای بررسی دقیق تر به سوریه بازگردیم."

انتظار می رود که این هیات روز شنبه وارد سوریه شود و حداقل سه روز در این کشور باقی بماند.

مقام های سازمان ملل متحد بر این باورند که تعداد کسانی که در درگیری های اخیر سوریه کشته شده اند از مرز دو هزار نفر گذشته است.

دولت سوریه می گوید که در ظرف چند ماه گذشته با "گروه های تروریستی" درگیر بوده است.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه گفت که عملیات ارتش و پلیس متوقف شده است اما مخالفان سوری صحت این اظهارات را رد می کنند.

در همین رابطه، مقام های سازمان ملل متحد می گویند که اقدامات حکومت بشار اسد علیه معترضان ممکن است جنایت علیه بشریت باشد و شورای امنیت باید بررسی این موضوع را به دادگاه بین المللی کیفری ارجاع دهد.

Image caption آمریکا و متحدانش: بشار اسد باید برود

چنین اقدامی در مورد لیبی به صدور قرار بازداشت سرهنگ قذافی، رهبر این کشور منجر شده است.

جاشوا لندیس، استاد علوم سیاسی و کارشناس سوریه در دانشگاه اوکلاهمای آمریکا در گفتگو با پرویز کامیاب، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت که تاکید ایالات متحده و متحدانش بر کناره گیری بشار اسد و تشدید تحریم ها علیه وی، تاثیری همه جانبه بر دمشق خواهد گذاشت.

او می گوید: "این اقدامات جهانی همه نوع اثری خواهد داشت: نمادین، روانی، و اقتصادی. سوریه را به شدت تحت فشار قرار می دهد. بسیاری از مردم سوریه را وادار می کند فکر کنند چه نوع رژیمی دارند."

این کارشناس می افزاید که ارتش سوریه همچنان از بشار اسد حمایت می کند و به کشتار تظاهرکنندگان ادامه خواهد داد.

تغییر موضع آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات در سوریه گفت: "وقت آن فرا رسیده که بشار اسد کناره گیری کند".

آقای اوباما طی بیانیه ای گفت: "آینده سوریه باید توسط مردمش تعیین شود، اما بشار اسد در راه آنها ایستاده است. پیشنهادهای او برای گفتگو و اعمال اصلاحات در حالی که همزمان مردمش را زندانی و شکنجه می کند و به قتل می رساند، به پیشنهادهایی توخالی می ماند".

او می افزاید: "ما پیوسته گفته ایم که بشار اسد یا باید روندی برای گذار به دموکراسی را رهبری کند و یا از سر راه (مردم) کنار برود. حال که چنین گذاری را رهبری نکرده، به خاطر منافع مردم سوریه، وقت آن رسیده که رییس جمهور اسد کناره گیری کند".

آقای اوباما همچنین "تحریم‌های بی سابقه ای را برای تشدید انزوای مالی حکومت اسد و تضعیف توانایی مالیش برای تامین مخارج اعمال خشونت علیه مردم سوریه" اعلام کرد.

آمریکا پیش از این هم تحریم‌هایی علیه اعضای حکومت سوریه اعمال کرده بود، اما تا کنون از درخواست برای برکناری بشار اسد پرهیز کرده بود.

همزمان، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: "اتحادیه اروپا متوجه از بین رفتن مشروعیت بشار از نگاه مردم سوریه و همچنین لزوم کناره گیری او از قدرت هست".

رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان هم در بیانیه ای جداگانه گفته اند که بشار اسد باید " در چارچوب منافع کلی سوریه و حفظ اتحاد مردمش، قدرت را ترک کند".

مطالب مرتبط